Alerjik Astım Olanlar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

4 dk okuma süresi


3
52 Paylaşım, 3 puan

Alerjik astım, sık görülen bir astım türüdür ve genetik bir öyküsü vardır. Çocukluk döneminde başlar, hastalarda alerjik nezle, egzama ya da ürtiker tanısı konulur. Genellikle alerjenleri (polenler, tozlar, bazı yiyecek türleri ve hayvan tüyleri) olarak karşımıza çıkar. Doğal yöntemlerle tedavi için alerjik astım olanlar rutin olarak önerilen besinleri tüketmelidirler. Aksi takdirde astım atağı yaşanması olası bir durumdur. Bu nedenle, alerjik astım olanlar için doğal tedavi yöntemleri listesini sizler için derledik. Keyifli okumalar!

1. Isırgan Otu Çayı

Alerjik Astım Olanlar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Alerjik astım olanlar için doğal tedavi yöntemleri listesinin başında ısırgan otu var. Isırgan otu, ilk temasta yakıcı ve rahatsız edici olsa da şifalı bir bitkidir. Alerjik astıma bağlı nezle ve diğer mevsimsel alerjiler de dahil, birçok solunum rahatsızlığının tedavisinde kullanılır. Bazı araştırmalar sonucu, bu bitkiden elde edilen ekstrakt birleşimlerinin, alerjik reaksiyonlar üzerinde önemli ölçüde etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Alerjik astım olanlar için, bu bitkinin çayını düzenli bir şekilde tüketmek rahatsızlığın etkisinden kurtulmakta önemli bir etken olacaktır. Ayrıca inflamatuar özelliğinin de kronik kas ağrılarını yatıştırdığı da bilinmekte.

2. Adaçayı

Geçmişten günümüze insanlar adaçayını, sindirim sistemi problemleri, ruhsal sorunlar ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanmıştır. Bronşit ve astım belirtilerini hafifletmektedir. Yapılan bir araştırma sonucu adaçayının, üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkili bir koruyucu olduğu ve alzheimer gibi beyin sağlığı problemlerini de önlediği bilinmekte. Sağlık açısından oldukça büyük potansiyeli olan bu bitki vücudunuzdaki zararlı toksinlerin atılmasını da sağlar. Tıbbi ve aromatik olan bu besin, ilaç sektöründe ayrıca yağ veya losyon yapımında da kullanılmakta.

3. Nane Çayı

Alerjik Astım Olanlar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Nane çayının, lezzetli ve rahatlatıcı olmasının yanı sıra sağlığa birçok faydası vardır. Bulundurduğu mentol içeriği sayesinde, sinüziti azaltmaya ve nezle problemlerine karşı korunmaya yardımcı olur. Özellikle solunum yollarını rahatlatır. Ve boğaz yolu enfeksiyonlarında etkili bir doğal tedavi yöntemidir. İçerisinde bulunan anti-inflamatuvar ve antioksidan özelliklerine sahip rozmarinik asit sayesinde mevsimsel alerjileri ve astım semptomlarını hafifletir. Ayrıca bu antioksidan, alerji ile ilişik akyuvarları azaltır ve bu nedenle astım semptomlarında ciddi bir azalma görülür. Buna ek olarak, alerjik nezlenin sebep olduğu burun şişmelerine ve sinüzite de birebir iyi gelir.

4. Okaliptüs Çayı

Okaliptüs, her gün düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilen bir bitkidir. Nezle ve bronşit gibi solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmesiyle birlikte eklem ağrısı, baş ağrısı gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Ayrıca stresi de azaltmaktadır. Genel anlamda bakıldığında alerjik bir etkisi olmayan bu bitkinin herkesçe kullanılması tavsiye edilmektedir. Nefes darlığı şikayeti olanların, bir litre suyun içerisine yapraklarını ekleyerek hazırlanan buhar banyosunu solumaları önerilir. Sağlık açısından birçok hastalığa şifa olan okaliptüsü özellikle emziren kadınların ve yüksek tansiyon hastalarının kullanması gerekmektedir.

5. Keçiboynuzu Kürü

Alerjik Astım Olanlar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Harnup ismiyle de bilinen keçiboynuzu, vitamin ve mineraller açısından zengin bir besin kaynağıdır. Tedavisinde en sık kullanılan hastalıklar ise; özellikle öksürük, soğuk algınlığına bağlı göğüs hastalıkları ve nefes darlığıdır. Akciğer sağlığına karşı önemli bir koruma sağlaması nedeniyle bronşit, nefes darlığı, astım ve alerjik astım için mükemmel bir doğal tedavi kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Sabah kahvaltısında, kaynatılıp süzülmüş bir su bardağı ılık keçi boynuzuna, bir çay kaşığı bal ilave ederek içmeniz yeterli olacaktır. Bu kürü 15 gün boyunca düzenli bir şekilde tükettikten sonra, bronşlarda ve alerjide azalmanın başladığını hissedeceksiniz.

6. B5 Vitamini

B5 vitamini (pantotenik asit) eksikliğine bağlı gelişen herhangi bir hastalık belirtilmemiştir. Fakat kanıtlanmasa da oluşabileceği varsayılan bazı hastalıklar vardır. Bunlardan en önemlisi solunum problemleri, bazı alerjiler ve sinir yıpranmalarıdır. B5 vitamini ise, bu rahatsızlıkların beraberinde depresyon tedavisinde de kullanılmakta. Balık, tavuk, süt, yoğurt, avokado, brokoli, kabuklu deniz ürünleri, mantarlar, baklagiller ve yumurta sarısı gibi birçok gıda, pantotenik asit açısından zengin birer besin kaynağı olarak karşımıza çıkmakta. Bu yiyeceklerden, düzenli aralıklarla, bolca tüketim sağlandığında, bedensel ve zihinsel anlamda daha sağlıklı olduğunuzu göreceksiniz.

7. E Vitamini

Alerjik Astım Olanlar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

E vitamini, yüksek antioksidan etkisine sahip bir bileşendir. Zeytinyağı gibi bitkisel yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve ceviz gibi yağlı tohumlar, avokado, bazı balık türleri, tahıllar, kırmızı et ve yumurta gibi daha birçok gıda E vitamini açısından zengindir. Bu besinlerin düzenli bir şekilde tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı bir etken olup akciğer sağlığını dengeler. Özellikle astım ataklarını hafiflettiği bilinen E vitamini, kalp damar hastalıklarına karşı da koruyucudur. Bunlara ek olarak, yüksek tansiyonu düşürerek, kılcal damar rahatsızlıklarını da ortadan kaldırır.

8. Omega 3 Yağ Asidi

Esansiyel (vücudumuz için gerekli) temel yağ asitleri olan, omega 3’ten zengin besinlerin, astımla ilişkili hücresel olayların önlenmesinde etkili rol oynadığı bilinmektedir. Üstelik bağışıklık sistemini güçlendirerek alerjik hastalıkların kalıtsal yollar ile, anneden bebeğe geçişini de engelliyor. Çünkü tüketilen omega 3 miktarı arttıkça, çocuktaki alerjik rahatsızlıklara yakalanma riski de paralel olarak azalıyor. Astım hastaları için büyük önem taşıyan bir diğer nokta ise, bazı yağlı balıkların tüketilmesi ve özellikle balık yağı kullanımı. Buna ek olarak ananas, avokado, fındık, ceviz, mango, soya ve kanola yağı gibi gıdalar da omega 3 açısından zengin besinler arasında bulunmakta.

9. C Vitamini

C vitamini açısından oldukça zengin besinler nezle tedavisinde, sinüsleri temizlemekte, alerji ve semptomları yok etmekte yardımcı, en etkili besin kaynakları arasında yer almaktadır. Araştırmalara göre günde 500mg C vitamini alımı, yeterli bir miktar olarak saptanmıştır. Ayrıca bağışıklık sistemini de destekleyerek, kanser riskini de azaltmaktadır. Buna ek olarak kalp hastalıklarını önler, yüksek tansiyonu düşürür ve felç riskinin en aza inmesinde yardımcı olur. C vitamini alımını limon, mandalina, portakal, kivi, kavun, yeşil biber, tere, roka, kırmızı dolmalık biber, kuşburnu ve ceviz gibi birçok besinden sağlayabilirsiniz.

10. Soğan ve Sarımsak

Alerjik Astım Olanlar İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Soğan ve sarımsakta bulunan bileşenler, alerjiyle savaşmaya yardımcı gizli birer silah gibidir. Bu iki gıda antialerjik, antihistaminik, antienflamatuvar, antioksidan, antibiyotik, antiviral ve bağışıklık kazandırma özelliklerine sahiptir. Bu nedenle, alerjik rinit tedavisinde çok etkili doğal besinler olarak bilinirler. Yemeklerin içerisine katarak rahatlıkla tüketebileceğiniz bu iki besin vücut direncini yüksek oranda arttırmakta. Son araştırmalara göre sarımsak ve soğanın, akciğer iltihabını baskılayarak, astım ataklarına karşı koruyucu bir etkisi olduğu da belirtilmekte.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!