Bugüne Kadar Gerçekleştirilmiş En Büyük 10 Soygun

4 dk okuma süresi


4
12 Paylaşım, 4 puan

Piyangoyu kazanmanın yanı sıra banka soymak, bir daha asla çalışmak zorunda kalmamayı hayal eden insanlar tarafından kullanılan, eskiden beri sürdürülen ve çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanan bir tekniktir. Bir soygunu gerçekleştirmek filmlerde görüldüğü kadar kolay değildir. Bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük ve en planlı 10 soygun sizler için sıralandı. İyi okumalar!

1. Dunbar Zırhlı Soygunu

Bugüne Kadar Gerçekleştirilmiş En Büyük 10 Soygun

1997 yılında altı kişi, Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en büyük nakit soygununu gerçekleştirdi. Soygunun lideri, Dunbar zırhlı kamyon taşımacılığı şirketinin şimdiye kadar istihdam ettiği en kötü güvenlik müfettişi olduğu ortaya çıkan Allen Pace’di. Pace, Los Angeles’ta bulunan Dunbar tesisindeki güvenlik kameralarını onlardan kaçınmak için zamanladı ve kasayı soymasına yardım etmesi için beş çocukluk arkadaşını işe aldı. İçeri girdiler, öğle tatillerindeki iki gardiyana saldırdılar ve bir nakliye kamyonuna 18,9 milyon dolar yüklediler. Daha sonra hırsızlardan birinin arkadaşına borç verirken orijinal balya kayışlarını çıkarmaması sonucu yakalanıp adalete teslim edildiler.

2. United California Banka Soygunu

1972 yılında Ohio’lu profesyonel suçlu olan Amil Dinsio altı soyguncudan oluşan bir çete kurdu ve onları California’ya uçurdu. Bir köy evi kiraladılar ve dönemin ABD başkanı Richard Nixon’ın milyonlarca dolarlık rüşvet parasını tuttuğunu öğrendikleri bir bankada soygun planladılar. Çete kasayı dinamitle patlattıktan sonra 30 milyon dolar değerinde nakit para ve değerli eşya çaldıktan sonra kasa evini titizlikle temizledikten sonra kaçtı. Polisler sonunda bir taksi şoförüne verdikleri cömert bir bahşiş ve köy evindeki bulaşık makinesinin içinde bulunan parmak izleri aracılığı ile soyguncuları teşhis etti.

3. Orta Doğu İngiliz Bankası Soygunu

Bugüne Kadar Gerçekleştirilmiş En Büyük 10 Soygun

1976’da Lübnan bir iç savaşın ortasındayken bir grup soyguncu karışıklıktan faydalanmaya karar verdi. Bugüne kadar gerçekleştirilmiş en büyük ve en küstah 10 soygun içerisinde yer alan soygunda grup bir Katolik kilisesinin duvarını patlatmak ve komşu İngiliz Ortadoğu Bankası’na girmek için patlayıcılar kullandı. Kasayı açmak için yanlarında profesyonel çilingirler getirdiler. Soyguncular 44,5 milyon dolar nakit, hisse senedi, altın külçeleri, mücevherler ve diğer değerli eşyalarla kaçtı. Hiçbir ganimet ele geçirilemedi ve kimse tutuklanmadı. Bugün çalınan mallar, 1976’daki değerinin üç katından daha kıymetli.

4. Northern Bankası Soygunu

2004 Noel’inden bir hafta önce, Kuzey İrlanda’nın Belfast kentindeki soyguncular polis memuru kılığında iki banka yöneticisinin evine girdi. Aileleri rehin alındı ve yöneticilere ertesi gün normal şekilde işe gitmeleri talimatı verildi. İş günü sona erdiğinde yöneticiler, İrlanda tarihinin en büyük banka soygununda yaklaşık 26,5 milyon İngiliz sterlini ve diğer dövizi çaldıkları bankaya hırsızların girmesine izin vermek zorunda kaldı. Günümüzde sadece kara para aklamadan bir kişinin tutuklandığı dava hala sonuçlanmış değil ve üzerinden 16 yıl geçmiş olmasına rağmen hem para hem de failler hala kayıplar arasında bulunmakta.

5. Brink’s Mat Soygunu

Bugüne Kadar Gerçekleştirilmiş En Büyük 10 Soygun

İngiltere’nin en kötü şöhretli banka soygunu içerden birinin yardımıyla yapılmıştı. Brink’s-Mat zırhlı araçlarla taşımacılık yapan bir şirketti. 1983’teki soygunun sabahı Anthony Black adında Brink’s-Mat güvenlik görevlisi, bir grup soyguncuyu şirketin Londra Heathrow Havalimanı’ndaki deposuna soktu. Diğer korumaları etkisiz hale getirdikten sonra grup 41 milyon dolar değerindeki para, altın ve mücevherlerle kaçtılar. Bugüne kadar gerçekleştirilmiş en pahalı ve büyük soygun içerisinde yer alan Brink’s-Mat soygununda hırsızların birçoğu yakalansa da çalınan altın hala bulunamadı. Pek çok uzman çalınan altınların eritilip farklı şekilde külçelendiğini iddia etmektedir.

6. Banco Central Soygunu

Brezilya, Fortelza’daki 2005 yılında gerçekleşen Banco Central soygunu, bir zamanlar Guinness Rekorlar Kitabı tarafından dünyanın en büyük banka soygunu olarak kabul edildi. Bunu başarmak için 25 kişiden oluşan çete sahte bir peyzaj şirketi kurdu. Bankanın kasa tabanından geçen 256 metrelik bir tüneli kazmak için tam 3 ay harcadılar. İçeri girdiklerinde 71 milyon dolar değerinde nakit para çaldılar. Söz konusu soygunda sadece sekiz kişi tutuklandı ve paranın neredeyse sadece yüzde 10’u ele geçirilebildi. Polis raporunda çetenin kurduğu şirket bünyesinde gelişmiş GPS sistemleri, matematik uzmanları ve mühendislerin yer aldığı belirtildi.

7. Securitas Depo Soygunu

Bugüne Kadar Gerçekleştirilmiş En Büyük 10 Soygun

Britanya tarihindeki en büyük soygun olan Securitas olayı, bugüne kadar gerçekleştirilmiş en ünlü 10 soygundan biridir. Soygun 2006 yılında bir güvenlik hizmetleri şirketinin Kent şehrindeki deposunda meydana geldi. İçerden bir adam, hazırlık aşamasında Securitas deposunun içini filme aldı. Ardından, oldukça özenle tasarlanmış maskeler kuşanan hırsızlar şube müdürünü kaçırdı ve ailesini rehin aldı. Soyguncular onu depoya götürdü ve nakit kasalarına erişmelerine izin vermeye zorladı. Hırsızlar yaklaşık 83 milyon dolar çaldı. Her ne kadar zekice kılık değiştirseler de bazı soyguncular yakalandı ve maskeleri tasarlayan sanatçı, davada anahtar rolü oynayan tanık oldu.

8. Knightsbridge Soygunu

İtalya’da zaten 50’den fazla silahlı soygundan aranan Valerio Viccei, 1987 yılında Londra’da neredeyse kusursuza yakın bir soygun tasarladı. O ve bir yardımcısı bir bankaya girdiler ve bir kasa kiralamak istediler. Banka görevlisi onları kasalara götürdüğünde silahlarını çıkardılar ve banka müdürü ve güvenlik görevlilerini etkisiz hale getirdiler. Banka kapısına “Kapalı” işaretini koyduktan sonra arkadaşlarını içeri aldılar ve mümkün olduğu kadar çok kiralık kasaya girdiler. 97 milyon dolar değerinde nakit ve değerli eşya ile kaçtılar. Viccei Güney Amerika’ya kaçtı ama sonunda Ferrari’sini yeni evine götürmek için İngiltere’ye döndüğünde tutuklandı.

9. Dar Es Salaam Bankası Soygunu

Bugüne kadar, Irak’ın Bağdat kentindeki özel bir finans kuruluşu olan Dar Es Salaam Banka’sındaki 2007 soygunu hakkında çok az ayrıntı biliniyor. Bankanın rezervlerinde neden bu kadar çok dolar bulunduğu hala bilinmiyor. İddiaya göre, hırsızlık birkaç banka görevlisi tarafından düzenlendi. Hükümet, soyguncuların yerel polis ve milisler içinde Bağdat’taki birçok kontrol noktasından fark edilmeden geçmelerine izin veren bağlantıları olduğundan şüphelense de çalınan paranın nerede olduğu veya sorumluları hakkında basına sızan herhangi bir bilgi olmadı. Soygunda tam tamına 282 milyon dolar nakit para çalındı.

10. Irak Merkez Bankası Soygunu

Bugüne Kadar Gerçekleştirilmiş En Büyük 10 Soygun

Bağdat’ta gerçekleşen bir diğer soygun tarihte yerini almış en büyük soygun unvanını hala elinde bulunduruyor. Soygunun arkasında ise zamanın Iraklı diktatörü Saddam Hüssein’den başkası değil. 2003 yılında Irak Savaşı başlamadan sadece bir gün önce Saddam merkez bankasına 3 büyük kamyon gönderdi. Ayrıca oğlu Kusay’ı da el yazısı bir notla bankaya düşmanın eline geçmesini önlemesi amacıyla 1 milyar dolar nakit çekmesini isteyen bir el yazısı notla bankaya gönderdi. Çalınan paranın çoğu takip eden baskınlarda geri alındı ancak yasadışı ganimetleri saymakla görevlendirilen Amerikan askerleri, kendileri ve aileleri için yüz binlerce doları ülkelerine geri kaçırdı. 35 Asker bu suçtan yakalandı.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!