Bizim Mutfağın Tıpkısının Aynısı Diyeceğiniz Yunan Yemekleri

5 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Bu köşemizde, tarihte hem kardeş olduğumuz hem tartışmalar yaşadığımız, ancak her durumda ortak kültürlerin mutlaka bir yerlerde birleşmesiyle bağlarımızı güçlendirdiğimiz komşu Yunanistan’ın mutfağı var. Bizim mutfağın tıpkısının aynısı diyeceğiniz Yunan yemekleri ile ilgili bu yazımızı okuduktan sonra, aradaki benzerliklere ve belki de daha önceden hiç duymadığınız farklara oldukça şaşıracağınızı düşünüyoruz. Haydi gelin, komşuyla ortak yemeklerimize bir göz atalım!

1. Kotosoupa Avgolemono (Tavuk Çorbası)

Bizim Mutfağın Tıpkısının Aynısı Diyeceğiniz Yunan Yemekleri

Yunan ve Türk usulü tavuk çorbası; tavuk göğsü, sarımsak ve limon gibi ortak malzemelerden dolayı oldukça benzer görünse de aslında içeriğinde oldukça farklı malzemeler barındırmaktadır. Türk usulü tavuk çorbasında tereyağı, un, tavuk göğsü, baharatlar, limon suyu ve bazen ek olarak şehriye, sirke ve yoğurt bulunurken; Yunan usulü tavuk çorbasında tavuk göğüs, sarımsak ve limona ek olarak nohut, esmer pirinç ve yumurta da bulunmaktadır. Yunan usulü tavuk çorbasında genelde baharat olarak karabiber kullanılır ve üzerine dere otu eklenir; ayrıca yumurtalar bütün olarak eklenir. Türk usulü çorbada ise eğer yumurta eklenecekse, yumurtanın yalnızca beyaz kısmı eklenmektedir.

2. Keftedes (Köfte)

Yunanlar da tıpkı bizler gibi köfteyi gerçekten çok seviyor ve hem kızartmasını, hem ızgarasını, hem de çorbasını yapabiliyorlar. En meşhur Yunan köftesi, küçük yuvarlaklar halinde kızartılan haliyle biliniyor. Bu köftenin içeriği; kıyma, ufalanmış beyaz ekmek, kıyılmış soğan ve maydanoz, sarımsak, yumurta, kimyon, kekik, karabiber gibi içeriklerinden dolayı bizim de evlerimizde ve restoranlarda alışık olduğumuz klasik lezzetle hemen hemen aynı diyebiliriz. Yunan usulü köftenin Türk usulü köfteden tek farkı ise; Türkler genelde klasik köftede kıymanın tamamını dana eti kullanırken, Yunanlar genelde kıymanın yarısını kuzu ve diğer yarısını dana etinden kullanmayı tercih ediyorlar.

3. Mydia (Midye)

Bizim Mutfağın Tıpkısının Aynısı Diyeceğiniz Yunan Yemekleri

Kıyı kentlerimizin vazgeçilmez sokak lezzetlerinden midye, Yunanistan’da da aynı bizde olduğu gibi fazlasıyla sevilmektedir. Her iki ülkede de oldukça ünlü olan bu atıştırmalık; Türkiye’de içine pilav konularak midye dolma şeklinde sunulurken, Yunanistan’da içine pilav koymadan midyeler pişirilerek genelde restoranlarda kocaman bir tabağa doldurularak sunulur. Türkiye’de genelde sokakta satılan midyeciden alıp yediğiniz birkaç taneyle bile içerisindeki pilavdan dolayı doyma hissi oluşur. Yunanistan’da ise midyenin içerisinde pirinç olmadığı için bir tabak dolusu midye yemenize rağmen genelde doymuş hissetmezsiniz, ancak fazlasıyla protein depolarsınız.

4. Dolmades (Dolma)

Domates, biber, kabak, patlıcan ve asma yaprağının zaman zaman pirinç, zaman zaman etli karışımlarla doldurularak pişirilmesiyle ortaya çıkan yemeğe bizim kültürümüzde ‘dolma’ adı verilirken, Yunan kültüründe ‘dolmades’ denmiştir. Türklerde, içerisinde daha fazla et ve kuru üzüm bulunduran, salça soslarıyla dolmalar lezzetlendirilirken; Yunan dolmaları daha çok zeytinyağlı ve içine baharatlardan tarçın, karabiber, maydanoz ve fesleğen konularak hazırlanır. Yunanistan’da genelde yaprak sarması şeklinde tercih edilen dolmalar, oldukça ince sarılır; ayrıca pişirilirken içine limon sıkılarak lezzetli bir aroma yakalanmaya çalışılır. Yunanlar genelde dolmalarını ılık olarak ve yanında alkol tüketerek yemekten hoşlanırlar.

5. Gigandes Plaki (Fasulye Pilaki)

Bizim Mutfağın Tıpkısının Aynısı Diyeceğiniz Yunan Yemekleri

Çoğu zaman Türk kültüründe pilavla birlikte ana yemek olarak kabul edilen fasulye pilaki veya diğer adıyla kuru fasulye, Yunan kültüründe bazen de meze olarak kabul edilmekte ve tüketilmektedir. Her iki kültürde de domates salçası, zeytinyağı ve şekerle hazırlanan sos içerisinde pişirilen fasulyeler; zaman zaman farklı malzemelerle birleştirilerek de sunulabilir. Genelde ortak kullanılan ek malzeme havuç ve soğan olmaktadır. Ancak damak tadına göre, Türkler bazen kuşbaşı doğranmış et, Yunanlar da kereviz eklemeyi tercih edebiliyorlar. Ayrıca, Türkler bu tarz yemekleri ocakta pişirmeyi tercih ederken; Yunanlar genelde fırında pişirmeyi seviyorlar ve bu da fasulyelerin dışının çıtır, içinin yumuşak kalmasını sağlıyor. Her iki kültürde de pilaki yemeği, köfte veya pilavla birlikte sunulduğunda hoş karşılanıyor.

6. Revithada (Nohut Yemeği)

Yunan mutfağında fırında, Türk mutfağında ocakta yapılmasıyla; birbirinden çok küçük farklarla ayrılan nohut yemeğidir. Yunanlar, önceden haşlanmış veya bir gece suda bekletilmiş nohutları; bol soğan, sarımsak, karabiber, limon ve defne yaprağıyla fırında pişirerek Revithada yaparlar ve aslen bizim nohut yemeklerimize de oldukça benzer. Ancak, biz Türkler haşlanmış veya suda bekletilmiş nohutu biraz soğan, sıvı yağ, domates salçası ve biber ekleyerek pişiririz. Bizim yaptığımız versiyon daha salçalı iken, Yunan versiyonu ağızda daha çok soğan tadı bırakmaktadır. Bizim mutfağın tıpkısının aynısı diyeceğiniz Yunan yemekleri içerisinde revithada (nohut yemeği), her iki mutfakta farklı pişirilmektedir ve her ikisinin lezzeti de oldukça güzeldir. Mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz.

7. Stifado (Yahni)

Bizim Mutfağın Tıpkısının Aynısı Diyeceğiniz Yunan Yemekleri

Türk kültüründe genelde etli yahni olarak bilinen bu yemek, Yunan kültüründe stifado ismiyle anılmaktadır. Bizim mutfağın tıpkısının aynısı diyeceğiniz Yunan yemekleri içerisinde, belki de en tıpkısının aynısı bu yemektir diyebiliriz. Malzemeler ve pişirme açısından arada neredeyse hiçbir fark yoktur. Her iki tarifte de genelde bir kiloluk et kuşbaşı doğranır, ve önce sarımsakla arpacık soğan zeytinyağında kavrulduktan sonra geriye kalan domates veya domates salçası, karabiber, tuz, sirke, tereyağı, defne yaprağı gibi malzemeler etle birlikte tencereye eklenir ve pişirme işlemine kısık ateşte başlanır. İsteğe göre bu tarife havuç, patates gibi kök sebzeler de eklenmekte, hatta fırında pişirme işlemi de uygulanabilmektedir. Ayrıca Yunanlar, yahniye tarçın ve karanfilin de çok yakıştığını düşünürler.

8. Mousakka (Musakka)

Musakka yemeğinin genel fikri hem Yunan hem Türk mutfağında aynı olsa da, aslında oldukça farklı şekillerde pişirilmekte ve servis edilmektedir. Yunan musakkası genelde malzemelerin lazanya gibi kat kat dizilmesiyle yapılır ve en üstünde beşamel sosa benzeyen süt ürünleri içeren bir karışım kullanılır. Türk musakkası ise, patlıcanların kızartılıp domates soslu ve kıymalı karşımın içine eklenmesiyle yapılır, geleneksel versiyonunda peynir veya süt ürünleri içeren herhangi bir sos kullanılmaz. Yunan mutfağında kat kat dizilen malzemeler tıpkı bir lazanya gibi fırında pişirilirken, Türk mutfağında ayrı kızartılan patlıcanlar etli domates sosuna eklenerek ocakta pişirilmektedir.

9. Souvlaki (Şiş Kebap)

Bizde kebabın pek çok çeşidi vardır. Örneğin; Adana kebap veya kuşbaşı kebap gibi. Yunanlarda ise, Adana kebap tarzında kıyma haline gelmiş etlerin şiş üzerinde pişirilmesi pek görülmez. Souvlaki (Yunan şiş kebap), genelde kuşbaşı olarak adlandırdığımız tane tane etlerin şişlere dizilerek ızgarada pişirilmesi ile yapılmaktadır. Bu bakımdan, bizdeki kuşbaşı doğranmış şiş kebaba oldukça benzemektedir. Ancak, bizler şiş kebabı kuzu, tavuk veya sığır etinden yaparken; Yunanlar souvlakiyi genelde tavuk veya domuz eti kullanarak yapmaktadırlar. Bizim mutfağın tıpkısının aynısı diyeceğiniz Yunan yemekleri içerisinde, görüntü ve yapılış tarzına bakarak birbirinin neredeyse aynısı olduğunu söyleyebileceğimiz Yunan souvlaki ve Türk şiş kebap, işte bu sebeplerden dolayı birbirinden farklı sayılmaktadır.

10. Gyros (Döner)

Bizim Mutfağın Tıpkısının Aynısı Diyeceğiniz Yunan Yemekleri

Uzaktan bakıldığında gyros, dönere fazlasıyla benzemektedir. Ancak, aralarında görebileceğiniz ilk fark belki de Yunanların pita ismini verdikleri, lavaş ve pide arasında kalan yumuşak ekmek olacaktır. Geleneksel dönerin ekmeği genelde hafif çıtır lavaş veya somun ekmeği iken; geleneksel gyros ekmeği genelde pita olduğundan daha yumuşaktır. İlk zamanlar kuzu etiyle sunulan gyros, şimdilerde çoğunlukla tavuk veya domuz etiyle sunulmaya başlanmıştır. Türk döneri ise, hala et ve tavuk döner olarak sunulmaktadır. Gyros içerisinde, bizdeki cacıktan çok daha koyu kıvama sahip caciki sos kullanılırken, Türk dönerinde genelde Hatay usulü domates sos veya sarımsak sosu kullanılır. Türk dönerinde etin türü ne olursa olsun, genelde salata malzemeleri de eklenir; Yunan dönerinde ise salata malzemelerine ek olarak patates kızartması da konulmaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
İlginç İlginç
0
İlginç
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!