Çin Şifa Tekniği Gua Sha Hakkında Bilmeniz Gerekenler

5 dk okuma süresi


12
12 Paylaşım, 12 puan

Gua Sha, İngilizce’de “acıyı uzaklaştırmak” olarak tercüme edilen, geleneksel bir Doğu Asya uygulamasıdır. Bu uygulama, tüm vücut için olan detoks tedavisinden, yüz, boyun ve dekolte bölgesi için güzelleştirici ve rahatlatıcı bir ritüele uyarlanmıştır. Binlerce yıldır günümüze kadar, Çinliler Gua Sha’nın faydalarından yararlanmaktadır. Buna karşın, çoğu Çin tedavisinde olduğu gibi, Gua Sha da batı dünyasında yaşayan insanlar tarafından çok fazla bilinmemektedir ve kullanılmamaktadır. İşte Çin şifa tekniği olan ve binlerce yıldır Çin halkı tarafından kullanılan Gua Sha hakkında bilmeniz gerekenler listesi… Keyifli okumalar!

1. Detoks Görevi Görür

Çin Şifa Tekniği Gua Sha Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gua Sha, organlarımızı birbirine bağlayan ve hem kanı hem de yaşam gücümüzü taşıyan kan damarlarındaki tıkanıklıkları temizlemek için kullanılabilir. Uyumlu bir şekilde çalışması ve kanın vücutta iyi akması için kanallarımızın açık olması gerekir. Tıkanık bir damar üzerinde, Gua Sha için özel olarak kullanılan taşları kullanarak damardaki tıkanıklığın çözülebileceğine inanılmaktadır. Gua Sha, vücut üzerinde gerçekten bütünsel bir etki yaratır. Gua Sha taşı ile yapılan bu manuel hareket, lenfatik sistemimizi uyararak, vücuttaki durgunluğu, akan döküntüleri ve toksinleri parçalayarak organlarımızın en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olur.

2. Doğal Botoks Olarak Kullanılır

Çeşitli Gua Sha taşlarının benzersiz yapısı ve kenarları, cildi germek, şekillendirmek ve sıkılaştırmak için mükemmel bir şekilde çalışmaktadır. Düzenli yapılan Gua Sha tekniği, sarkma, donukluk ve kırışık cilt gibi yaşlanma belirtilerini önleyebilir. Gua Sha, vücuttaki dolaşımı hızlandırmaya yardımcı olduğundan, vücuttaki enerji çoğalır ve besinler cilt hücrelerine taşınır. Gua Sha’dan kaynaklanan artan kan akışı, daha canlı, dolgun ve genç bir görünüme katkıda bulunur. Gua Sha, özel kliniklerde enjeksiyon ve ameliyat ile yapılan botokstan farklı olarak, doğal bir şekilde yüzü gererek botoks görünümü yaratmaktadır.

3. Kan Dolaşımını Hızlandırır

Çin Şifa Tekniği Gua Sha Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sağlıklı bir kan dolaşımı, oksijenin vücutta kolayca aktığı anlamına gelmektedir. Bu da kalbin, akciğerlerin, beynin, kasların ve diğer organların doğru şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Gua Sha, yüzyıllar boyunca edinilen bilgilere göre, kan akışını hızlandırarak yumuşak dokuyu canlandırmaya yardımcı olmaktadır. Kan dolaşımı ile ilgili sorunları olan kişiler bu Çin şifa tekniği ile tedavideki değişiklini açık bir şekilde hissedebilmektedir. Ayrıca Gua Sha tekniği ile doğrudan sonuç olarak, kan akışı ani bir şekilde hızlanmaktadır ve buna bağlı olarak vücudumuzdaki organları canlı tutan kan dolaşımı da hızlanmaktadır.

4. Grip ve Soğuk Algınlığını Hafifletir

Batıda, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar antibiyotik gibi haplarla tedavi edilmekte ve evde kalmak önerilmektedir. Tipik olarak batıda bulunan bir aile doktoru size bazı ilaçlar verir, susuz kalmanızı ve evde sıcak kalmanızı söyler. Öte yandan Çin tıbbı, her şeyden önce tüm bu koşullardan kaynaklanan semptomları ele alabilecek bir Gua Sha tedavisi almanızı önerir. Hastalığınızın belirtileri ilk tedavide tamamen ortadan kalkmayacaktır, ancak öncesi ve sonrasındaki durumunuz arasındaki fark fazlasıyla aşikâr olacaktır. Çin şifa tekniği olan Gua Sha hakkında bilmeniz gerekenler arasında, bu tekniğin bir grip anında bile oldukça yararlı olacağı da yer alır.

5. Parlayan Bir Cilt Verir

Çin Şifa Tekniği Gua Sha Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gua Sha şifa tekniğinin kan dolaşımını hızlandırdığından bahsetmiştik. Yüz bölgesinde kullanılan bu özel Gua Sha taşları, dolaşımı artırmakta ve lenfatik işleri iyileştirmektedir. Bunun soncunda doğal olarak nemlendirilmiş ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Gua Sha taşının ciltte nazikçe gezdirilmesi, kullanılan serumun ya da nemlendirici ürünün daha iyi emilmesine yardımcı olur, böylece cildi besleyen bitkisel besinler, tenimizi daha da fazla nemlendirmek için cilt katmanlarının daha derinlerine iner. Gua Sha, ayrıca sivilceleri önlemek ve temizlemek, cildi gözeneklerini küçültmek ve iltihabı azaltmak için de kullanılabilir.

6. Yaşlanma Karşıtıdır

İnternet’te viral olan birçok fotoğrafta, kırklı yaşlarının sonlarında ve ellili yaşlarının başlarında olan, ancak kızlarıyla hemen hemen aynı yaşlarda görünen birçok Çinli kadın görülmüştür. Bazıları bunun genlerle ilgili olduğunu düşünse de bu genç kalmanın daha farklı bir sırrı vardır. Gerçek yaşı gizleyen veya bazı durumlarda ortaya çıkaran şey yüzümüzdeki deridir. Düzenli bir şekilde uygulanan Gua Sha şifa tekniği, şimdiye kadarki en etkili yaşlanma karşıtı çözümlerden biri olabilir. Çinli kadınlar bundan en iyi şekilde yararlanmak ve yıllar boyu genç kalmak için düzenli bir şekilde Gua Sha tekniğini uygulamış ve bu alışkanlığı nesilden nesile aktarmışlardır.

7. Kasları Gevşetir

Çin Şifa Tekniği Gua Sha Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 Gua Sha tedavisinin bir diğer önemli yararı da kas gevşemesidir. Kaslarınız gevşediğinde, kan basıncınız normal bir aralığa girecek, kas spazmlarını azaltacak, kronik ağrıyı hafifletecek ve kan şekeri seviyelerini normal aralıkta tutacaktır. Ancak, ilk seanstan sonra biraz rahatlasanız bile, bu tedavi yararlarının hepsini tek bir seansta almak mümkün değildir. Bu nedenler ilk seanstan sonra düzenli olarak seanslara devam edilmelidir. Düzenli bir şekilde uygulanan Çin şifa tekniği Gua Sha ile birlikte, kaslarınızın durumunu iyileştirebilme ve özellikle sporcuları muzdarip eden kas spazmlarını azaltma potansiyeline sahip olabilirsiniz.

8. Migreni Hafifletir

Kronik migrenden muzdarip milyonlarca insan bulunmaktadır. Bunlardan birçoğu, ne reçetesiz satılan ne de reçeteli satılan ilaçların kendilerine yardımcı olmadığını iddia etmektedir. Çin’de Gua Sha şifa tekniği, migrenden muzdarip insanlar için düzenli olarak bir tedavi olarak kullanılmaktadır. 72 yaşındaki migren hastası olan bir kadın üzerinde yapılan teste göre, iki hafta boyunca her gün Gua Sha terapisi verilmiştir. Bu test sonucunda ise hastanın şikayetleri azalmıştır. Bu test her ne kadar Gua Sha şifa tekniğinin önemini kanıtlasa da bu konuda daha çok bilimsel deneylerin yapılmasına ihtiyaç vardır.

9. Hepatit B Tedavisi

Hepatit B, karaciğer hasarı ve karaciğer iltihabına neden olabilen bir enfeksiyon türüdür. Bazı araştırmalar, Gua Sha tedavisinin canlı iltihabı önemli ölçüde azaltabileceğine işaret etmektedir. Bir vakada, yüksek karaciğer enzimlerine sahip bir kişiye Gua Sha tedavisi verilmiştir. Bununla birlikte herkesi şaşırtan bir sonuç elde edilmiştir. Hastanın Gua Sha tedavisinden yaklaşık kırk sekiz saat sonra, karaciğer enzimleri azalarak enfeksiyon oranı düşmüştür. Çin tıbbı, sadece bir vaka üzerinde test edilen ve olumlu sonuç alınan bu test sonucunda, Batı tıbbının da Gua Sha’ya güvenerek daha fazla araştırılması gerektiğini önermiştir.

10. Boyun Ağrılarını İyileştirir

Çin Şifa Tekniği Gua Sha Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gua Sha’nın kronik boyun ağrısını hafiflettiği de bilinmektedir. Bu terapinin verimliliğini araştırmak için, 48 katılımcının yer aldığı bir çalışma yapılmıştır. Katılımcılar iki eşit gruba ayrılmış, birinci gruba termal ısıtma yastığı içeren bir terapi verilirken, ikinci gruba Gua Sha tedavisi verilmiştir. Yaklaşık bir hafta sonra Gua Sha terapisinin bir parçası olan katılımcılar, termal ısıtma pedi terapisini kullanan katılımcılara göre ağrılarının önemli ölçüde azaldığını bildirmişlerdir. Bu Çin şifa tekniği hakkında bilinmesi gereken şeyler listesinde, Gua Sha taşlarının boyun ağrılarını önemli ölçüde azalttığı da gözden kaçırılmamalıdır.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
0
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!