Bugün Hayatımızın Vazgeçilmezi Telefonu Kim İcat Etti?

1 dk okuma süresi


3
22 Paylaşım, 3 puan

Yüzyıllar boyunca insanlar, birbirleri ile haberleşme yapmak için işaretler gönderme vb. gibi yollar aradılar. Mesajlarını birbirlerine iletmek üzere başvurdukları ilk yöntemler, ateş ve ayna yansımasıdır. Peki günümüzde elimizden düşürmediğimiz telefonu kim icat etti? Telefonun mucidi Alexander Graham Bell‘dir. 10 Mart 1876’da dünya tarihinde ilk kez konuşmaları teller aracılığıyla iletimini sağlayacak olan telefon cihazı icat edildi!

Telefon Fikri Nasıl Ortaya Çıktı?

Telefonu Kim İcat Etti?

Annesi sağır ve dilsiz olan Graham Bell’in asıl amacı sağırlara konuşmayı sağlayacak ve duymalarına yardımcı olacak bir cihaz üretmektir. Bell’in babası, hayatı boyunca sağırlar için birçok çaba göstermiştir. Babasının bu çabalarının sonuçsuz kalması üzerine ona yardımcı olmak isteyen Bell, bir yığın araştırma üzerinde çalışarak sesleri mekanik anlamda üreten bir cihaz yardımıyla diğer tarafa aynı sesin iletilmesi üzerinde çok düşünmüştür.

Haberleşmenin Tarihçesi

Bell’in telefonu bulmasından önce, Mors alfabesi kullanılarak telgraf hatlarından haberleşme sağlanırdı. Graham Bell de deneylerini  bir telgraf cihazının üzerinde geliştirmiştir. Bu esnada çalışırken akımın konuşma esnasında titreşimlerini duymuştur. Bu deneyini arkadaşı “Thomas Watson” ile evinde inceleme yaptığı sırada üzerine bir şey dökülmesiyle Watson’dan yardım istemiştir. Arkadaşı Watson o sırada evin başka bir yerinde olmasına rağmen Bell’in sesini cihazdan duyduğunu söylemiştir. Daha sonra yer değiştirerek bu işlemi tekrar yapan ikili sesin iletildiğini fark etmişlerdir. Bell, arkadaşı Watson’a telefonda  ilk ”Bay Watson, buraya gelin, sizi görmek istiyorum” demiştir.

Mart 1876 yılında telefonun patentini alarak, icadını ilk kez Baston’daki Bell Philadelphia Centennial fuarında tanıtmıştır. İcadının müthiş beğeni görmüştür ve  birçok iş adamı bu icatla ilgilenmiştir. Yoğun talep gören icadını üretmek için kendi şirketini kurmuş ve telefon üretimine geçmiştir.

Türkiye’de  telefon  ilk defa 1908 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra geliştirilen santral uygulaması ile evlere telefon bağlanmaya başlanmıştır.

Neden “ALO” diyoruz?

Bir rivayete göre Graham Bell, Allessondra Lolita Oswaldo ismindeki sevgilisinin evine de telefon hattı yaptırmıştır. Bell, günümüzde kullandığımız “Alo” kelimesini ilk olarak sevgilisinin isminin baş harflerini kısaltmasıyla ifade etmiştir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!