Avrupa Şampiyonu Milli Güreşçi Taha Akgül Hakkında Merak Edilenler

5 dk okuma süresi


1
13 Paylaşım, 1 puan

Dünya ve olimpiyat şampiyonu milli sporcumuz Taha Akgül, güreş branşında elde ettiği sayısız başarılarla göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Bu yıl Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası’nda serbest stil kategorisinde elde ettiği başarı ile adını dünya güreş tarihine altın harflerle yazdıran sporcumuz tekrarlanması oldukça güç bir başarı elde etti. Finalde karşılaştığı Rus rakibi Sergei Kozyrev’i yenerek sekizinci kez Avrupa Şampiyonluğunu kazanan Akgül, serbest stil kategorisinde dünyanın en iyilerinden olduğunu kanıtladı. Avrupa‘da elde ettiği sayısız başarının yanı sıra olimpiyat ve dünya şampiyonalarında da birçok kez madalya kazanmayı başardı. Avrupa şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül, gerek spor kariyeri gerek yaşamı hakkında merak edilenler ile ilgili bilgileri sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Taha Akgül Kimdir

22 Kasım 1990 Sivas Yıldızeli doğumlu sporcumuz serbest stil branşında güreş kariyerine devam etmektedir. Güreş hayatına 2004 yılında başlayan Akgül, Sivas Güreş Eğitim Merkezi’nde 6 yıl boyunca güreş eğitimi aldı. 2008 yılında üniversite eğitimine devam etmek için İzmir’e gitti. Burada kaldığı yerden güreş sporuna devam etti. Buradaki çalışmalarının karşılığı olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi adına güreşme fırsatı yakaladı. 2009 yılında gençler kategorisinde Türkiye üçüncülüğü derecesini elde etti. Bu başarısı Türk Milli Güreş Takımı antrenörlerinin dikkatinden kaçmadı ve milli takıma çağrıldı. Bu tarihten itibaren ülkemizi temsil etmek için birçok yurtdışı kampına ve turnuvaya katıldı.

2. Profesyonel Spor Yaşamı

Taha Akgül, gençler klasmanında yükselen başarı grafiği sayesinde 2011 yılında İzmir Tekel’den ayrılarak Ankara Aski Spor Kulübü’ne transfer oldu. 2012 yılında 40. kez düzenlenen Yaşar Doğu Güreş Turnuvası’nda altın madalya kazandı. 17 ülkeden toplam 270 sporcunun katılımıyla gerçekleşen turnuvada gösterdiği başarılı performansı, bu tarihten itibaren yükselerek devam etti. Milli güreşçi Taha Akgül, aynı yıl Belgrad’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’ndaki performansı hakkında merak edilenler yerini koruyordu ki kazandığı  altın madalya ile Avrupa Şampiyonu oldu. Bununla birlikte kariyerindeki ilk kıtasal başarısını elde etti.

3. Güreş Stili

Avrupa Şampiyonu Milli Güreşçi Taha Akgül Hakkında Merak Edilenler

Milli sporcumuz Taha Akgül, serbest stil kategorisinde ülkemizi temsil etmektedir. Serbest stil, Grekoromen ile birlikte olimpiyatlarda yer alan iki stilden biridir. Klasik güreşe benzemekle birlikte serbest stilde çelme takma, belden aşağı sarılma ve çapraz vurma gibi tekniklerle rakibe karşı üstünlük kurmak kurallara uygundur. 1.92 boyundaki sporcumuz serbest stilde 125 kg kategorisinde mücadele etmektedir. Milli sporcumuz oldukça çevik ve hızlı hareket etmektedir. Bu sayede rakiplerine karşı önemli avantajlar elde etmektedir. 125 kg ağırlığındaki birini 57 kg bir güreşçi hızıyla hareket edebilmesinden ötürü ABD güreş otoriteleri anatomosinin incelenmesine karar verdi.

4. Avrupa Şampiyonası’nın Fatihi

Taha Akgül, 2012 yılında Avrupa Güreş Şampiyonası’nda ilk altın madalyasını kazandı. Ancak bu başarı son değildi. Takip eden yıllarda milli sporcumuzun başarıları katlanarak devam etti. Milli güreşçi Taha Akgül hakkında merak edilenler arasında bulunan sonuncusu 2021 yılında olmak kaydıyla toplam sekiz kez Avrupa Şampiyonu olduğudur. Bu başarısı güreş tarihinde bir rekor olarak tarihe geçti. Adeta bu şampiyonayı domine eden sporcumuz, tekrarı oldukça güç bir başarıya imza atarak sadece güreş değil spor tarihine de geçmeyi başardı. Halihazırda aktif spor kariyeri devam eden sporcumuzun bu başarılarını tekrar edebilmesi mümkün görünüyor. Kendi sıkletinde de kuşkusuz en büyük favorilerden biri.

5. Dünya Güreş Şampiyonu Taha

Avrupa Şampiyonu Milli Güreşçi Taha Akgül Hakkında Merak Edilenler

Dünya Güreş Şampiyonası, olimpiyatların ardından en prestijli güreş şampiyonası konumundadır. Milli sporcumuz Taha Akgül, 2014 ve 2015 yıllarında üst üste iki kez altın madalyayı alma başarısı gösterdi. 2014 yılında Özbekistan’ın Taşkent kentinde gerçekleştirilen müsabakada 125 kiloda İranlı rakibi Komeil Ghasemi’yi 4-3 mağlup ederek ilk dünya şampiyonluğunu elde etti. Ertesi yıl ABD’nin Las Vegas şehrindeki Orleans Arena’da düzenlenen organizasyonda ise serbest stil 125 kiloda Azerbaycanlı rakibi Cemaleddin Mogemedov’u 10-0 yenerek kariyerinde ikinci kez dünya şampiyonu olma başarısını gösterdi.

6. Bir Rüya Gerçekleşiyor: Rio 2016

Kendisiyle yapılan röportajlarda sık sık en büyük hayalinin olimpiyat madalyası kazanmak olduğunu dile getiren milli güreşçimiz, bu hayalini gerçekleştirme fırsatını önce 2012 olimpiyatlarında yakalamış olsa da ikinci turda rakibine yenilerek olimpiyatlara veda etti. Ancak bu yenilgi milli sporcumuzu hedefinden saptırmadı ve 2016 Rio Olimpiyatlar ile arzu ettiği zafere ulaşmayı başardı. Finalde İranlı rakibi Komeil Nemat Ghasemi’yi 3-1 yenerek kariyerinin ilk olimpiyat madalyasını kazanarak en büyük idealini gerçekleştirdi. 2020 Tokyo Olimpiyatları için de çalışmalarına devam eden Akgül, bu başarıyı tekrarlamak için mindere çıkacak.

7. Diğer Başarıları

Avrupa Şampiyonu Milli Güreşçi Taha Akgül Hakkında Merak Edilenler

Milli sporcumuzun sayısız zaferleri bu turnuvalarda bahsedilen altın madalyalardan ibaret değil. Yurt içinde birçok organizasyonda kazandığı sayısız başarının yanında uluslararası organizasyonlarda birçok kez madalya kazanma başarısı gösterdi. Dünya Güreş Şampiyonası’nda kazandığı iki altın madalyaya ek olarak iki gümüş bir bronz, Avrupa Oyunları’nda bir altın, Dünya Askeri Oyunları’nda bir altın, Akdeniz Oyunları’nda bir altın olmak üzere birçok başarıya imza attı. Avrupa şampiyonu sporcumuz Taha Akgül, gösterdiği performansla dünya güreş tarihine imzasını atan bir güreşçi olmasının yanında gelecekteki elde edeceği muhtemel başarıları ile de Türk spor kamuoyu tarafından merak ve ilgiyle takip edilenler arasındaki yerini alıyor.

8. Adına Spor Kompleksi Açıldı

Sayısız başarılarıyla Türk milletini uluslararası organizasyonlarda başarıyla temsil eden sporcumuzun adı Ankara’da yapılan spor kompleksine verilmiştir. Türkiye’de ilk dünyada ise yalnızca üç adet bulunan tesis birçok teknolojik özellikle donatılmıştır. Avrupa standartlarında yapılan tesis, 34 bin metrekarelik geniş bir alana kurulmuş durumda ve sporcuların bütün ihtiyaçlarını karşılayabilir vaziyette. Taha Akgül ve Rıza Kayaalp Spor Kompleksi olarak geçen tesis, gelecekte Türk güreşine başarılı sporcular yetiştirme misyonuyla yola çıkıyor. Ayrıca güreşin son dönemdeki iki büyük efsanesi de bu sayede henüz hayattayken ve aktif spor yaşamı devam ederken onurlandırılmıştır.

9. O Bir Öğretmen

Başarılı spor kariyerinin yanında eğitimini de aksatmayan milli sporcu, Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Yoğun antrenman ve müsabaka programına rağmen eğitimini ilerletmekten geri durmayan milli güreşçimiz, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Kariyerinde akademik anlamda da uzmanlaşan milli sporcu, ardından gelen ve onu örnek alan genç sporculara da bu davranışıyla örnek oluyor. Gerek spor yaşamı gerek akademik eğitimi ile örnek bir öğretmen ve sporcu olan Taha Akgül şimdiden spor tarihine geçmeyi başardı.

10. Umutlu Bekleyiş: Tokyo 2020

Avrupa Şampiyonu Milli Güreşçi Taha Akgül Hakkında Merak Edilenler

Pandemiden kaynaklı 2021 yılına ertelenen Tokyo Olimpiyatları, 23 Temmuz 2021 tarihinde başlıyor. Birçok sporcunun mücadele edeceği bu müsabakada en büyük madalya umutlarımızdan biri de kuşkusuz Taha Akgül. İkinci olimpiyat madalyasını almak için mindere çıkacak olan milli sporcumuz, serbest stilde en büyük favorilerden biri konumundadır. Türkiye’nin olimpiyatlarda en çok madalya kazandığı branş olan güreş ise yine madalya umudumuzun olduğu birinci branş durumunda. Başta Taha Akgül olmak üzere olimpiyatlara katılacak olan tüm sporcularımıza başarılar diliyor, nice zaferlerle bayrağımızı göndere çekmelerini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Eğer siz de içerikler üretmek isterseniz, ücretsiz içerik üreticiliği eğitimimizi tamamlayıp en sonda yer alan Kariyer İçin Başvur sekmesinden örnek bir içerik ile başvurunuzu bırakabilirsiniz.

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!