Bilgisayar Oyunlarının Hiç Bilmediğiniz İlginç Faydaları

5 dk okuma süresi


3
12 Paylaşım, 3 puan

Bilgisayar oyunları genelde oyuncu kitlesi üzerindeki olumsuz etkileri ile anılır. Ancak teknolojinin eğlence dalındaki en yaygın türü olan ve 2,6 milyar insanın ilgi duyduğu bilgisayar oyunlarının hiç bilmediğiniz ve oynarken farkında olmadan edindiğiniz ilginç faydaları da vardır. İşte bu faydaları sizler için araştırdık ve bu içeriğimizde derledik. Keyifli okumalar!

1. Sosyalleşme

Bilgisayar Oyunlarının Hiç Bilmediğiniz İlginç Faydaları

Bilgisayar oyunlarının kişileri asosyal bir yaşama yönlendirdiğine dair genel bir yanılgı vardır. Zaman zaman asosyallik gibi etkileri söz konusu olsa bile genellikle oyunların oynayan kişilere kattığı en büyük özelliklerden birisi sosyalliktir. Çoklu oyunculu veya çevrimiçi oyunlarda diğer oyuncular ile rekabet etmek veya iş birliği yapmak oyunculara sanal ortamda olsa dahi yeni kişiler tanıma ve iletişim kurma fırsatı sunmaktadır. Bunun yanında yapılan oyun etkinliklerinde de birbirini tanımayan birçok oyuncu bir araya gelmekte ve beraber zaman geçirmektedir. Bilgisayar oyunlarının hiç fark etmediğiniz ve bilmediğiniz bu yönünün oldukça etkili ve ilginç faydaları söz konusudur.

2. Ekip Çalışması

Sosyalleşmenin beraberinde getirdiği sosyal beceriler de vardır. Ekip çalışması ve ekibe liderlik yapabilme becerileri de oyunların size kazandıracağı becerilerden sadece birkaçıdır. Oyunlarda rakip oyunculara karşı kendi takımınıza liderlik yapabilmeniz veya takım arkadaşlarınızla uyumlu bir ekip çalışmasında bulunabilmeniz oldukça önemlidir. Oyun oynarken edindiğiniz bu beceriler zamanla kişiliğinizin bir parçası haline gelecek ve kişisel yaşamınıza da fazlasıyla katkıda bulunacaktır. Araştırmalara göre bu becerileri kazanması en kolay olan yaş grubu 0-13 yaş grubudur. Bu da oyunların yetişkinlere kıyasla çocuklara çok daha fazla fayda sağladığını kanıtlar niteliktedir.

3. Dikkat Güçlendirme

Bilgisayar Oyunlarının Hiç Bilmediğiniz İlginç Faydaları

Günümüzde teknolojinin hızla gelişmesiyle yaşam şeklimizin oldukça hızlandığını söylemeliyiz. Bu hızlı yaşam şekli de odaklanma ve dikkat sorunlarını beraberinde getirmektedir. Yapılan araştırmalara göre dikkat güçlendirme yöntemlerinden birisi de bilgisayar oyunu oynamaktır. Strateji temelli veya hikâye bazlı oyunlarda sürekli ilerlemekte olan bir olay örgüsü ve dikkat edilmesi gereken birçok unsur söz konusu olduğu için dikkatinizi toplamanız ve odak noktanızı kaybetmemeniz gerekmektedir. Oyun dünyasına uzak kişilerce oyunların zihinsel gerilemeye neden olduğu düşünülse de bu büyük bir yanılgıdır. Bilgisayar Oyunlarının bu yönü hiç azımsanmayacak düzeyde önemlidir ve insan zihni üzerine ilginç derece faydaları söz konusudur.

4. Analitik Düşünme

Çoğunlukla hikâye bazlı oyunlarda bulunan karar alma ve sonuçlarına katlanma mekanikleri sayesinde edineceğiniz bir diğer beceri de analitik düşünebilme becerisidir. Oyun içerisinde yaşadığınız bir durum veya karşılaştığınız bir karakter sizi oldukça önemli ve oyunun geri kalan kısmını etkileyecek bir karar almaya zorlayacaktır. Bu gibi durumlarda iyi bir tahlil ve yargılama yapmanız, bunu yaparken de tüm yönleriyle düşünmeniz gerekecektir. Bu da sizi analitik düşünmeye ve karar alabilecek kadar cesur olmaya itecektir. Bu yönüyle gerçek hayata benzeyen bilgisayar oyunları sayesinde kişisel hayatınızda da yaşadığınız durumlar karşısında bu becerileri uygulayabileceksiniz.

5. Duygusal Zekâ

Bilgisayar Oyunlarının Hiç Bilmediğiniz İlginç Faydaları

Almanız gereken bir karar olduğunda bazen analitik düşünme yeteneği tek başına yeterli olmayabilir. Burada da devreye duygusal zekâ girer. Sezinleme ve empati yapabilme yeteneğinizi kullanmanız gereken olaylar ve durumlar ile karşılaşacağınız bilgisayar oyunları bu anlamda size bir hayat, simülasyonu olarak fayda sağlıyor. Oyundaki hangi karaktere güvenmeniz gerektiğini anlayabilmeniz ya da bir karakterin bakış açısında olaylara bakabilmeniz için duygusal zekânızı zorlamak zorunda kalacaksınız. Oyunlarının sizler üzerindeki bu etkisi yine gerçek hayatla örtüşür niteliklere sahip olduğu için kişisel hayatınızda da bunun faydalarını fazlasıyla hissedebilirsiniz.

6. Problem Çözme

Strateji temelli veya hikâye bazlı oyunlarda karşılaşılan sorunlar, envanter yönetimi veya kaynak kontrolü gibi durumlar karşısında çözüm bulmak, çözüm bulamıyorsanız da alternatif üretmek zorunda kalacaksınız. Siz oyunda ilerledikçe zorlaşacak olan koşullar ve problemlere çözüm bulma arayışınızın size katacağı en büyük fayda problem çözebilme becerisi olacaktır. Durumlar ve koşullar karşısında ya bir yol bulacaksınız ya bir yol açacaksınız ya da yoldan çekileceksiniz. Bu yönüyle de gerçek hayatla arasında benzerlik olan bilgisayar oyunlarının size kazandıracağı en büyük becerilerden bir diğeri de bu olacaktır. Bahsi geçen şey bir oyun olduğu için deneme-yanılma yöntemiyle de bu becerinizi geliştirebilirsiniz.

7. Planlama & Uygulama

Bilgisayar Oyunlarının Hiç Bilmediğiniz İlginç Faydaları

Oyunlarda bir sonraki bölüme geçebilmek için veya karşınıza çıkan bir görev dizilimini tamamlayabilmek için iyi bir planlamaya ihtiyacınız olacaktır. Herhangi bir noktada hata yapmanız, bir detayı atlamanız veya doğru sırayla yapmamanız bazı oyunlarda başarısız olmanıza sebep olacaktır. Souls benzeri ya da Commandos tarzı oyunlarda yaşayacağınız bu durumun size kazandıracağı en önemli beceri ise planlama yapabilme ve bu planı yapıldığı haliyle uygulayabilme becerisidir. Elinizdeki bir grup askerinizle büyük bir askeri tesise operasyon yapmak zorunda kaldığınızı hayal edin. Nefesinizi bile nerede alacağınızı planlamanız ve bu plana sadık kalmanız gerekirdi. Bu hissi size fazlasıyla yaşatan Commandos tarzı oyunları deneyimleyip becerinizi geliştirebilirsiniz.

8. Stres/Kaygı Kontrolü

Oyun oynarken karşılaştığınız sorunlar, düşmanlar ve zorluklar karşısında stres olabilirsiniz. Çözemediğiniz bir bulmaca, şifre olduğunda yine strese girebilir veya sıkılabilirsiniz. Ancak çoğu oyunda rahat bir nefes alıp etrafta dolaşmak, ipucu aramak gibi seçenekleriniz olur. Bu aslında o esnada yaşadığınız stresinizi kontrol edebilmeniz ve sakin bir kafayla tekrar denemeniz için hazırlanmış unsurlardır. Bu stres kontrolünüzü test etmeyi ve geliştirmeyi amaçlar. Ancak bir farklılık yapalım ve oyunların size stres kontrolü becerisini kazandırmasını bir kenara bırakalım. Günün yorgunluğunu ve stresini atmak, biraz olsun kafa dağıtabilmek için oyun oynamak etkili bir aktivitedir. Bir an olsun her şeyi bırakın ve sadece oyun dünyasının eğlencesine kendinizi kaptırın!

9. Yaratıcı Olabilme

Oyunlar ile gerçek hayatın benzerliklerinden bahsettik. Ancak unutmamak gerekirdi bunlar sadece bir oyun ve oyunlarda tüm kuralları değiştirebilirsiniz. Yer çekimi gibi var olan kanunları yok sayabilir, gerçek hayatınızda yapamayacağınız çoğu şeyi oyunlarda yapabilirsiniz. Bu durum da size yaratıcılık kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Minecraft gibi bu amaca hizmet eden oyunlarda istediğiniz gibi bina inşa edebilir, gemileri gökyüzünde yürütebilir veya bir hayvanın hayatını bile deneyimleyebilirsiniz. Burada önemli olan tek kural var: Sizin hayal gücünüzün ne kadar gelişmiş olduğu. Bu kuralı da siz koyuyorsunuz. O yüzden kendi yaratıcı zekânızı ve ufkunuzu geliştirmiş oluyorsunuz.

10. Fiziksel Aktivite

Bilgisayar Oyunlarının Hiç Bilmediğiniz İlginç Faydaları

Bilgisayar oyunları ile vakit geçiren çocuklar üzerinde yapılan araştırmalara göre bazı türdeki bilgisayar oyunlarının çocukları fiziksel aktiviteye teşvik ettiği anlaşılmıştır. Özellikle spor odaklı oyunların, çocukların yeni spor dallarıyla tanışmasına fayda sağladığı ve çocuklarda bu sporları yapma hevesi uyandırdığı kabul edilen bir gerçektir. Futbol, basketbol gibi popüler spor dallarının yanı sıra kaykay, bisiklet, buz pateni ve masa tenisi gibi birçok farklı spor dalına ilgi duyan çocukların büyük bir kesiminin bu spor dallarıyla bilgisayar oyunları sayesinde tanıştığı da bilimsel bir veridir. Bilgisayar oyunlarının bu faydalı yönü bir yandan da sosyalleşme ve sağlıklı yaşam koşullarını beraberinde getirmektedir.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!