Başarılı Sosyal Medya Stratejisi Açısından Bilinmesi Gereken Metrikler

4 dk okuma süresi


6
13 Paylaşım, 6 puan

Sosyal medya, markalar ve kişiler açısından gün geçtikçe önemi artan bir alandır. İşletmeniz ya da markanız için dijital pazarlama araçlarını kullanmak göze ufak bir hamle gibi görülebilir. Ancak dijitalleşen dünyada bu mecraları aktif kullanmak geleneksel markalaşma şeklinden çok daha pratik ve etkilidir. Başarılı bir sosyal medya stratejisi yaratmanın yolu medya ve iletişim açısından bilinmesi gereken metrikler ile doğrudan bağlantılıdır. Sizin için derlediğimiz bu stratejiler sayesinde sosyal medya hesaplarınızı büyütebilir ve geliştirebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Sosyal Medyayı Tanımak

Başarılı Sosyal Medya Stratejisi Açısından Bilinmesi Gereken Metrikler

Mobil cihazlar, internet kullanımı ve gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medya kullanımı da gittikçe artmaktadır. Bu haldeyken sosyal medya kitleler ile etkileşim kurmak için kullanılan araçlardan birine dönüşmüştür. Sosyal medya uygulamalarını tanımak, hangi mecrada nasıl bir yol izleyeceğiniz hakkında size bilgilendirir ve daha verimli olmanızı sağlar. Hangi sosyal medya uygulamasında nasıl bir strateji yapacağınız bu mecraları tanımak ve oradaki kitleyi anlamak ile olur. Etkili bir sosyal medya strateji için bilmeniz gereken metriklerden en önemli dijital alanı tanımak ve bu mecralara etkili bir şekilde hakim olabilmek ile ilgilidir.

2. Amaçları Belirlemek

Sosyal medyayı pazarlama veya markalaşma aracı olarak kullanmaya başlamadan önce kendinize “ne yapmaya hedefliyorum?” diye sormanız doğru bir hamledir. Bu hamle başarılı sosyal medya stratejisi oluşturmak için bilinmesi gereken metrikler açısından önemli bir konudur. Amaçlarınızı belirlerseniz ileriyi daha net görebilirsiniz ve atacağınız adımları emin şekilde atarsınız. Sosyal medya hesabınız için koyacağınız hedeflerinizi ölçülebilir, açık ve gerçekçi olmalıdır. Bu temel hedefleri özümseyip uygulamaya başladıktan sonra daha spesifik amaçlar belirlemek hesabınız için daha etkili bir adım olacaktır.

3. Hedef Kitleyi Tanımak

Başarılı Sosyal Medya Stratejisi Açısından Bilinmesi Gereken Metrikler

Amaçlarınızı ve hedeflerinizi belirledikten sonra sosyal medya hesabınız için bir kitle analizi yapmalısınız. Gün geçtikçe artan internet ve sosyal medya kullanımı sebebiyle hedef kitleyi tanımak ve analiz edebilmek, aynı zamanda bu yolda çalışmalar yapmak oldukça önemli hale gelmiştir. Hedef kitlenizin hangi sosyal medya uygulamalarında daha aktif olduğunu tespit edebilirsiniz. Yaş, cinsiyet ve ilgili beğenmelerin hangi konulara yönelik olduğunu anlamalısınız. Kitle hakkında gerekli bilgilere sahip olabilirseniz üreteceğiniz içeriklerin onlar tarafından tüketilip tüketilmeyeceğini de anlamış olursunuz.

4. Planlama Yapmak

Sosyal medya planlaması yapmak bu alanda başarılı olabilmeniz açısından bir diğer önemli metriktir. Amaçlarınızı belirleyip hedef kitlenizi tanıdıktan sonra sağlam bir içerik planlaması yapmalısınız. İçeriklerinizi nasıl ya da hangi kanallar yardımıyla insanlara sunacağınız önemlidir. İlgili olduğunuz konular ya da alanlar ile ilgili neler üretebileceğiniz bir planını çıkartın. Bazı sosyal medya platformlarında yazılı içeriklere bazılarında ise görsel içeriklere önem vermeniz gerekebilir bunlara dikkat etmelisiniz ve sosyal medya platformlarında konuşulan dili iyi bilirseniz içerik planlaması yaparken daha verimli olursunuz.

5. İçerik Takvimi Oluşturmak

Başarılı Sosyal Medya Stratejisi Açısından Bilinmesi Gereken Metrikler

Dijital alanda içeriklerinizi planlarken nasıl bir yol izleyeceğinize karar verdikten sonra yapmanız gereken şeylerden bir diğeri içerik takvimi yapmaktır. İçerik takvimi ile ürettiklerinizi ne zaman ve hangi sırayla paylaşacağınız konusunda fikir sahibi olmuş olursunuz. Kişisel hesabınıza ya da markanız hakkında bilgi sahibi olmak isteyen insanlar sayfanızda düzenli ve ilgili bir sayfa görmek isterler. Ürettiğiniz fikirlerin ya da içerikleri paylaşmak için içerik takvimi oluşturmak bu açıdan önemlidir. Sosyal medya hesaplarınıza daha fazla insan çekmek için planlama yapmanın gerekli olduğunu unutmamanız gerekir.

6. Etkileşim Stratejilerini Bilmek

İnsanların içerikleriniz ile ilgili tepkilerini ölçebilmeniz sosyal medyanın en büyük yararlarından birisidir. Takipçileriniz yorumu ya da ilgili içeriğin beğenilme oranına göre hesabınızın ne kadar etkileşim aldığını öğrenebilirsiniz. Sosyal medya platformlarında bulunan hesaplarınıza çok fazla ziyaretçinin gelmesi etkileşimi arttırır ve hesabınızın büyümesini sağlar. Etkileşimi sağlamanın temelinde planlama, hedef kitleyi tanıma vb. metriklerin hepsini düzenli ve sıralı bir şekilde uygulamanız yatar. Takipçilerinizin hangi konular hakkında ilgili olduklarını bilmeli bu açıdan gelen yorumlara ve tepkilere önem vermelisiniz.

7. Rakipleri Tanımak

Başarılı Sosyal Medya Stratejisi Açısından Bilinmesi Gereken Metrikler

Sosyal medya çalışmalarında önemli metriklerden biriside sektörünüzdeki rakiplerinizin analizini yapmaktır. Böylelikle ilgileriniz doğrultusunda düzenleyeceğiniz sosyal medya hesabınızda neleri yapıp neleri yapmayacağınızı daha net görebilirsiniz. Sizin gibi uğraşlar edinmiş ya da benzer amaçlara sahip insanların neleri iyi neleri kötü yaptığını inceleyin. Eksik ya da geliştirilebilir durumlara bakın ve bu konularda fikir üretip kendi sosyal medya hesabınıza uyarlayın. Bu sayede rakiplerinizi tanıyarak daha başarılı ve verimli sosyal medya kampanyaları geliştirebilmeniz mümkün olacaktır.

8. Analiz ve İyileştirmeler Yapmak

Başarılı bir sosyal medya stratejisi oluşturmak açısından önem verilip bilinmesi gereken metrikler arasından biride sık sık denetim yapmaktır. Çeşitli sosyal medya ölçümleme araçlarını kullanarak hesabınızın etkileşimini ya da geliştirilebilir yönlerini test edebilirsiniz. Önceden yapmış olduğunuz paylaşımlarda ki etkileşim ile şimdiki içeriklerinizi karşılaştırabilirsiniz. Sosyal medya platformlarındaki hesaplarınızın trafiğini ara ara denetlemeniz hesabınızın sağlıklı bir şekilde büyümesi için önemlidir. Hesabınızdaki trafik alan içeriklere çok daha fazla önem verirseniz bu sizi sektördeki rakiplerinizin önüne geçirdiği gibi etkileşimi de arttıracaktır.

9. Hesapları Güncel Tutmak

Sosyal medya platformlarında ki hesaplar ziyaretçi trafiği alamadıkları zaman bir şey ifade etmezler. Dijital dünyada varlığınızın farkında olan insan topluluklarına ihtiyacınız vardır. Sık sık analiz yapmanızın yanında sosyal medya hesaplarınızı güncel tutmanız dijital alanda var olmanız açısından önemi büyüktür. Takipçileriniz bazen ürettiğiniz içerikleri beğenmek için bazen ise sizi merak ettikleri için bile hesabınıza uğrayabilirler. Sosyal medya yönetiminde başarılı olmak sıkı bir takip ve düzenli üretim yapmayı gerektirir. Ancak bu şekilde insanların sizin hesabınıza tekrar tekrar uğramasını sağlayabilirsiniz.

10. Daha İyisi İçin Çabalamak

Başarılı Sosyal Medya Stratejisi Açısından Bilinmesi Gereken Metrikler

Başarılı ve verimli bir sosyal medya yönetimi sağlamak için bilinmesi gereken metrikler içerisinden sonuncusu kendinizi sürekli dijital alanda geliştirmenizdir. Bu açıdan çeşitli sosyal medya hesaplarından ilham alabilir ve bunları sosyal medya platformlarında ki hesaplarınıza uyarlayabilirsiniz. Bunun yanında sosyal medya eğitimleri alarak hesaplarınızda iyileştirmelerde yapabilirsiniz. Dijital alanda varlığını göstermeye çalışmak için bu metriklerin özenle ve sabırla uygulanması gerekir. Bu yüzden bilgilerinizi ve hesaplarınızı güncel tutmaya kendinizi sürekli geliştirmeyi unutmayın.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!