Çevreciliği Ön Planda Tutan Dünyaca Ünlü Şirketler

6 dk okuma süresi


15
16 Paylaşım, 15 puan

Yaşadığımız bu gezegende her an doğanın bize sunmuş olduğu kaynakları tüketmekteyiz. Öyle bir tüketim çağındayız ki bu kaynakların bir sonunun olduğunun bilincinde değiliz çoğu zaman. Teknolojinin ve üretimin bu kadar fazla olduğu bir çağda, dünyayı kirlettiğimizin, doğaya zarar verdiğimizin, kaynakların sınırsızca kullandığımızın ve artık sona yaklaştığımızın farkında olmalıyız. Eğer içinde bulunduğumuz zamanda buna bir çözüm getirmezsek bırakın çocuklarımızı torunlarımızı, bir 10 yıl sonra bile tükenmiş bir dünyayla karşılaşabiliriz. Bütün bunların önüne geçmek, çevre dostu malzemelerle üretim yapmak ve sürdürülebilir bir gelecek için çevreciliği ön planda tutan dünyaca ünlü şirketler var. Gelin bu şirketleri ve çalışmalarını birlikte öğrenelim!

1. Toyota

Çevreciliği Ön Planda Tutan Dünyaca Ünlü Şirketler

Çevreciliği ön planda tutan dünyaca ünlü şirketler listemizin başında Toyota var. Toyota, Kichiro Toyuda tarafından 1937 yılında Japonya’nın Aichi kentinde kurulmuştur. Aynı zamanda dünyanın en büyük markası olan Toyota, birçok boyutta araç üretimi yapmaktadır. 26 ülkede üretim yeri bulunmaktadır. Yeryüzünde kaynaklarımız sınırlı olduğundan Toyota sıfır emisyonlu çevre dostu araçlar üretmeyi hedeflemiş ve bunu da başarmıştır. Öncelikli olarak var olan petrol, dizel gibi araçların yakıt tüketiminin iyileştirilmesi, yakıt çeşitliliği sağlanması gibi çeşitli çalışmaları olmuştur. Bu doğrultuda kendine 2050 yılına kadar hedefler koymuştur. Özellikle kendi fabrikalarında su tüketimini azaltarak ve geri dönüşümlü malzemeler kullanarak çevreye katkı sağlamış, sürdürülebilir bir gelecek için adımlar atmıştır.

2. L’oreal

Kimyacı Eugène Schueller tarafından 1909 yılında kurulan bu çevreci şirket, ekolojik dengeye duyarlı ve sorumlu hissederek kapsamlı bir 5 yıllık hedef koymuştur kendine. Bu hedef sürdürülebilir yenilik, sürdürülebilir üretim, sürdürülebilir gelişim, sürdürülebilir yaşam başlıkları altında toplanmıştır. 2005 yılından bu yana çevresel ayak izini yüzde 50 oranında azaltmayı da başarmıştır. Özellikle ambalaj tasarımlarını bu doğrultuda eko-dizayn politikasıyla gerçekleştirmektedir. Hedeflerini gerçekleştirebilmek için bu yolda attığı adımlardan bir tanesi de fabrikalarında ve ofislerinde 2016 itibariyle yeşil enerji kullanımına geçmiş olmasıdır. Ürünlerinin doğada çözünebilen yapıda olmaları bütün ürünlerinde genel bir iyileştirme çabası içinde olmaları çevreci yaklaşımlarına bir örnektir. Ekolojik ayak izini azaltarak daha yeşil ve yaşanabilir bir çevre için çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.

3. Mercedes Benz

Çevreciliği Ön Planda Tutan Dünyaca Ünlü Şirketler

Mercedes Benz, 1926 yılında Karl Benz ve Gottlieb Daimler şirketleri tarafından Almanya’nın Stuttgart şehrinde kurulmuştur. Bu şirketin çevre politikası da yine ekolojik ayak izini azaltarak çevreye minimum zarar vermek hatta hiç vermeyerek gelişimine katkı sağlamaktır. Bunun için havada, karada ve suda olmak üzere gezegenin he sahasında çevreci bir yaklaşım sergilemektedir. Suda Sıfır Atık Projesiyle, havada Hava Kirliliği Kontrolü ile ve karada da Atık Yönetimi ile çevreci çalışmalarını gerçekleştirmişlerdir. Özellikle fabrikalarında ısı yönetimi, zamanlama esasına göre yapılmakta ve ısının geri kazanımıyla tekrar ortama vererek tasarruf sağlamaktadır. Trijenerasyon Tesisi adı altında kurulan tesisleri enerji kontrolünü sağlamış ve doğalgaz kullanılarak elektik ve ısıtma-soğutma suyu elde etmiştir.

4. SuCo

Türkiye’de kurulan ve 2016 yılından beri tek kullanımlık plastik atığı önlemek amacıyla çalışan çevreci bir şirkettir. Hepimizin özellikle su şişelerini günlük hayatta kullanıp attığımız ve doğada yıllarca çözünemeyen plastiği defalarca kez doğaya bıraktığımız bu zamanda, tekrar tekrar kullanabileceğimiz su mataraları üreterek çalışmalarına başlamıştır. Yapılan araştırmaya göre dünyada her 5 dakikada 2 milyon pet şişe üretilmektedir. Üstelik plastiğin sağlığa zararları da düşünüldüğünde bu su mataralarını kullanmak hem çevreye hem de kendimize bir yatırım olarak görülmelidir. Bunların devamında plastik poşetlerin ve çantaların kullanımının önüne geçmek için bez çantalar ve aksesuarlar üretmiştir. Var olan plastik atıkları da dönüştürerek yeni bir koleksiyon ortaya koymuştur. Çevreci yaklaşımları ise koşulsuzca kaynaklarını bize sunan dünyadan her zaman aldık ve artık ona geri vermeliyiz şeklindedir.

5. Apple

Çevreciliği Ön Planda Tutan Dünyaca Ünlü Şirketler

Çevreciliği ön planda tutan dünyaca ünlü şirketlerden bir tanesi de Apple’dır. 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kurulmuştur. Çevreye olabildiğince düşük etki yapmayı hedefleyen Apple bu doğrultuda çalışmalarını sürdürmektedir. Dizüstü bilgisayarlarının kasalarını %100 dönüştürülmüş alüminyumdan üreterek piyasaya sunması buna bir örnektir. Üstelik insanları kullanım ömrü biten ürünlerinin de dönüştürülmesine de davet ediyor. Amaçları doğa kaynaklarını hiç tüketmeden yeni ürünlerini üretebilmek. Her ne kadar bu imkansız gibi görünse de ürünlerinin geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmesiyle bu mümkün olabilir. Mağazaları ve üretim yerleri %100 yenilenebilir enerjiyle çalışmaktadır. Bütün bunları sadece kendi bünyesinde değil, diğer şirketlere de katkı sağlamak amacıyla yenilebilir enerji kaynaklarını kullanmaya teşvik etmiştir.

6. Google

Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998 yılında kurulan Google, çevreci bir politika sürdürmektedir. Hedefleri 2022 yılı itibariyle tüm ürünlerini geri dönüştürülmüş malzemelerden üretmektir. Ürünlerinin teslimatları “karbon nötr” olması amaçlanmaktadır. Bunun için de teslimat şubeleriyle ortak bir çalışma içine girmiştir. Örneğin kara yolundan yürütülen bir teslimat, deniz yoluyla sağlanarak daha az enerji tüketimiyle ulaştırılmıştır. Karbon ayak izini azaltarak çevreye olan zararı indirgemek amacıyla hareket eden Google, kullanılmış malzemelerin geri dönüştürülmesi yolunda da adımlar atmaktan çekinmemektedir. Böylece doğaya verilen zarar azaltılmış, kaynakların sınırsızca kullanılmasının önüne geçmiştir.

7. Samsung

Çevreciliği Ön Planda Tutan Dünyaca Ünlü Şirketler

Çevreciliği ön planda tutan dünyaca ünlü şirketlerden biri Samsung’tur. Şirket, 1938 yılında Lee Byung-Chul tarafından kurulmuştur. Çevre politikaları “önceliğimiz dünya” deyimiyle şekillenmektedir. Hem insanlığa hem doğaya saygı duymak ve bu doğrultuda sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalar yapmıştır. Ürünleri en az çevresel etkiyle üreterek sera gazı salınımını azaltmayı ve uzun vadede ürünlerin tekrar kazandırılması için uğraşmaktadırlar. Çalışma ofislerinde ve ürünlerin kullanıcıya ulaştırılması aşamasında bile yenilebilir enerji kullanmaktadır. Sadece kendi bünyesinde değil, sürdürülebilir gelecek ve enerji verimliliği için yapılan birçok çalışmayı da desteklemiştir. Karbon Saydamlık Projesi (CDP), Sorumlu İş Birliği (RBA) ve Temiz Enerji Bakanlar Zirvesi (CEM) gibi girişimlere katılmışlardır.

8. Inditex Grubu

1985 yılında İspanya’da kurulan ve içinde hazır giyim şirketleri bulunduran moda topluluğudur. Grubun ana firması Zara’dır. Bünyesinde bulundurduğu şirketler çevreciliği önemsemekte ve bunun için uğraşmaktadırlar. Dünya bizim evimiz ve evimizi korumalıyız diyerek ürünlerini bu kapsam altında üretmektedirler. Sürdürülebilir bir gelecek için ürünlerinde geri dönüştürülebilir malzeme kullanmaktadırlar. Inditex grubu tüm zararlı kimyasal maddelerden arınma sözü vererek Greenpeace Detox kampanyasına katılmıştır. Greenpeace çevreci bir sivil toplum örgütüdür ve özellikle tekstilde toksik kimyasalların ortadan kaldırarak daha temiz ve nefes alabilen bir dünya için çalışmalar yapar. Inditex grubu bazı mağazalarında su harcamasını ve karbondioksit yayılımını azaltan ekonomik enerji araçları barındırarak enerji tasarrufu sağlamaktadır.

9. Siemens

1847 yılında Werner von Siemens tarafından Berlin’de kurulan bu çevreci şirket, çevre dostu ve yenilikçi ürünleriyle ön plana çıkmaktadır. Siemens, 2015’den bu yana 200’e yakın enerji verimliliği projesi yaptı ve bunun sonucunda 283 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağladı. Siemens’e göre artık enerji verimliliği sağlamak, geri dönüştürülebilir malzemeler kullanmak bir seçenek değil, bir gerekliliktir. Birçok çevreci ürün tasarlamış ve enerji tasarrufu sağlamıştır. Tasarladığı ürünlerden bir tanesi “akıllı termostat” adıyla bilinmektedir. Bu termostat ortamın sıcaklık, nem gibi değerlerini ölçümleyerek optimize etmekte ve %30 kadar enerji tasarrufu sağlamaktadır. Özellikle enerji verimliliği analizi yapan çözümünde; bir şirkette ne kadar enerji kullanıldığı ve nerelerde tasarruf edilebileceğini tespit edilmektedir.

10. Johnson & Johnson

Çevreciliği Ön Planda Tutan Dünyaca Ünlü Şirketler

Çevreciliği ön planda tutan dünyaca ünlü şirketler listemizin sonunda Johnson & Johnson şirketi var. ABD merkezli bu kozmetik ürünler sunan şirket, 1886 yılında kurulmuştur. Özellikle sudaki yaşama ve ekosisteme zarar vermemek bu şirket için önemlidir ve çevrede birikmeyen yani toksik olmayan maddeleri kullanmak öncelikleridir. Care To Recycle programlarında banyoda kullanılan temizlik ürünlerinin ambalajlarını geri dönüştürmeyi hedeflemektedirler. Bünyesinde bulunan markalardan Neutrogena kendin yap projeleriyle kullanılan boş kutuların geri dönüştürülmesini sağlamaktadırlar. Tıbbi alanda da üretimleri olduğu için insan sağlığı ve hemen ardından da çevre sağlığının önemli olduğunu düşünmektedirler. İçinde yaşadığımız bu dünyayı korumamız gerektiğini ve ona karşı sorumluluklarımızın olduğunun bilincindedirler.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!