Aslında Öyle Değilmiş: Mandela Etkisi Hakkında Bilgiler

2 dk okuma süresi


0
13 Paylaşım

Kimileri bunu farkında olmadan yaşıyor olsa da birçok örneği olan bu durum tüm insanlığı ilgilendiriyor. Belki de uluslararası iletişimsizlikten ya da gerçeğin ortaya çıkmasının istenmemesinden kaynaklanabilen Mandela etkisinin örnekleri çok basit görselleri de içeriyor. Gerçeğinden farklı olarak akıllarda kalan ve bunu reddeden büyük grupların oluşturduğu aslında hiç de öyle olmayan Mandela etkisi hakkında bilgiler ve bu etkinin örnekleri sizleri çok şaşırtacak. Hep beraber, Mandela etkisi nedir inceleyelim.

1. Nedir Bu Mandela Etkisi?

mandela etkisi hakkında bilgiler

Yıllardan beri bir çok örneğiyle karşılaşılan duruma isim veren Fiona Broome adlı blogger tarafından gerçekleştirildi. Bu fikir 1980’li yıllarda dünyanın en etkili liderleri arasında olan Nelson Mandela’nın hapishanedeyken ölme efsanesinden çıktı. Aslında 2013 yılında vefat eden Mandela’nın ölümüne bir çok kişi oldukça şaşırmıştı. Dünya çapında tanınan ve takip edilen Mandela’nın ölüm haberinden sonra 80’lerde ölen kimdi şeklinde kafalarda soru işaretleri kaldı. Büyük kitleler tarafından iki farklı görüş ve bu konu hakkında bilgiler ve örnekler sunan olaylara Mandela etkisi adı 2010 yılında verildi.

2. Mandela Etkisi Neden Bu Kadar Tartışılıyor?

Oldukça büyük toplumsal kafa karışıklığına dayanan bu yanılgı etkisi oluşturduğu etki sebebiyle bu kadar fazla tartışılan bir konu haline gelmiş durumda.Büyük bir grubun bir olayı ya da bilgiyi yanlış aktarmasından dolayı kaynaklanan kitlesel bir yanılsama. Abartı, reklam, algıda farklılık yaratma, dikkat çekme gibi sebeplerden de kaynaklandığı düşünülen Mandela etkisinin, birçok farklı olaydan beslendiği görülüyor. 2010 yılında isimlendirilen bu tespitin nedenleri belli ki büyük araştırmalara yol açacak.

3. Görsellerdeki Mandela Etkisine Dair Örnekler

mandela etkisi hakkında bilgiler

Her yerde pek çok kişi tarafından görülen ve ilgiyle takip edilen görseller üzerinde farklı hatırlanan detaylar var. Bunların farklı hatırlanmasındaki en büyük etki tasarımcılara ait. Görsel algıda farklılık yaratmayı başaran tasarımcılar belki de farkında olmadan bu durumu sağlıyorlar. Örneğin Pikachu’nun kuyruğunda hiçbir zaman siyah bir çizgi olmadı. Bunun aksini savunan ve kuyruğunda siyah çizgi olduğunu iddia eden binlerce insan var. Ama bu detaya sahip hiç görsel olmaması oldukça ilginç.

4. Ülkemizde Mandela Etkisi Örnekleri

Mandela etkisi hakkında ülkemizdeki bilgiler ve olaylar nelermiş bir de onlara bakalım. Tolga Abi ve Hugo olayını duymayan kaldıysa kısaca açıklayalım. Tuşlu ev telefonlarıyla Tolga Abi’ye bağlanarak Hugo hareket ettiriliyordu. Bir bölümde tuşlu değil de çevirmeli telefon ile hatt bağlanan bir çocuk Hugo’yu hareket ettirememiş ve küfürler ederek telefonu kapatmış. O tarihte köşe yazılarına bile konu olan bu durumun kanıtları bulunamadı. Tolga Abi de bu olayın asla gerçekleşmediğini söyleyince sonu gelmeyen bir tartışma başlamıştı.

5. Gerçek mi Değil mi?

mandela etkisi hakkında bilgiler

Nelson Mandela’nın 80’lerde öldüğüne inananların sayısı tam olarak bilinseydi onların neden bu duruma inandıkları sorulabilirdi. Sosyolojik açıdan incelenmesi gereken Mandela etkisine insanlığı iten sebeplere fantastik cevaplar aramak yerine bunun kökenine inmek gerekiyor. Yalnızca algıda farklılık olarak nitelendirilemeyecek bir etki söz konusu olunca internet üzerinde yüzlerce teori bulunuyor. Gerçek olup olmadığı konusundaki cevabı önümüzdeki yıllar içerisinde yapılacak çalışmalar sayesinde ortaya çıkacaktır.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!