Balıklar Hakkında Çok Şaşırtıcı 10 Bilgi

4 dk okuma süresi


1
10 Paylaşım, 1 puan

Günümüzün teknolojik gelişmelerine rağmen okyanusların yaklaşık %95’i hala keşfedilememiştir. Sürprizlerle dolu su altı dünyası, içindeki canlılarıyla beraber gizemini korumaya devam ediyor. Bizde sizlere özel hazırladığımız balıklar hakkında çok şaşırtıcı 10 bilgi listesinde, doğada varlığından haberdar olmadığımız ya da çok az bilgiye sahip olduğumuz canlı türlerinden biri olan balıklardan bahsettik. Haydi birlikte su altı dünyasına inelim!

1. Kim Demiş Balığa Yaş Sorulmaz!

Balıklar Hakkında Çok Şaşırtıcı 10 Bilgi

Balık pullarının orta kısmında veya vücuda tutturulduğu noktanın yakınında merkezi bir kısım bulunmakta ve bu merkezi kısmın dışına doğru ve merkezin etrafında birçok sayıda halka görülmektedir. Bu halkalar balıkların yaş tahmininde kullanılan önemli ve ilginç bir özelliktir.

2. Bir Yeni Islığınız Var!

Balıkların birbirleriyle iletişim kurabildiklerini biliyor muydunuz? Dünyaya bakıldığında aslında her canlının iletişime ihtiyacı olduğunu ve bunu farklı yollarla giderebildikleri pek çok örnek var. Bu örneklerden biri de balıkların birbirleri arasındaki mesajlarını iletmek için tiz sesleri kullandıkları araştırmaların sonucunda ortaya çıkmıştır. Birbirlerine homurdanıyorlar, patlıyorlar, inliyorlar, ıslık çalıyorlar, çığlık atıyorlar ve ağlıyorlar hatta dahası kemiklerini çırpıp dişlerini de gıcırdatabiliyorlar ancak vokal akorları olmadığı için insanlar, köpekler gibi belirgin ses çıkaramıyorlar.

3. Balık Yürür Mü Demeyin!

Balıklar Hakkında Çok Şaşırtıcı 10 Bilgi

Çamur balığı, zamanının çoğunu suyun dışında geçirir. Nasıl mı? Her balığın sahip olduğu gibi çamur balığının da yüzgeçleri bulunmaktadır ancak diğer yüzgeçlerden farkı yürüyebilmesi için tasarlanmış olmasıdır. Sudan ayrılırken solungaç odalarında su dışında kullanabileceği bir su kaynağı taşıyor ve hayati görevlerini bu şekilde gerçekleştiriyor. Bir diğer ilginç özelliği ise ıslak cildinin gözenekleriyle nefes alabilmesidir.

4. Akciğerli Balık

Balıklar hakkında duyacağımız bilgiler bu kadarla kalmıyor. Yaygın adını solunum organından alan akciğerli balık, iskeletleri, yüzgeçleri ve altçenelerinin yapısı bakımından günümüze kadar pek bir evrim geçirmediği ve bu yüzden yaşayan bir fosil izlenimi vermektedir. Akciğerli balıkların bir diğer ilginç özelliği ise isminden de anlaşıldığı gibi akciğerlerinin varlığı ve salgıladığı mukus tabakası ile su olmadan birkaç yıl yaşayabilme yeteneğine sahiptir. Dahası çift solunum biyolojisine büyük bir örnek olarak bir solungaçlara sahiptir ve solungaçlarını yüzeye çıkararak akciğerinin hava almasını sağlamaktadır.

5. Zehirli ve Lezzetli

Balıklar Hakkında Çok Şaşırtıcı 10 Bilgi

Japonya’da “Fugu” adı ile geçen ve kirpi balığı olarak daha sık duyduğumuz balığı, en çok sahip olduğu savunma yöntemi olarak şişme özelliği ile biliriz. Peki bu balığın ilginç özellikleri sadece bu kadar mı? Kirpi balığının en ilginç özelliği aslında etinin çok lezzetli ama bir o kadar da zehirli olmasıdır. Nasıl olabiliyor da hem lezzetli, hem zehirli derseniz öncelikle kirpi balığı da diğer canlılar gibi bağırsaklarında bakterilerle yaşamaktadır. Diğer canlılardan ayıran ilginç özelliği ise bakterilerin zehir üretmeleridir. Üretilen zehir tetrodotoksin adında canlılar için oldukça ölümcül bir zehirdir. Bununla birlikte, Japon gurmeleri bu balıkları hazırlamak için hayatlarını tehlikeye atmaktadır. Bu tip zehirli balıkların yemeğe sunulmasını öğreten bazı özel okullar bulunmakta ve bu ölümcül riskli balığı pişirmek ve sunmak için şeflerin bu okuldan belgesi olması gerekmektedir.

6. Hayati Organ: Hava Kesesi

Kemikli balıklardan farklı olarak, köpek balıkları ve ışınların hava keseleri bir diğer adıyla yüzme keseleri yoktur. Uyurken bile her zaman yüzmek zorundadır. Aksi takdirde, okyanusun dibine batarlar. Peki, yüzme kesesi nedir? Yüzme kesesi, balıkların yoğunluğunu, suyun yoğunluğuna göre ayarlayarak suda batmadan durmasını sağlar. Balıkların sırt tarafında bir torba şeklinde bulunur ve sindirim kanalının bir uzantısıdır. Kese içinde balıkların batmasını engelleyen bazı gazlar bulundurmaktadır, bu gazlar CO2, O2 ve NO2 gazlarıdır.

7. 27.000 Tat Tomurcuklu Balık

Balıklar Hakkında Çok Şaşırtıcı 10 Bilgi

Tatlı suların en büyük ağırlığına ve boyuna ulaşabilen Yayın balığının 100 kilogram ağırlığı aşan türleri vardır. Yayın balıkları 27.000’den fazla tat tomurcuğuna sahiptir ki araştırmalara göre insanların yaklaşık 7.000 adet tat tomurcukları bulunmaktadır. Adını suratında bulunan çıkıntılardan aldığı düşünülmektedir.

8. Noktadan Daha Küçük

Diğer birçok balığın aksine, okyanus güneş balıklarının kuyruğu yoktur. Dişi bir güneş balığı her yıl 300 milyon yumurta bırakabilir. Her yumurta, bu cümlenin sonundaki noktadan daha küçüktür. Vücudunun kaba olması ile birlikte görünüş açısından sanki yarısı eksikmiş gibi bir izlenim vermekte ve karın yüzgeçlerinin de eksik olması sebebi ile görüntüsünü daha da ilginçleştirmektedir.

9. Biri Bizi Gözetliyor

Balıklar Hakkında Çok Şaşırtıcı 10 Bilgi

Dört gözlü balık şeklinde lakaba sahip olan Anableps balığı aslında sadece iki göze sahiptir. Ancak her bir gözü iki adet loba sahiptir ve lobların hepsi farklı şekillerde farklı yerleri görebilmektedir. Aynı anda suyun üstünü de altını da görebilen Anableps balıkları dünyanın en ilginç balıkları listesinde yerini almaktadır.

10. Dünyadaki En Büyük Balık

Balıklar hakkında çok şaşırtıcı 10 bilgi listemizin sonuncusu 17 metre civarında boya sahip olan dünyanın en büyük balığı dev balina köpek balığı. Uzunluğu hakkında örnek verilmesi gerekirse, bir otobüsün iki katı uzunluğa sahiptir. Bu kadar büyük olmasına rağmen planktonlarla beslenme özelliği de bir diğer ilginç özelliğidir. Dev balina köpek balıkları istediklerinde 700 metre derinliğe kadar inebilmektedir. Sadece 3 mm uzunluğunda olmalarına rağmen 4.000’den fazla dişe sahiptir ve bu balıklarda süzgeç görevi gören bir organ bulunmaktadır. Yaklaşık 3 ton su içine çekebilmekte ve bu organ sayesinde süzerek kalan suyu yeniden dışarı atabilmektedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak