Arkadaşınızın Size İyi Davranmadığını Gösteren İşaretler

5 dk okuma süresi


7
13 Paylaşım, 7 puan

Arkadaş, arka-taş kelimesinden gelir. İnsan arkadaşım dediği kişiye rahatlıkla sırtını yaslayabilmelidir. Herkes arkadaşlığının sağlıklı ve güzel olmasını ister. Fakat bazı arkadaşlar, siz başka şekilde görmek isteseniz bile sizin iyiliğinizi istemezler. Sizi içten içe kıskanıyor ya da sevmiyor olabilirler. Böyle insanlar sürekli sizinle yarış içinde olarak, sizi kopyalayarak ya da ezmeye çalışarak size üstünlük taslamaya çalışacaklardır. Sizler için hazırladığımız arkadaşınızın size karşı iyi davranmadığını gösteren işaretler sayesinde nasıl bir arkadaşa sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. Arkanızdan Konuştuğunu Duyduysanız

Arkadaşınızın Size İyi Davranmadığını Gösteren İşaretler

Eğer arkadaşınıza tüm güveninizle özelinizi anlatıyorsanız bu özelin ikinizin arasında olmasını beklersiniz. Fakat arkadaşınız aranızdaki bu kuralı çiğneyerek sizin sırlarınızı erkek arkadaşına ya da ortak arkadaşlarınıza anlatıyorsa, o zaman ortada hiçbir özel kalmaz. Ya da daha da kötüsü, sizin olmadığınız bir ortamda sizin hakkınızda konuşması. Eğer bir şekilde sizin arkanızdan negatif şeyler söylediğini duyarsanız arkadaşınıza ikinci bir şans vermeyi bile düşünmeyin. Emin olun ki bu arkanızdan konuştuğu ilk kez değildir ve kesinlikle de son olmaz. Kendinizi çok daha karmaşık bir durumdan kurtarın ve arkadaşınızla aranıza mesafe koymayı deneyin.

2. Dünya Arkadaşınızın Etrafında Dönüyorsa

Bazı insanlar kendileri dışında kimsenin ilgi duymasını istemezler. Onlar hakkında konuşulsun, onlara övgü gelsin ve onlar yüceltilsin isterler. Arkadaşınızın size iyi davranmadığını gösteren işaretlerden biri de sizin önemli günlerinizde bile tüm olayı kendi etrafında döndürmesidir. Doğum günü partinizde en çok olayı onlar çıkartır, yıl dönümlerinizde sizi arayıp önemli bir olay olduğunu söylerler ve bir başarınızı kutlayacağınızda gündeme başka konuyu sürükleyip kendilerini hatırlatırlar. Eğer arkadaşınızın sürekli ışığınızı çaldığını hissediyorsanız dikkatli olmalısın. Siz tüm hayatınızı arkadaşınız odaklı kurmuş olabilirsiniz ama ben merkezli insanlar, hayatlarına başka kimseyi almazlar.

3. Fazla Rekabetçilerse

Arkadaşınızın Size İyi Davranmadığını Gösteren İşaretler

Arkadaşça bir rekabet, kimsenin canını yakmaz. Hatta bazen hırslanmanıza ve daha çok odaklanmanıza yardımcı olur. Fakat fazla rekabetçi arkadaşlarla, işin ucu her zaman tartışmaya gider. Siz başarılarınızı paylaştığınız an bunu bir yarışa döndürürler ve siz tuhaf bir şekilde başarınızı paylaşmaktan utanç duyarsınız. Sizden her zaman başardıklarınızı ve iyi olduğunuz alanları almaya çalışırlar. Böyle arkadaşlar size, onlara kıyasla çok az şey başardığınızı hissettirmeye çalışabilirler. Kendinizi bu konuda aciz hissediyorsanız koşarak uzaklaşmalısınız. Çünkü belli ki arkadaşınızın tek yaptığı şey, kendini sizinle kıyaslamak.

4. Haksız Olduklarını Kabul Etmiyorlarsa

Herkes zaman zaman inatçı olabilir. Bu yüzden ara sıra yanıldığını kabul etmek daha zor olabilir ve haklılığımızı ispatlamak için çeşitli mücadelelere girebiliriz. Ancak bu arkadaşınıza sizi istediği gibi aşağılama hakkını tanımaz. Eğer arkadaşınız size ağzına geleni söylüyor ve siz karşı çıktığınızda özür dilemiyorsa şüpheci yaklaşmaya başlayabilirsiniz. Haksız olduğu açık konularda hala haksızlığını kabul edemiyorsa, ya da sizi üzgün görmesine rağmen inatçılığını sürdürüyorsa arkadaşınız size kötü davranıyordur. Arkadaşınızın sizinle arasının bozulması ya da sizi üzmesi, haklı olmasından daha önemli olmamalıdır.

5. Özgüveninizi Sorguluyorsanız

Arkadaşınızın Size İyi Davranmadığını Gösteren İşaretler

Arkadaşınızın size iyi davranmadığını gösteren işaretler arasında en tehlikelisi kendinize olan güveninizi sorgulamanızdır. Eğer arkadaşız kötü yorum yaptı diye giyim tarzınızı, müzik zevkinizi ya da yeni saç renginizi sevmekten vazgeçiyorsanız tehlikeli sularda yüzüyorsunuz demektir. Arkadaşlarınızdan farklı zevklere sahip olmak ve farklı şeyleri sevmek normaldir. Ancak bu, arkadaşınızın rahatça sizin sevdiğiniz her şeyi aşağılaması demek değildir. Gerçek arkadaşlar birbirini farklılıklarıyla severler ve kabul ederler. Çünkü bu, onları bambaşka zevkler ile tanıştırarak dünyalarını genişletmek için bir fırsattır.

6. Kimse Arkadaşınızdan Hoşlanmıyorsa

Eğer sizin dışınızda kimse arkadaşınızdan çok hoşlanmıyorsa ve onun hakkında şikâyet edecek bir şeyler buluyorsa dikkatli olmalısınız. Özellikle kalabalık bir grupla beraberseniz, o grupta diğer insanların söylediklerini dinleyin. Birkaç kişi birden arkadaşınızın kaba biri olduğunu ve size olan davranışlarının sorgulanabilecek düzeyde olduğunu söylüyorsa, belki de öyledir. Siz başka şekilde görmek istiyor olabilirsiniz fakat üçüncü bir göz her zaman için tüm resmi görür. Böyle durumlarda arkadaşınızı annenizle tanıştırmayı ya da aynı ortamda vakit geçirmeyi deneyin. Neden mi? Anneler her zaman için kötü arkadaşları öngörür!

7. Sizi Desteklemiyorsa

Arkadaşınızın Size İyi Davranmadığını Gösteren İşaretler

Herkes bazen sağlıksız kararlar alabilir. Ancak bu, arkadaşınızın sizi bir anda desteklemeyi bırakması anlamına gelmemelidir. Yanlış bir hareket yaptığınız, ilişkinizde çuvalladığınız ya da ortak arkadaşlarınız biriyle sorun yaşadığınız an arkadaşınız sizi desteklemeyi bırakıyorsa dikkatli olmalısınız. Gerçek arkadaşlar, zor zamanlarda arkalarını dönüp gitmek yerine size yardımcı olmalılardır. Eğer arkadaşınızın size rahatça sırtını döndüğünü hissediyorsanız belki de o, sizin ona değer verdiğiniz kadar değer vermiyordur. Çünkü gerçek arkadaşlar herkes karşınızdayken bile yanınızda durarak size güç verirler.

8. Sürekli Sizinle Dalga Geçiyorsa

Hepimizin bazı özgüven sorunları olabilir. Belki kollarınızı çok sevmiyorsunuz ya da bacağınızdaki yara sizi rahatsız ediyor. İyi bir arkadaş, özgüvensiz olduğunuz alanların altını doldurarak sizin her şekilde güzel olduğunuzu söylemelidir. Eğer arkadaşınız “şaka olsun diye” sürekli sizinle dalga geçiyorsa bir sıkıntı var demektir. Elbette özgüvensiz olduğumuz alanlarda kolay sinirlenmeye meyilliyiz. Fakat bu yine de arkadaşınızın size rahatça sataşmasının bir bahanesi olamaz. Arkadaşınız kendisi hakkında tek bir kötü söz söyletmiyor fakat sizin sürekli olarak hassas taraflarınıza saldırıyorsa, size açıkça kötü davranıyor demektir.

9. Son Dakikada Planları İptal Ediyorsa

Son dakikada planları iptal etmek, birinin size kötü davrandığını göstermeyebilir. Belki de bu maddeyi okuyup ‘hayır bu sayılmaz’ diye düşünebilirsiniz. Fakat bazı insanlar planları bile isteye iptal ederler. Bir işleri olmasa da ya da acil başka yere gitmek zorunda kalmasalar da size öyle olduğunu söylerler. Neden mi? Size kendinizi kötü hissettirmek için. İnanması güç olsa da bazı insanlar sadece siz kendinizi yetersiz hissedin diye son dakikada planları iptal edebilir. Çünkü onların aklında bu sizden daha önemli olduklarını gösterir. Size de ‘senden başka bir sürü işim var’ mesajı verdiklerini düşünürler.

10. Başkalarını Önemsizleştiriyorlarsa

Arkadaşınızın Size İyi Davranmadığını Gösteren İşaretler

Hayattaki tek arkadaşınızın sadece o olmasını istiyorlarsa, bu sizin için çok sağlıklı olmayabilir. Tabii ki bazı arkadaşlarınız, diğer herkesten üstün olur ve sırdaşınız olurlar. Fakat bu, başka hiç arkadaşınız olmayacağı anlamına gelmez. Eğer bir arkadaşınız sizden böyle bir şey bekliyorsa ve sizi buna zorluyorsa dikkat etmelisiniz. Okul ya da işten bir arkadaşınızla her buluştuğunuzda arkadaşınız gözlerini devirerek başka kimsenin sizi iyi tanımadığını söyleyerek şikâyet ediyorsa onu durdurmalısınız. Bu şekilde söylemler en başta masum görünebilir. Fakat bir süre sonra arkadaşınızın söylemleri kötü hissetmenize sebep olabilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!