Bülent Ecevit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

3 dk okuma süresi


4
18 Paylaşım, 4 puan

Ölümünün 13. Yılında efsane başbakan Bülent Ecevit hakkında bilmeniz gerekenler listesini, dergiCE olarak keyifle hazırladık. İyi okumalar!

Tarih 5 Mayıs 1972. Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri, genel başkanını seçmek için olağanüstü kurulda oylarını kullanıyor. Oy kullanımı devam ederken, Milli Şef İsmet İnönü, yavaş adımlarla kürsüye çıkıyor, coşkulu kalabalığı emin gözlerle süzdükten sonra dudaklarından kısa bir cümle dökülüyor:
“Ya ben ya Bülent!”
İşte bu cümle, Cumhuriyet Halk Partisi için yeni bir devrin başlangıcı oluyor. Büyük bir farkla genel başkanlığa seçilen Mustafa Bülent Ecevit, artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, sadece ülkede değil, partide de devrime ihtiyaç olduğunu; Milli Şef ile arasındaki genel başkanlık yarışında aldığı oy oranıyla belli ediyor.

1. Kalemiyle Büyüleyen Mütevazı Bir Şair

başbakan bülent ecevit hakkında bilmeniz gerekenler

Ülkemizde siyaset ile edebiyat pek bağdaşmaz, hatta yan yana gelmişliği bile yok denecek kadar azdır. Çoğu siyasetçi, şiiri miting meydanlarında propaganda amaçlı okur. Fakat Ecevit, pek bilinmese de iyi bir şair ve edebiyatçıydı. Lise yıllarında başlayan şiir hayatı, siyaset sahnesine atıldığı zaman da dahi devam etti. Eşi Rahşan Ecevit’e yazdığı şiir ise hala akıllarda.

“Elele büyüttük sevgiyi
Birlikte öğrendik seninle
Avucumuzda yüreği çarpan
Kuşa sevgiyi
Elele duyduk kumsalda denizin
Milyon yılda yonttuğu
Taşa sevgiyi…”

2. Çoğunlukla Mavi Gömlek Giyerdi

başbakan bülent ecevit hakkında bilmeniz gerekenler

Mavi dışında başka renk gömlek giymeyi tercih etmezdi. Ona göre mavi; gökyüzü demekti, özgür olmak demekti, özgürce yaşayabilmek demekti. Ecevit’in için mavi rengin önemi özgürlükten de fazla, insanca yaşamak demekti.

3. Sadece Tek Bir Kişiye Aşık Olmuştu

başbakan bülent ecevit hakkında bilmeniz gerekenler

Lise yıllarında tanıştığı Rahşan Aral, Bülent Ecevit’in tek aşkıydı. Lise kantininde, çok sevdiği çayını yudumlarken görmüştü onu. Görür görmez de aşık oldu. O aşk ile şiirler yazmaya başladı, ne aşkını ne de kalemini hiç ama hiç elinden bırakmadı.

4. Çay ve Sigara Vazgeçilmeziydi

başbakan bülent ecevit hakkında bilmeniz gerekenler

Lise yıllarından beri çaya tutkundu. İlerleyen yaşlarında, ülkenin de getirdiği karamsarlık ve stres zamanlarında sigaraya da başladı. Neredeyse 50 yıllık bir beraberlikten sonra sigarayı bırakabildi. Fakat kullandığı dönemlerde günde 2 paket sigara, en az 10 bardak çay içtiği bilinirdi.

5. Ona Karaoğlan Deniyordu

başbakan bülent ecevit hakkında bilmeniz gerekenler

Bülent Ecevit için sıkça duyduğumuz iki lakap var, Kıbrıs Fatihi ve Karaoğlan. Kıbrıs Fatihi lakabı; Kıbrıs’ı, Rum işgalinden kurtardığı dönemde ona verildi. Karaoğlan lakabı ise Anadolu’da gittiği bir köy evinde, yaşlı bir teyzenin ona “Karaoğlan nirde, onu görmek istiyom.” demesiyle ortaya çıktı. Yıllar sonra anlaşılacaktı ki, o lakabı koyan yaşlı teyze; CHP İstanbul milletvekili Barış Yarkadaş’ın babaannesi çıkacaktı.

6. 50 Yıl Boyunca Aynı Daktiloyla

Henüz gazetecilik fikri aklında yeni yeni oluşmaya başladığı sırada, Ecevit’in eniştesi, onun yazıya olan merakı ve isteğinin farkındaydı. Yazı yazarken sık sık eniştesini izler ve onun daktilosuna hayranlıkla bakardı. Bir gün eniştesi, Bülent Ecevit’in yanına geldi ve 50 yıl boyunca kullanacağı daktiloyu, kendi daktilosunu ona hediye etti. Erika marka o daktilo, şimdilerde Eskişehir’deki Daktilo Müzesi’nde sergileniyor.

7. Çok İyi Bir İngilizcesi Vardı

Ecevit, Robert Kolej mezunuydu dolayısıyla harikulade bir şekilde İngilizce konuşurdu. Üstelik henüz 16 yaşında, Tagore’un Gitanjali isimli eserini çok iyi bir şekilde Türkçeye çevirdi. Daha sonra çeviri yapmaya devam etti. Çevirilerinde Türkçe ve İngilizce’de ortak kullanılan kelimeleri kullanmaktan kaçındı ve salt Türkçe kelimeler kullanmaya özen gösterdi.

8. İki Üniversiteyi De Yarıda Bıraktı

Bülent Ecevit, üniversite mezunu değildi. Üstelik onun cumhurbaşkanı olmasını isteyen meclisin, üniversite mezuniyeti şartını kaldırmasını dahi kibarca reddetti. Ecevit yaşamın içinde öğrenmeyi seviyordu, üniversite onun olmazsa olmazı değildi. İlk üniversitesi, babasının isteğiyle gittiği Ankara Hukuk Fakültesi’ydi. Fakat o zamanlar gönlü hep edebiyattan yana olan Ecevit, hukuk fakültesini bıraktı ve aynı yıl, aynı okulda Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Filolojisi bölümüne kaydoldu. Yine aradığını bulamayan Bülent Ecevit, bu okulu da yarıda bıraktı.

9. Haşhaş Tarlalarına Yazılan Milliyetçilik

“Sevgili kardeşlerim! Biz milliyetçiliği sokak duvarlarına değil, Kıbrıs’ın topraklarına, Ege’nin deniz yataklarına yazmışız. Biz milliyetçiliği Batı Anadolu’nun haşhaş tarlasına yazmışız.” sözüyle, tüm ülkeyi etkisi altına almıştı Ecevit. Kürsüye çıktığında söylediği sözlerden çok, izlediği politikayla efsane olmuştu. Amerika’nın haşhaş ekimini, Türkiye’ye yasaklatmak istemesine direnmiş, köylünün ekmeğiyle oynatmamıştı. Emperyalizm ve kapitalizm sonuna kadar karşısındaydı. Nitekim gösterdiği bu sağlam direnç Amerika ambargosuyla sonuçlandı ve ülke ekonomik krizin eşiğine geldi. Herkese milliyetçilik dersi veren Ecevit’e bir anda, ülkeyi kötü yöneten bir siyasetçi gözüyle bakılır olmuştu.

10. İşçi Hakları Onun Sayesinde Yasalaştı

Efsane başbakan Bülent Ecevit hakkında bilmeniz gerekenler listemizin son maddesi, Ecevit’in, “Siyasi yaşamımdaki en büyük başarı.” dediği bir şey. İsmet İnönü döneminde çalışma bakanı olarak görev alan Bülent Ecevit, her zaman işçinin, emekçinin yanındaydı. Bakan olduğu dönemde, işçilerin ezildiği, hor görüldüğü bir düzen sürüyordu, buna dur dedi ve işçilere grev hakkı tanıyan yasanın çıkmasında büyük bir rol oynadı. Türkiye’de ilk defa işçi ve emekçinin lehine haklar yine onun bakanlık döneminde yasalaşmıştı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!