Asil Görünüşleriyle Fark Yaratan Dünyanın En Güçlü Atları

8 dk okuma süresi


0
12 Paylaşım

Atlar eski zamanlardan beri insanların yanında olan en asil hayvanlardandır. Ulaştıkları hızları ile hayranlık uyandıran bu canlılar sadakatleri ve güçleriyle insanlara yardımcı olmuşlardır. Günümüzde araba hızlarını tarif ederken bile beygir gücü tabirini kullanmamız tesadüf değildir. Asil görünüşleri ve sadakatleri yanı sıra güçleri ile de öne çıkan safkan at türleri bulunmaktadır. At sporlarından yarışlara, gösterilerden tarım işlerine kadar çeşitli alanlarda birlikte çalıştığımız bu asil görünüşleriyle fark yaratan ve hayran bırakan dünyanın en güçlü atları listesini sizler için hazırladık. Keyifli okumalar!

1. Arap At Irkı

Asil Görünüşleriyle Fark Yaratan Dünyanın En Güçlü Atları

Görkemli görünümleri, büyük boyları ve güçleriyle tanınan Arap Atı dünyanın en popüler ve pahalı atlarından biridir ve kökeni hakkında kesin bilgi günümüzde hala bilinmemektedir. Ortaya çıkışları ile ilgili birçok teori var, bunlardan biri, bu atların günümüz Irak, Suriye ve Güney Türkiye bölgelerinde ortaya çıktığını varsayıyor. Arap Atı, hükümdarların ve aristokratların arabalarını çekmek için kullanıldığı için Mısır imparatorluğunun önemli bir parçası haline gelmiştir. Dayanıklıkları ile bilinen Arap Atları dünyadaki tüm at ırklarının gelişimine büyük katkısı vardır. Arap Atı Amerika’daki en başarılı ve en çok aranan ırklardan biridir ve ülkede büyük ve zarif at ırklarının çeşitli türlerini ve soylarını doğurmuştur. Arap Atları, filmlerde, sirklerde, geçit törenlerinde ve atların gerekli olduğu diğer birçok yerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Asil, canlı, zeki, cesur, sevecen kişilik özellikleri ve 365 ila 455 kg ağırlıkları ile binicilik atı, spor atı, gösteri atı ve iş atı olarak çeşitli alanlarda değerlendirilebilirler.

2. American Quarter At Irkı

Irkı En eski Kuzey Amerika cinsi olan bu atlar dünyanın en ünlü çağdaş atlarından biridir ve kovboylarla olan ilişkileri nedeniyle popülerdir. Asil, istekli, uyarlanabilir, uysal ve arkadaş canlısı kişilik özellikleri ile çok yetenekli, yarışta mükemmel hızlı, kolay eğitilebilir, çok yönlü davranışsal özellikleri ile çok yönlü bir at olarak bilinmektedir. Bu çok yönlü at, yarış, spor, gezi, iz bulma, gösteri, rodeo ve çalışkan bir çiftlik atı olarak çeşitli alanlarda kullanılır. American Quarter atı çalışmalarının doğasına ve verimlilik becerilerine bağlı stok, halter, yarış ve avcı tipi olmak üzere dört alt türe ayrılmıştır. Bu cins, adını çeyrek mil boyunca inanılmaz bir hızda koşmanın kalitesinden alır. Bilindiğine göre Saatte 88,5 km/s hıza ulaşabilmektedirler. Günümüzde American Quarter Atı Kurumu bu cinsin artan önemi ile 1940’ta kuruldu. Bu derneği kurma girişimi Güneybatı eyaletlerinde bir grup hevesli çiftlik sahibi kovboylar tarafından gerçekleştirildi. Şu anda 5 milyondan fazla ve dünyanın büyük tescilli at cinsine sahip olan topluluğudur.

3. Percheron At Irkı

Asil Görünüşleriyle Fark Yaratan Dünyanın En Güçlü Atları

Percheron atlarının kesin kökeni bilinmemekle birlikte, bazı at meraklıları, tarafından 5. yüzyılın sonlarında Brittanya’daki etnik gruplar ile getirilen Arap aygırlarının, soyu olabileceğine inanılıyor. 1600’lü ve 1700’lü yıllarda, Perche eyaletinden bu atlar popülerlik kazanmıştı ve tren vagonlarını çekmek, ağır malları rıhtımlardan tren istasyonlarına taşımak ve çiftlik işleri için kullanılıyordu. 1800’lerin başında, Fransız hükümeti ordu binekleri geliştirmek amacıyla çiftlik kurarak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, traktörlerin ve tarım ekipmanlarının taşınması için kullanarak, cinsi yok olmaya itmiştir. Bazı çiftçilerin çabalarıyla cins korunmuştur. Günümüzde Fransız atı olarak anılan Percheron; İyi huylu olması, enerjik yapısı, istekli çalışmaları, sert iklim ve koşullara iyi uyum sağlaması ile birlikte iyi kas gelişimine sahip olduğu biliniyor. Genel olarak büyük bir güç ve denge izlenimi veren geniş kemiklere sahiptir. Sakin, gururlu, uyanık, zeki kişilik özelliklerinden dolayı başlangıçta savaş atları olarak kullanılsa da artık ormanda ve küçük çiftliklerde çalıştırılıyorlar.

4. Suffolk Punch At Irkı

İngiltere’nin en eski ve yerli at cinsidir. Kesin kökenleri hala gizemle örtülüdür çünkü cins hakkında belgelenmiş kayıt bulunmamaktadır. Avrupa cinsi bir at olduğu düşünülmektedir. Yüzyıllar boyunca, bu görkemli hayvanlar İngiltere’nin tarlalarını sürmüşler ve doğrudan toplumu ve kültürleriyle şekillenmiştir. Ne yazık ki, bu tarihi cinsin mevcut popülasyonu, Birleşik Krallık’ın Nadir Irklar Hayatta Kalma Vakfı ve Amerikan Hayvancılık Türleri Koruma Kurumu tarafından ‘kritik’ olarak sınıflandırılan cins statüsü ile tehlikededir. Maalesef şu anda Birleşik Krallık‘ta sadece 300 Suffolk Punch atı kaldığı biliniyor ve ortalama olarak, her yıl sadece 30-40 safkan tay doğuyor. Asil, kibar, istekli, uyarlanabilir ve aktif kişilik özellikleri gösterirler. Suffolk cinsi son derece aktif, dayanıklı, enerjik, çalışmaya istekli olmaları dolayısıyla genellikle iş atı kategorisinde yer almaktadır. 998 kg ağırlıkları ile büyük yükleri ve arabaları çekmek için idealdir. Ağırlıklarına rağmen yem tüketimlerinin son derece ekonomik olması nedeniyle çiftliklerde fazlaca tercih edilmektedir.

5. Mustang At Irkı

Asil Görünüşleriyle Fark Yaratan Dünyanın En Güçlü Atları

Mustang, klasik vahşi batı at cinsi olarak bilinmektedir. Geçmişte istilacı bir tür ve bir zararlı olarak görülüyorlardı. İspanya’dan Kuzey Amerika’ya ithal edilen sert ve görkemli atlardır. Doğru bir şekilde, yeterince sevgi ve özenle eğitilirlerse, mükemmel binicilik ve at arabası atları olarak değerlendirilebilirler. Ayrıca dizginlenme, dayanıklılıkları ile gösteri atlama gibi üst düzey yarışmalarda bile yer alabilirler. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Mustang atlarının serbest dolaşım popülasyonu “Arazi Yönetimi Bürosu (BLM)” tarafından korunmaktadır. Vahşi, ruhlu, inatçı, son derece enerjik, zeki ve cesur kişilik özellikleri gösterirler. Genellikle 152 cm olan boyutları en fazla 163 cm olabilir ve genellikle 300 ila 365 kg ağırlıkları vardır. Bu atlar, 40 yıla kadar çıkabilen dünyadaki tüm at ırklarının en uzun yaşam sürelerinden birine sahiptir. Vahşi doğada yaşayabilme özellikleri sayesinde daha sağlam kemik yapısına ve tendonlara sahiptirler. Ulaşabildikleri en yüksek hız saatte 88 km olarak bilinmektedir.

6. Shire At Irkı

Shire, muazzam ağırlıkları çekebilme kabiliyetleri ile tanınan dünyanın en büyük atlarından biridir. Bu atların ne zaman geliştiği konusunda tartışmalar vardır. Pek çok uzman, ilk olarak İngiltere’de 16. yüzyılda, yerel halkın bölgenin engebeli arazilerinde uzun mesafeler boyunca vagonlarını ve vagonlarını çekmek için at çalıştırmaya ihtiyaç duyduklarında ortaya çıktıklarını kabul eder. Ortaya çıkan cins, askeri amaçların yanı sıra büyük yükleri çekmede çok verimli olduğunu o dönemlerde fazlaca kanıtlamıştır. Bazı araştırmacılar ise, Shire atının atasının bir zamanlar bir savaş atı olarak hizmet veren İngiliz ‘Büyük Atı’ olduğuna inanıyor. Bu at, günümüzde eğlence atı olarak ve granit, bira fabrikası vagonları gibi ağır yükleri taşımak için kullanılıyor. Devasa boyutu, yumuşak huylu, istekli, uyumlu, nazik ve asil yapısı nedeniyle genellikle uysal dev olarak adlandırılan bu atın şu anki nüfusu tehlikededir. Amerikan Hayvancılık Türleri Koruma Kurumu onları ‘kritik’ listesine ekledi. 2016 itibarıyla, bu atların küresel nüfusunun 1500 civarında olduğu açıklanmıştır. Asil görünüşleri ile fark yaratan ve devasa boyutları ile dünyanın en büyük ve en güçlü atları olarak rekoru elinde tutuyorlar.

7. Hollanda Koşum At Irkı

Asil Görünüşleriyle Fark Yaratan Dünyanın En Güçlü Atları

Hollanda’da II. Dünya Savaşı’ndan bu yana, öncelikle çiftlikte veya tarlalarda çalışan bir at olarak geliştirilen ve yetiştirilen zarif görünümlü bir at cinsidir. O günlerde, at sahipleri arasında lüks atlar olarak bilinen en iyi ve en zarif görünümlü çalışan ve süren atları yetiştirmek için yoğun bir rekabet vardı. Makineleşme ile birlikte, bu atlara olan talep arttı duyulan sevgi hiçbir zaman sona ermedi. Zarif bir araba ve spor ırkı olarak ününü korumaktadır. İyi huylu, enerjik, çalışmaya istekli ve uysal davranışsal özellikleri ile spor, binicilik, yarış, gösteri ve çiftlik gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Asil görünüşleriyle çok yetenekli, zıplamada mükemmel, aktif, dayanıklı olmalarıyla fark yaratan dünyanın en güçlü atları arasında yer almaktadırlar. Son zamanlarda, Amerikalı yetiştiriciler, genetik olarak daha güçlü ve iyi çevik yavrular geliştirmek amacıyla sık sık Hollandalı Koşum atı ile Arap atlarının genlerini birleştiriyorlar. Bu tür üreme sonucunda, koşum takımlarını iyi idare edebilen, dayanıklı ve binicilere farklı binicilik gösterilerinde en iyi deneyimi verebilen atlar meydana gelmektedir.

8. Clydesdale At Irkı

Irkı İskoçya’da geliştirilen dünyanın en popüler at ırklarından biridir. Günümüzde en uzun cins olarak kabul edilmektedirler. Adım atmada mükemmel (yüksek adımlar) bacak hareketleri, zarif ve kraliyet cazibesi ile tanınan bu at toynaklarının arkasındaki ipeksi tüyleri ve varlığı ile karakterizedir. Burunlarında, kafa ve ayaklarında önemli beyaz lekeler bulunmaktadır. Asil, arkadaş canlısı, cesur, aktif ve çok yönlü olan bu atlar çok yetenekli, kolay eğitilebilir ve dayanıklılıkları meşhurdur. Gösteri, çalışma (ormancılık ve tarım), devriye ve geçit töreni atı gibi farklı alanlarda kullanılırlar. Flaman atlarının kanına Shire atlarının kanını ekleyerek kanlarını sulandırdılar. Sonuç, büyük bir başarıydı, çünkü Clydesdale, dünyaya yayılmış olan soyları ile çok başarılı ve etkili bir cins olarak ortaya çıktı. Kanada’da kalan 500’den az sayı ile bu at ülkede bir ‘Risk Altında’ cins olarak kayıt altına alındı. Amerikan Canlı Hayvan Irkları Koruma Teşkilatı’nın izleme listesinde ise 5000 adet Clydesdale yer alıyor. Yakın geçmişte, cins, ticari reklamlarında yaygın olarak kullanıldıktan sonra bira şirketi ‘Budweiser’ tarafından daha ünlü hale getirildi.

9. Belçika At Irkı

Belçikalı taslak at veya Belçika atı, günümüz Belçika’sının Brabant bölgesinde ortaya çıkan bir at ırkıdır. Savaşta şövalyeleri taşıdıkları düşünülen Orta Çağ’da var olan “Büyük Atlar” olarak da adlandırılan savaş atlarının torunları olduğu söyleniyor ancak bu konuda kanıtlanmış bir kayıt bulunmamaktadır. Bu dayanıklı atlar, yaklaşık 2700 ila 3700 kilogramlık bir vagon yükü çekebilir ve ayrıca günlük olarak 8 ila 10 saat çalışabilir. Bir Belçika atı olan Big Jake, 2013 yılında, 2 metre 10 santimetre yüksekliği ve 1180 kilogram ağırlığı ile dünyanın en uzun yaşayan atı olduğu için Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Ağırlıkları 2000 kilograma ulaşabilmektedir. Uzun ve iri yapısı, onu iş için yaygın olarak kullanılan dünyanın en güçlü ırklarından biri yapar. Aynı zamanda binicilik ve gösteri atları olarak da büyük bir popülerlik kazanır. Sakin, uysal, kibar, öğrenmeye istekli, istikrarlı ve eğitimi kolay olan bu atlar bacaklarındaki ipeksi tüylenme ile asil ve eşsiz görünüşleriyle fark yaratan ve dünyanın en güçlü atları sıralamasında en tepede bulunan cinslerin başında yer almaktadır.

10. American Cream Yük Beygiri Irkı

Asil Görünüşleriyle Fark Yaratan Dünyanın En Güçlü Atları

American Cream yük beygiri, adından da anlaşılacağı gibi Iowa eyaletinde geliştirilen krem renkli “altın şampanya” atların bir türüdür. Şampanya rengi araştırmalara göre SLC36A1 genindeki bir değişiklikten kaynaklanıyor. Nadir bir at türü olmasına rağmen sakin, sessiz, istekli, eğitimi kolay at olması nedeniyle sürme, tarım işi, araba çekme ve gösterilerde seyirciler tarafından popüler bir şekilde kabul görmüştür. Irk sicili 1944 yılında bilinirken Iowa Tarım Bakanlığı 1950’de ırkı kabul etti. Günümüzde sayıları artmış olmasına rağmen, sadece 400 kayıtlı at olması nedeniyle nüfusu hala düşüktür. Nüfusları hem Hayvancılık Koruma Teşkilatı hem de Equus Hayatta Kalma Vakfı tarafından “kritik” olarak kabul edilmektedir. Cinsiyetine göre 600 ila 820 kg aralığında ve 152 ila 170 cm uzunluklarında görünüş özellikleri ve renkleri ve asil görünüşleriyle fark yaratan kavramını en iyi şekilde anlatan dünyanın en güçlü at cinsi olarak üst sıralarda yer almaktadır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!

Lütfen reklamlara izin verin

Reklamların can sıkıcı olduğunun farkındayız ancak dergiCE'nin içeriklere devam edebilmesi için reklam yayını yapmak zorundayız. Adblocker uygulamasından dergiCE.com domainini kaldırarak bize destek olabilirsiniz.