21. Yüzyılda Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

3 dk okuma süresi


4
15 Paylaşım, 4 puan

Üniversite hayatının olmazsa olmazları olarak belirlediğimiz bu başlık altında üniversite öğrencilerine veya üniversiteye geçecek olan öğrencilere faydalı bilgiler paylaştık. Şimdi gelin bu faydalı bilgilere bir göz atalım.

1. Yetkinlik Sahibi Olmak

Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

21. yüzyıl yetkinliklerini bulunduğumuz çağda edinmemiz gerekiyor ki iş hayatına güçlü bir şekilde atılalım. 21. yüzyıl yetkinliklerinin birkaçına önümüzdeki başlıklarda değineceğiz. İş hayatına iyi bir şekilde atılmamız için dil ve bilgisayar becerilerimizin derecesinin iyi olması gerekiyor. Bu durumda üniversite zamanında bu yetkinlikleri edinirsek ileri dönemdeki gireceğimiz şirketlere iyi şekilde hazırlanmış oluruz. Kısaca tüm bu konularda yetkinlik sahibi olmak, üniversite hayatının olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

2. Dil Becerisi Kazanmak

Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

Dil becerisi farklı kültürlerle etkileşim bakımından çok önemlidir. Özellikle İngilizcenin önemini vurgulamamız lazım farklı kültürlerle etkileşimde. Çünkü artık İngilizce dünya dili olmuş durumda. Dünya dilinden mahrum kalırsak kariyerimiz için pek iyi olmaz. Kariyerimizin adımlarını üniversitedeki deneyimlerimizle atmaya başlarız ve bunun yanına kariyerimizin gelişimi için İngilizce dilini eklersek özgeçmişimiz gayet iyi bir hal alır.

3. Araştırmacı ve Girişimci Bir Kişiliğe Sahip Olmak

Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

Araştırmacı kişiliğe sahip olan insanların her zaman gerekli bilgiye aç olduklarını belirtelim. Gerekli bilginin de üniversite zamanında bize çok gerekli olduğunu söylersek araştırmacı kişilik bizim çok işimize yarayacaktır. Bilgi, teknoloji çağının gereksinimlerindendir ve teknoloji çağında geri kalmamamız adına gerekli bilgiyi doğru kullanmalı, çağa ayak uydurmalıyız.

4. Staj Yapmanın Önemi

Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

Staj yapmanın önemini üniversitede hiçbir staj yapmadan üniversiteden çıktıktan sonra bir iş yerine başvurduğumuz zaman bizi deneyimimiz olmadığı için reddettiklerinde anlarız. O zaman treni çoktan kaçırmış oluruz. Staj yapmanın elbette bir tek iş bulma konusunda katkısı yok. Bir diğer katkısı da işi iyice öğrenip deneyimlememizi sağlaması. Uzun dönem stajının artısı da stajdan ayrıldığınız zaman uzun dönem staj yaptığınız şirketin sizi işe alabilme olasılığının yüksek olmasıdır.

5. Teknoloji, Bilim Okuryazarlığı Yapmak

Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

Teknoloji okuryazarlığı yapmanın iki faydasından bahsedeceğiz sizlere. Birinci faydası bilim ve teknoloji hakkında okurken öğreneceğimiz bilgiler ile kendimizi bir üst seviyeye çıkarmamız olacak. İkinci faydası ise bu konularda yazarlık yaparken insanların sizin araştırıp yazdığınız yazıdan faydalanmasını sağlamaktır. Hem bizim hem de okuyacak olan insanların kişisel gelişimlerine katkı sağlamak üniversite hayatının olmazsa olmazları arasında kendine yer buluyor.

6. Farkındalık Sahibi Olmak

Farkındalık sahibi olmak saygılı bir unvana sahip olmamız anlamına gelir. Çünkü farkındalık sahibi olmak ırk, cinsiyet vs. ayrımı yapmadan insana saygı duymamızı gerektirir. Üniversitede bu yetkinliğe sahip olmamız, farkındalık olgunluğuna varmış olmamız bizim için her zaman bir artı olacaktır.

7. Bilinçli Arkadaş Edinmenin Önemi

Bilinçli arkadaş edinmek çok önemlidir çünkü bilinçli arkadaş ile yükselir bilinçsiz arkadaş ile alçalırsınız. Bilinçli arkadaş bizimle bilim, teknoloji muhabbeti yaparken bilinçsiz arkadaş siz doğru düzgün dinleyip düşüncelerimize saygı duymaz bile. Üniversitede bilinçli arkadaş edinmenin önemi çok daha fazladır çünkü üniversite bizim network açısından çokça gelişebileceğimiz bir yerdir. Networkümüzü bilinçli kişilerle doldurmazsak geleceğimiz iyi şekillenmez, şekillenemez.

8. Misyon Sahibi Olmak

Üniversitede misyon sahibi olup düzenli bir çalışma biçimine girersek önümüzün pek açık olacağını söyleyebiliriz. Her zaman misyonumuzu akıllıca belirlemeli ve o misyon uğruna elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız. Misyon sahibi olmak bizi her zaman birkaç adım öne taşır. Vizyon ve misyon sahibi olanlar dünyanın en iyi okullarında kendine rahatlıkla yer bulabilir ve daha kaliteli eğitimler alabilir.

9. Düzenli ve Planlı Yaşam Sürmek

Düzenli ve planlı yaşam sürmek yaşantımızın her yanında bize faydalı olacaktır. Düzenli olmak insanı motive ettiği gibi çalışma isteği uyandırır. Motive olmak ve çalışma isteği ise üniversite döneminde çokça ihtiyaç duyacağımız başlıklardır.

10. Eğitim ve Öğretim Hayatının Sürekli Olduğunu Unutmamak

Eğitim ve öğrenim hayatının sürekli olduğunu bilmek, gün içindeki bazı olayları anlamlandırıp üzerine düşünmemiz bile bir ders çıkarmamıza olanak sağlayabilir. Örneğin; Üniversite biter, yüksek lisans biter fakat kitaplar her zaman bir yerlerde okunmayı bekliyorlardır. Kitaplarla hayatımız boyunca öğrenim sağlayabiliriz. Bir yandan arkadaşlarımızla ilişkilerimizi sürdürürken insanlarla ilişkilerimizi geliştiririz yeni arkadaşlar edinebiliriz ve elbette bu da bir öğrenimdir. Eğitim ve öğrenim arzumuzu hiçbir zaman söndürmememiz dileğiyle.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!