Baharın Gelişiyle Polen Alerjisine Maruz Kalanların Yaşadıkları Zorluklar

5 dk okuma süresi


5
14 Paylaşım, 5 puan

Çoğumuz baharın gelişini dört gözle bekleriz. Isınan hava, açan çiçekler ve yeşillenen doğa, içimizi huzurla doldurur. Dışarıdaki güzel doğaya katılmak için kendimizi dışarı atarız. Her ne kadar güzel bir durum gibi görünse de kimileri için bahar aşırı can sıkıcı olabilir. Çünkü bahar beraberinde polenleri de getirir. Bitkilerin üremek için havaya püskürttükleri polenler, alerjisi olanlar için büyük bir baş ağrısıdır. Polen alerjisi olan kişiler polenlere maruz kaldıklarında bağışıklık sistemlerinde önemli değişimler görülür. Örneğin bu polenleri zararlı bir yapı olarak görüp reaksiyon gösterdikleri gibi. İşte tüm bunlar da baharın gelişiyle polen alerjisine maruz kalanların yaşadıkları zorluklar arasına girer. Biz de dergiCE ekibi olarak bu zorluklardan bahsedeceğiz. Keyifli okumalar!

1. Sürekli Hapşırma

Baharın Gelişiyle Polen Alerjisine Maruz Kalanların Yaşadıkları Zorluklar

Polen alerjisinin en belirgin belirtilerinden biri olan hapşırmak, nefes alırken polen ya da toz parçalarının burun iç yüzeyine yapışması sonucunda gerçekleşir. Burun yapısının gelen dış etkenlere karşı gösterdiği refleks sonucunda da gün içinde sürekli hapşırır ve ‘çok yaşa’ sözünü defalarca duyarız. Normal şartlarda bizi çok etkilemeyen bu hapşırıklar çoğaldığı zaman hayat kalitemizi iyice düşürür cinstendir. Özellikle bahar ayları çok görülen bu alerji, getirdiği zorluklarla okul ve iş hayatındaki başarıları da etkiler. Uzun bir periyotta da kişinin ruh halinde dahi bozulmalara sebep olur.

2. Burun Akıntısı

Burun akıntısı, burun içindeki yapıların tahriş olmasıyla oluşur. Genellikle soğuk algınlığı, grip ve alerji gibi nedenlerden kaynaklanır. Özellikle havada uçuşan polen gibi maddelerin burun dokularını tahriş etmesi oldukça sık görülen durumlardandır. Baharın gelişiyle polen alerjisine maruz kalanların yaşadıkları ve karşı karşıya kaldıkları zorluklar arasında bulunan burun akıntısı, can sıkıcı olabilir fakat basit yöntemlerle hızlı bir şekilde atlatılabilir. Birçok kişinin mustarip olduğu bu rahatsızlık karşısında yapabilecekleriniz arasında sıcak buhar tedavisi ve bol sıvı tüketmek çok yararlı olacaktır. Sıcak suyun içine nane, çam, okaliptüs gibi bitki yaprakları katılarak buharını koklamak bir nebze de olsa yararlı olacaktır.

3. Yorgunluk

Baharın Gelişiyle Polen Alerjisine Maruz Kalanların Yaşadıkları Zorluklar

Polen alerjisinin sıkıntısını yaşayanların en çok şikâyet ettiklerinden biri de sürekli bir uyuşukluk ve yorgunluk hissidir. Sebepleri arasında vücuda giren polen tozlarının bağışıklık sistemini etkilemesidir. Yani vücudumuz bu polenleri zararlı birer yapı veya virüs olarak nitelendirir. Aynı gribal enfeksiyon gibi bağışıklık sistemi polen parçacıklarıyla savaşa girer. Bunun sonucunda da savaşın verdiği etkiyle vücut yorgun düşer. Normal kişilere pek etki etmeyen bu durum alerjisi olan kişileri oldukça etkiler. Bazı dönemlerde bu yorgunluklar kişinin hayatını olumsuz etkileyebilir. Bu zamanlarda vücuda vitamin ve minerallerden çok aminoasit takviyesi yapılması gerekmektedir.

4. Göz Sulanması

Gözyaşı, göz sağlığı için çok önemli sayılabilecek ve gözü toz gibi küçük partiküllerden koruyabilecek bir salgı türüdür. Gözyaşı bezleri tarafından gözü enfeksiyonlara karşı korumak için salgılanır ve göz kuruluğunu önler. Nedenleri arasında duygusal değişimler, alerjiler ve soğuk algınlığı gibi durumlar söz konusudur. Ancak özellikle alerjik reaksiyonlarda sık sık karşılaşılır. Gözün kuruması sonucu vücut tarafından kendi kendine üretilir. Gün içinde sürekli olarak göz sulanması yaşayan kişiler arasında polen alerjisine sahip kişiler bulunur. Polen parçacıklarının hem gözden hem burun ya da ağızdan vücuda girmesi sonucunda vücudun verdiği bir tepkime sonucu meydana gelir. Oldukça da can sıkıcıdır.

5. Burun Tıkanıklığı

Baharın Gelişiyle Polen Alerjisine Maruz Kalanların Yaşadıkları Zorluklar

Baharın gelişiyle polen alerjisine maruz kalan kalanların yaşadıkları can sıkıcı zorluklar arasında burun tıkanıklığı her zaman görülen bir durum olmaktadır ne yazık ki. Burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir. Fazla sigara içme, nezle gibi hastalıklar genelde burun tıkanıklığına neden olur. Özellikle uyurken aşırı derecede rahatsızlık veren bu durum hem uyku kalitesini düşürür hem de horlamalara sebep olabilir. Bunun için yapmanız gereken bazı önlemler tabii ki mevcuttur. Mümkünse aşırı rüzgârlı günlerde dışarı çıkmamaya özen gösterin. Sigara kullanıyorsanız sigarayı azaltın. Dışarı çıkmanız durumunda maske kullanın. Burnunuzu açmak için de tuzlu su ya da burun spreyi kullanın.

6. Baş Ağrısı

Baş ağrısının sebepleri arasında birçok faktör olabilir. Ancak polen alerjisine bağlı olan ağrılar çok olası bir semptomdur. Çünkü genellikle burun yoluyla vücuda giren partiküller ilerledikçe sinüs yollarına baskı oluşturur. Bu baskılar sonucunda da sinüs yolları şişer ve baş ağrısı meydana gelir. Sonuç olarak artan baskı sonucunda başın üst tarafında ve yanaklarda ağrılar oluşur. Bu durum diğer olayları da tetikleyebilir. Hapşırma, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, boğazda ya da damakta kaşıntı gibi. Bu gibi durumlar kişisel hayatı olumsuz etkilediği gibi ileriki zamanlarda daha da kötü bir duruma gelebilir. Yapılacak en mantıklı şey ise muhakkak bir doktora görünmek ve uygun tedaviyi görmektir.

7. Damakta ve Gırtlakta Kaşıntı

Baharın Gelişiyle Polen Alerjisine Maruz Kalanların Yaşadıkları Zorluklar

Polen alerjisine sahip kişilerde alerji baş gösterdiğinde vücutta bazı belirtiler oluşur. Bunlardan biri de damakta ya da gırtlakta belirsiz bir kaşıntıdır. En tipik belirtilerden biri sayılan kaşıntı, yaşam kalitesini düşüren başka bir rahatsızlıktır. Bu kaşıntılar bazen kendi kendine geçebilir. Ancak uzun süreli olması tehlikeli bir durumdur. Bu durumda beklemeden uzman bir doktora gidilmelidir. Baharın gelişiyle polen alerjisine maruz kalanların yaşadıkları zorluklar arasında bulunan damakta ve gırtlakta kaşıntıyı giderme için genellikle tuzlu suyla gargara yapılması önerilir. Çünkü tuzlu suyun temizleme özelliği vardır. Damakta kaşıntıya neden olan bu bakteriler suyun etkisiyle ölür ve kaşıntı kısa bir süre sonra yok olur.

8. Göz Altlarının Şişmesi

Göz kapağı veya göz altlarının şişmesi sıklıkla alerji gibi durumlarla ortaya çıkar. Genellikle alerjiye bağlı şişliklerde herhangi bir ağrı yaşanmaz fakat bunun yerine gözde ve çevresinde rahatsız edici kaşıntılar meydana gelebilir. Hem görünüş açısından hem de sağlık açısından insan hayatını etkileyen göz altlarının şişmesi durumu kişiyi depresif bir duruma sokabilir. Aynada bakıldığında günlerce uyumamış ve bitap düşmüş bir görüntü oluşur. Toz, hayvan kılı ve tüyü, polen gibi etmenlerin sebep olduğu bilinmektedir. Birkaç gün durumu takip etmek gerekir. Eğer göz altlarında veya çevresindeki şişlikler normalden uzun bir süre geçmezse hemen doktora görünmekte fayda vardır. Böylece doğru tedavi yöntemi uygulanabilir.

9. Tat ve Kokularda Azalma

Her ne kadar diğer belirtiler kadar sık olmasa da polen alerjisine bağlı yaşanan sıkıntılar içinde tat ve koku hislerinde azalmalar görülebilir. Polenlerin vücutta etki ettiği değişimler sonucunda özellikle burun ve yüzde belirgin değişimler oluşur. Burun tıkanıklığının getirdiği rahatsızlık sonucunda da ağızda tat, burunda ise koku hissi oldukça azalır. Aynı burnunuzu kapatıp bir şey yediğinizde tat alamamanız gibi. Baharın gelişiyle polen alerjisine maruz kalanların yaşadıkları ve maruz kaldıkları zorluklar içerisinde bulunan tat ve kokularda azalma, yine kişinin hayattan aldığı keyfi yüksek oranda düşürür.

10. Sinüslerde Baskı

Baharın Gelişiyle Polen Alerjisine Maruz Kalanların Yaşadıkları Zorluklar

Listedeki çoğu rahatsızlığın asıl kaynaklarından biri olan sinüsler, özellikle polen gibi küçük partiküllerin bir şekilde vücuda girmesiyle aşırı baskıya uğrar. Bu baskı sonucunda kişide burun tıkanıklığı, burun akması, göz sulanması, baş ağrısı ve yorgunluk gibi hayatı kötü etkileyecek rahatsızlıklar meydana gelir. Bu durumda kişinin mümkün olduğunca kendini polenlerden koruması gerekir. Belli saatler arasında polenler daha yoğun olarak havada uçuşur. Bu saatler arasında da kapı ve pençelerin kapalı olması, alerjisi olan kişileri olası bir durumdan korumaya yardımcı olur. Eğer sinüslerdeki baskı uzun süre hissedilirse acilen doktora gidilmelidir. Çünkü bu rahatsızlık daha sonra kronik bir hal alabilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!