Bilim Dünyasının En Önemli Dahisi: Nikola Tesla

4 dk okuma süresi


69
11 Paylaşım, 69 puan

Tesla, bilim dünyasında gelmiş geçmiş en iyi mucitlerden biridir. Bilim dünyasının en önemli dahisi olan Nikola Tesla, döneminde yaşayan insanların hayatını kurtardığı gibi bizim de hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Tesla’nın icatlarını biliyor olabiliriz. Peki ya hayatını? Sadece başarılarını biliyoruz ama o müthiş buluşların arkasında yatan umut dolu bir başarı yolculuğu var. Okuduktan sonra sizin de başarıya olan inancınızın artacağını düşünüyoruz. Hadi başlayalım!

1. Müthiş Bir Mucit Doğdu

Bilim Dünyasının En Önemli Dahisi: Nikola Tesla

Nikola Tesla Sırbistan’ın Similjan kasabasında 10 Temmuz 1856 ‘da dünyaya geldi. 7 yaşındayken belki de onun ürküttüğü attan düşen ağabeyinin ölümü yaşadığı ilk tramvaydı. 14 yaşında hocası Martin Sekulic’ten aldığı matematik ve fizik dersleri ufkunu açtı. Baba evine döndükten sonra hastalandı. Kolera olmuştu. Bu hastalık, çok ağır seyreden, vücuttaki tüm sıvının kaybolmasına yol açan bir hastalıktı. Ölüm döşeğinde babasına yalvardı. Onun istediği gibi papaz olmak yerine iyileşirse onun yerine aşık olduğu bilimleri öğrenmek istiyordu. Mühendis olmasına izin istedi. O da insanlığın kaderini etkileyen izni verdi. Nikola iyileşti..

2. Kalabalık Bir Ailesi Vardı

Kalabalık bir aileye sahip olan Nikola Tesla’nın 5 kardeşi vardı. Babası rahip annesi ise köylü bir kadındı. Çocukken kardeşini kaybetti. Ailesinde yaşadıklarından ve çevresel faktörlerden dolayı hem içe kapanık hem de takıntıları olan birine dönüştü. Babası onu her zaman bir rahip olarak hayal ederdi, hatta onu bir manastıra verip orada eğitim almasını düşünürdü. Annesinin ise fikirleri başkaydı. Tesla’nın okula gidip iyi bir eğitim alıp geleceğini kurtarmasını istiyordu. Başlarda başarılı bir okul hayatına sahipti. Fakat Nikola çocukluğunda başlayan takıntılar ve asosyallikten dolayı üniversiteyi bırakmak durumunda kaldı. Babası, Nikola’ya eğitim konusunda artık güveniyordu. Üniversiteyi bırakmasını istemiyordu. Bu yüzden tekrardan teşvik etti ve tekrar okula dönmesini sağladı. Nikola’nın asıl soyadı Dragona’ydı ama o, soyadından memnun değildi. Yasalar önünde reşit olarak görülünce Tesla soyadını aldı ve kendine yeni bir sayfa açtı.

3. İlk Adımını Attı

Graz ve Prag’ta iki okula gitti. Macaristan da ilk ciddi işini buldu ve hızla yükseldi. Tam da o günlerde hayatını değiştirecek ilham anı geldi. Kafayı alternatif akıma takmıştı. Bu konuda çalışan birçok zihin vardı ama henüz kimse bulmacayı çözememişti. Bir gün kumlara alternatif akımla beslenen dönen bir manyetik alanın diyagramını çizdi. Bu bir devrimdi ve tüm dünya yakında bunu görecekti. Kısa süre sonra cebinde bir tavsiye mektubu ile ABD’de Thomas Edison’un kapısını çaldı. Yolculukta eşyaları çalınmıştı. Bindiği gemide isyan çıkmış cebinde sadece 4 cent vardı. O dönemde evlere elektrik doğru akımla veriliyordu. Doğru akım tek yönde aktığı ve yüksek voltaj seviyesini koruyamadığı için enerji kaybı çok fazlaydı. Bu da elektriği aşırı pahalı hale getiriyordu. Tesla’nın büyük katkı yaptığı alternatif akım ise periyodik olarak akımın yönünü değiştirdiği için yüksek voltajı uzun mesafede aktarmaya izin veriyordu.

4. Hayal Kırıklığına Uğradı

Bilim Dünyasının En Önemli Dahisi: Nikola Tesla

Tesla kendine yaptıklarına ve düşüncelerine güveniyordu. Fakat işi sandığı kadar olay olmayacaktı. Tesla zengin iş adamı ve mucit Edison’a kendi yaklaşımını anlattığında kurduğu düzen zaten işine geldiği için hiç oralı olmadı. Onu hali hazırda devam eden işlerinde çalıştırdı ama dehasını fark etmişti. Kendi doğru akım dinamosunu geliştirmesi için büyük para ödülü vaat etti. Tesla kendi alternatif akım endüksiyon motoruyla çok daha üstün bir teknoloji ile karşısına çıktığında Edison yan çizdi ve vaat ettiği ödülü vermedi. Bu olaydan sonra artık savaş başlamıştı. Nikola istifa etti..

5. Asla Pes Etmedi

Bilim Dünyasının en önemli dahisi Nikola Tesla zorlukları aşmak için her yolu denedi. Hayallerini gerçekleştirmek için her şeyi yapmaya hazırdı. Karnını doyurmak için günlüğü 2 dolara çukur bile kazdı. Hayatını devam ettirebilmek için günlük işler çalıştı. Emeğinin karşılığını alacaktı. Sonunda geliştirdiği teknoloji için aradığı desteği George Westinghouse’ta buldu. 25.000 dolar nakit 50.000 dolar senet ve satılan elektrik birimi başıma 2.50 dolara anlaştılar. Amerika’nın ücra köşelerinde başlayarak ülkeyi sararken, Edison alternatif akımın tehlikeli olduğunu ispat için fili bile elektrikle idam edecek kadar alçaldı. Ama nafile.. Yıllar sonra keşke Tesla’yı dinlemediği için pişman olacaktı..

6. Dünya’yı Etkileyecek İcatlar Yaptı

Nikola Tesla, hepimizin bildiği gibi fizik alanında çok önemli buluşları olan bir bilim insanı. Biz birkaç icadına hakim olsak da Tesla, alternatif akım, tesla bobini, uzaktan kumanda, teleforce, violet ray, tesla’nın osilatörü, indüksüyon motoru, üç fazlı elektrik sistemi, neon lamba, tesla vanası, kablosuz telgraf, tesla türbini, ayarlanabilir, vakumlu kondansatör, kablosuz elektrik enerjisi dağılımı gibi icatlara sahiptir. Günümüzde bile Tesla’nın icatlarından yola çıkarak teknolojiyi geliştiriyoruz diyebiliriz. Teknolojiye fazlasıyla ilerleme sağlayan bu icatlar bulunduğu dönemde yaşayan insanların hayatlarında farklı bakış açıları oluşturmuş ve yeni nesillere büyük örnek olmuştur.

7. Beklenmeyen Bir Sonla Veda Etti

Bilim Dünyasının En Önemli Dahisi: Nikola Tesla

Tüm zorluklara hayalleri için katlanan ve asla pes etmeyen Tesla, sonunda ihtiyacı olan kaynakları bulmuştu. Tamamen hayatının amacı olan kablosuz iletime odaklanmıştı. 1900 yılında yaptığı deneylerde onlarca metrelik sıçramaları yapmayı başarmıştı. O dönemde savaşları imkansız hale getirecek bir silah tasarladığını duyurdu. 1915’te Nobel fizik ödülü Edison ve Tesla’ya verilecekken Tesla’nın kendisine bu kadar kötülük yapan adamla ödülü paylaşmayı reddetmesi sebebi ile bundan vazgeçildiği gazetelerde yazıldı. Etrafımızda gördüğümüz bir çok teknolojinin babası Nikola Tesla 7 ocak 1843’te 86 yaşında neredeyse parasız bir şekilde öldü.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
5
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!