Anneler Günü’nde Ailece İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

5 dk okuma süresi


7
12 Paylaşım, 7 puan

Mayıs ayının en önemli günlerinden biri hızla yaklaşırken planlar yapılır. Her Mayıs’ın ikinci Pazar günü annelerimizin değerini bir kez daha hatırladığımız bu özel günde telaşa girmeye lüzum yok. Annenizle olan güzel bağınızı güçlendireceğiniz filmlerle çok keyifli ve sıcak bir anneler gününe hazır olun. Anneler günü’nde ailece kutlama yapmayı düşünenlere ya da annenizle bir araya geldiğinizde birbirinize sımsıkı sokulup izleyebileceğiniz en sevilen duygusal filmler listeniz hazır! Anne sevgisi ve fedakarlığı temalı bu filmlerle bu özel günü daha anlamlı hale getirebilirsiniz. Keyifli okumalar!

1. 18 Regali (2020)

Anneler Günü’nde Ailece İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

Türkçesi 18 Hediye olan film yaşanmış bir hikayeden ilham almaktadır. Dram ve duygusal türünde ki bu filmin yönetmenliğini ünlü İtalyan yönetmen Francesco Amato yapmıştır. Filmde tanınmış isimlerden Vittorio Puccini, Benedetta Porcaroli ve Edoardo Leo yer almaktadır. Hikaye daha doğmadan annesini kaybeden genç bir kızın hayatını anlatmaktadır. Ölümcül bir kansere yakalanan ve belki de kızını hayata getirebilmesi için bile vakti olmayan Elisa ölmeden önce kızı için 18 yaşına kadar olan her doğum gününe bir hediye bırakmıştır. Bebekliğinden itibaren annesiz büyüyen Anna ise her doğum gününde aldığı yeni hediye ile mutlu olmak yerine annesini hatırlayıp üzülmektedir. Filmde artık doğum günleri katlanılmayacak bir gün olmaya başlamışken Anna bir gece akılalmaz bir olay yaşar.

2. Georgia Rule (2007)

Bilinen bu üç kuşak aktris anneliğin kırılamayan bağlarını anlatan bir filmde bir aradadırlar. Asi genç kız kontrol edilememektedir. En son yaptığı araba kazasıyla Rachel, annesi Lilly’nin bütün kurallarını yıkmıştır. İçinden geldiği gibi hareket eden ve ele avuca sığmayan kızını götürecek yeri kalmayan Lilly, sonunda asla dönmemeye yemin ettiği tek yere annesinin Idaho’daki evine götürür. Matriarch Georgia tipik sevimli, insanın üzerine titreyen bir büyükanne değildir. Birtakım kurallarla hayatını yaşayan ve evine gelen herkesten de aynısını yapmasını isteyen bir kadındır. Büyükanne kendi kurallarıyla torunu Rachel’ın sorunlarının temeline inmeye çalışır. Bu sırada ailenin üç nesil kadınları arasında geçmişin bütün sırları bir bir açığa çıkacaktır.

3. Freaky Friday (2003)

Anneler Günü’nde Ailece İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

Dr. Tess Colema bir psikologdur hem de eşinden boşandıktan sonra iki çocuğuna tek başına bakmak zorunda kalan bir annedir. Sürekli iş ve ev arasında bir hayatı vardır ve bir taraftan da yeni tanıştığı Ryan adından sevgilisi ile tekrar evlenmenin planlarını yapmaktadır. Ergenlik çağındaki kızı Anna ise okulda İngilizce öğretmeni ile sorunlar yaşamaktadır ve aynı zamanda da üyesi olduğu rock grubuna yeterince zaman ayıramamaktadır. Kötü olan ise Anna hayatında kötü giden şeylerin sorumlusu olarak annesini görmektedir. Anne kız yine tartıştıkları bir sırada Çin lokantasında yemek yemektedirler ve ne olduğunu anlayamadıkları garip bir deneyim yaşarlar. Ertesi sabah kalktıklarında artık hiçbir şey aynı değildir çünkü birbirlerinin vücutlarının içerisindedirler. Bu şekilde onlar birbirlerini daha iyi anlarken bu film ailece izleyebileceğiniz duygusal filmler arasına girer ve anneler günü’nde izlemek için iyi bir fırsattır.

4. My Sister’s Keeper (2009)

Film, ablası lösemi olan bir kızın kaderini ve onunla birlikte bütün ailenin değişimini konu almaktadır. Filmin yönetmeni The Notebook, Face of Face gibi filmlere hayat vermiş ABD’li ünlü film yapımcısı Nick Cassavetes’dır. Anne olan Sara karakterine can veren güzel oyuncu, rolünün sahiciliğini yansıtabilmek pahasına oldukça sade ve kimi zaman bakımsız denecek haldedir. Oyuncu Diaz, evlatlarına kendini adamış, çare arayışındaki anne rolünü oynamaktadır. Anna’nın hasta olmamasına rağmen doğumundan itibaren geçirdiği ameliyatlar, nâkil operasyonları ve Kate’in dinmeyen acısı arasında geçen bu duygusal filmi izlemeden önce mendillerinizi hazırlamalısınız.

5. Stepmom (1998)

Anneler Günü’nde Ailece İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

Anneler günü’nde ailece izleyebileceğiniz filmler arasına mutlaka giren bu yapım oldukça duygusal bir filmdir. Filmde Luke, eşi Jackie ile yollarını ayırır. Sonra kendine yeni bir yaşam kurma çabasına girer. Genç sevgilisi Isabel ile birlikte yaşamaya başlar. Luke, çok sevdiği çocuklarını da yanına almıştır. On iki yaşındaki Anna ile yedi yaşındaki Ben, Luke’un tüm çabalarına rağmen İsabel’i bir türlü sevmemişlerdir. Babalarının hatırı için kabullenmişlerdir. Aynı durum Isabel için de geçerlidir. Bu şekilde ailevi problemler, günden güne büyüyecektir. Filmin yönetmeni ise Harry Potter serisinden de tanınan Chris Columbus’dur.

6. Ben İs Back (2018)

Peter Hedges’in yönetmenliğini üstlenip, senaryosunu kaleme aldığı dram türündeki filmin başrollerini Julia Roberts ve Lucas Hedges üstlenmektedir. Film madde bağımlısı 19 yaşındaki Ben Burns ile sevgi dolu bir anne Holly arasında geçmektedir. Filmde Ben sorunları ile mücadele ederken annesi ile olan ilişkisi de sürekli değişmektedir. Ben’in başına uyuşturucu yüzünden belalar açılır. Holly, oğlunun büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu öğrenir. Holly, hayatlarının sonsuza dek değişmesine neden olabilecek bir 24 saatin içerisinde olduğunu anlar. Bununla birlikte ailesinin çöküşüne engel olmak için elinden geleni yapmak zorundadır.

7. Madeo (2009)

Anneler Günü’nde Ailece İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

Sırada Güney Kore sinemasını severler için bir öneri. Parazit’in yönetmeni Bong Joon-ho filmi olan Madeo, bir annenin bir katil arayışını konu almaktadır. Zihinsel sorunları olan bir genç, annesiyle birlikte kıt kanaat bir yaşam sürmektedir. Ancak bu genç, liseli bir kızı öldürmekle suçlanarak gözaltına alınır. Zihinsel engeli yüzünden suça uygun olarak görülür ve daha fazla araştırma yapılmadan cezaevine gönderilir. Gencin annesi ise oğlunu kurtarmak için avukatın da bir işe yaramayacağını anlar. Kendi başına katili bulmaya karar verir. Konusu suçla mücadele olmasına rağmen bir annenin yüreğini çok iyi anlatmaktadır.

8. Mommy (2014)

Steve, hiperaktivite sorunları olan sorunlu bir çocuktur. Dul annesi Die tarafından bir enstitüye yatırılmıştır. Ancak bir değişiklik sonucunda oğlunu yanına alması gerekir. Birlikte yaşamakta başlarda sıkıntı yaşarlar. Ancak aralarındaki sevgi ve iyi yürekli komşuları Kyla’nın da yardımlarıyla hayata tutunmaya çalışırlar. Annesini seven hatta ona gerçek manada aşık olan Steve ve onunla aynı duygular içerisinde olan annesi Diane yeni hayatlarında beraber çaba gösterirler. Anne ve oğul ilişkisi etrafında dönen hikayeye Xavier Dolan yönetmenlik yapmıştır. Senaryoyu da kaleme alan Xavier Dolan karakterlerin motivasyonlarını, arka planları, geleceğe dair bakışları ve korkuları eksiksiz bir biçimde perdeye yansıtmıştır.

9 Anywhere But Here (1999)

Filmde sene 1995 olarak geçmektedir. Ann ile Annesi Adele, 20 yıllık bir Mercedes ile yeni hayatlarına doğru yola çıkmaktadırlar. İstikamet bir hayaller kasabası olan Beverly Hills’dir. Aslında bu yolculuğun amacı Wisconsin’de eski yaşadıkları yer olan boğucu ve bunaltıcı Bay City’den uzaklaşmaktır. Hayalleri geleceklerine kendi başlarına yön verebilecekleri bir yere yerleşmektir. Araları fazlasıyla samimi olmasına rağmen temelde çatışmalı bir ilişkileri vardır. Filmde hayattan farklı şeyler bekleyen iki insanın hayata karşı garip konumlanması görülmektedir. Böylece anne-kız, yeni bir hayata başlamanın eşiğindedirler. Wayne Wang tarafından yönetilen filmin başrollerinde Susan Sarandon ve Natalie Portman bulunmaktadır.

10. Que Horas Ela Volta? (2015)

Anneler Günü’nde Ailece İzleyebileceğiniz Duygusal Filmler

Film iki farklı sınıf üzerinden anne-çocuk ilişkisini örneklendirir. Günümüz toplumundaki sınıf farkı, annelik ve aile kavramlarını göstermektedir. Şehrin önde gelen zenginlerinden birinin evinde çalışan Val, yaşadığı evde karşılaştığı ayrımı kabullenmiştir. Tabii bu durum kızı Jessica yanına geldiği zaman değişmiştir. Jessica on sene sonra annesinin yanına geldiğince bu “koca evde” annesinin kalmak zorunda olduğu küçük odada yaşamayı kabullenememiştir. Aynı zamanda evin oğlu Fabinho ise canı sıkkın olduğu zamanlarda annesinin yanına gitmek yerine bu küçük odaya gitmektedir. Film aslında “annelik” kavramını düşündürtme üzerinedir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!