21. Yüzyılda Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

7 dk okuma süresi


4
15 Paylaşım, 4 puan

Okulunuzun bir bölümünü online ders adı altında nispeten kısıtlayıcı ders, çalışma ve sınav programında geçirdiyseniz, evde yaşamanın avantajlarından yararlandınız ve muhtemelen yemek pişirme veya finans gibi günlük işler hakkında endişelenmenize gerek kalmamıştır. Ancak Üniversiteye geldiğinizde, tüm akademik çalışmalarınızı tamamlamanın yanı sıra kendinizle baş etme zamanıdır ve bu, üniversitenin günlük gerçekliğine hazırlıklı olmayanlar için biraz şok edici olabilir. Fakat endişelenmeyin, çünkü üniversite yıllarınız hayatınızın en güzel yıllarının başlangıcıdır. Bu yıllarda yeni yerler ve insanlar tanırsınız, yeni tecrübeler edinirsiniz ve sabahlara kadar ders çalışmak bile size batmaz. 21. yüzyılda heyecanlı üniversite hayatının olmazsa olmazları listesi bilmeniz gereken her şey hakkında size ışık tutacaktır. Keyifli okumalar!

1. Kendi Bütçenizi Oluşturmanız Gerekecek

21. Yüzyılda Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

Anne ve baba bankası, sonsuza kadar sizinle olmayacak. Eğer krediniz varsa, öğrenci krediniz ya da bursunuz konaklama masraflarınızın tamamını olmasa da büyük kısmını karşılamalıdır. Bununla birlikte, muhtemelen yemek, çamaşır, tuvalet malzemeleri ve benzeri gibi günlük temel ihtiyaçlara uzanmayacaktır. Ayrıca, dışarıda geçirilen gecelere, sinemaya gitmeye veya dışarıda yemek yemek gibi “lükslere” ya da ekstra üniversite etkinliklerine cebinizde para bulunmalıdır. Buna okul için alacağınız kırtasiye malzemelerinden arkadaşınızın doğum günü hediyesine kadar her şeyi ekleyin. Üniversitedeki ilk döneminizin başlangıcından önceki yaz aylarında, bir yaz işi bulmanız (ya da yarı zamanlı bir iş) ve biraz para biriktirmeye başlamanız tavsiye edilir. Yaşam masraflarınızı ödeyen şeyin kendi sıkı çalışmanız olduğunu bilmek de üniversitenin harika yanlarından biri. Bunun yanı sıra, çalışmak özgeçmişiniz için de iyi bir iş deneyimi olacak.

2. Yemekler ve Çamaşırlar Artık Sizin Göreviniz

Bu, ebeveyn evinde zaten çamaşırlarını yıkayan vicdanlı çocuklar için bir sorun olmayacak. Ancak annelerinin onlar için her şeyi yapmasına alışmış olanlar için bir şok olabilir. Bununla birlikte, yaz boyunca birkaç temel tarif öğrenmek zor değil. Henüz üniversite başlamamışken tarifleri okumaya başlayın. Örneğin spagetti bolonez veya da kolay bir sebze tarifi araştırabilirsiniz. Patates yemekleri (kızartması, salatası, püresi) veya çırpılmış yumurta gibi çok basit yiyecekler, besleyici olmanın yanı sıra hızlı ve kolaydır. Her ne kadar yemek söylemek için bir sürü yeni uygulama türemiş olsa da her gün yemek söylemek istemeyeceksiniz. Üniversiteye gitmeden önce eğer bilmiyorsanız çamaşır makinesi, kurutma makinesi ve ütü kullanmayı öğrenin. Bazı öğrenciler çamaşırlarını hafta sonu ev gezileri için biriktirir. Fakat bu beceriyi eninde sonunda öğrenmek zorunda kalacaksınız çünkü çamaşır yıkamak temel bir yaşam becerisidir ve sizi üniversitenin dört duvarından çıktığınız zaman da dürten bir ihtiyaçtır.

3. Yurdunuz Eviniz Kadar Güzel Olmayabilir

21. Yüzyılda Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

Yeni başlayanların çoğu için üniversite, evden uzakta yaşamanın ilk deneyimidir. Evin sıcaklığından ve rahatlığından sonra, üniversite konaklaması biraz kasvetli ve kişiliksiz görünebilir. Bu, ev hasreti duygularına yol açabilir, bu nedenle yeni odanızı olabildiğince “ev” haline getirmek için elinizden geleni yapın. Üniversiteye gitmeden önce, odanızı nasıl dekore edeceğinizi düşünün. Posterler ve fotoğraflar alın. Çoğu üniversite odasında, arkadaşlarınızın ve ailenizin fotoğraflarını ve belki de en sevdiğiniz filmlerin veya sanat eserlerinin bazı posterlerini koymanıza olanak tanıyan büyük panolar bulunur. Minderler ve muflon örtüler gibi yumuşak mobilyalar sadece soğuk havalarda sizi sıcak tutmakla kalmaz, aynı zamanda size verilen mobilyaları kişiselleştirmenize ve odanızı daha rahat hale getirmenize yardımcı olur. Sağladığınız tek ışık kaynağınız olabilecek tavan ışığına güvenmek yerine, bir başucu lambası ve bazı peri lambaları alın, çünkü bunlar odanızdaki aydınlatmayı yumuşatmaya yardımcı olacaktır.

4. Eşyalarınız Ortak Kullanım Alanlarına Dayanıklı Değildir

Üzücü olsa da eşyalarınız ortak alandan alınabilir, çalınabilir ya da geri döndüğünüzde kırılmış ya da bozulmuş olabilir. Üniversiteler bünyelerinde onlarca insan bulundurur ve bu insanlarda bazıları başkalarının eşyalarına saygılı olmayabilir. Uzun bir günün sonunda kendinize bir yemek hazırlamak istediğinizde, kaybolan bir şeyler bulabilir veya başka birinin akşam yemeğinin kalıntılarıyla dolu bir lavaboyla karşılaşabilirsiniz. Bütün gün özlemini çektiğiniz ve buzdolabında bıraktığınıza emin olduğunuz o çikolatalı tatlı, ortak buzdolabından gizemli bir şekilde kaybolmuş olabilir. Bu tür bir olay cesaret kırıcı olabilir ve gerginlik yaratabilir. Ancak böyle ufak şeyler arkadaşlarınızı ya da ortak alanları paylaştığınız diğer insanları kaybetmeye değmez ve kendi mutfak ekipmanınıza ve yemeğinize bakma konusunda mantıklı davranarak önlenebilir. Kendi mutfak gereçlerinizi, tencere ve tavalarınızı getirdiyseniz, bunları ve aynı şekilde çatal-bıçak takımlarını odanızda saklamanız en doğrusu olacaktır. Buzdolabında meyve suyu veya süt gibi bırakmak zorunda olduğunuz her şeyi etiketlemekten çekinmeyin.

5. Odanızı Eğlenceli Hale Getirmelisiniz

21. Yüzyılda Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

Okulun oryantasyon gününden hemen önce yurdunuza taşınırken, bu hayatınızın en güzel anı gibi gelecektir. Nihayet hayal ettiğiniz yerdesiniz ve yepyeni bir sayfa açıyorsunuz. Odanız eğlendirecek donanıma sahipse, oryantasyon haftası boyunca daha kolay arkadaş edinmek için daha iyi bir konumda olacaksınız. Eğer sosyalleşmek istiyorsanız, taşınma günü boyunca kapınızı açık tutun ve odanızı yoldan geçen öğrencilerin dolaşmak istediği bir sosyal merkez haline getirin. Bunun için bir su ısıtıcıyla başlayabilirsiniz. Su ısıtıcısı, insanlara bir fincan kahve veya çay ikram etmenin yanı sıra, soğuk kış aylarında sıcak içecekler ve çorba yapmanızı sağlamak için kullanışlı olacaktır. Kupalar. Evet birden fazla. Sunacak çok sayıda bardağa ihtiyacınız olacak, sadece sizin için bir tane değil. Benzer şekilde, sadece bir tabak ve bir bıçak, çatal ve kaşık almayın. Bir takıma yatırım yapın, böylece arkadaşlarınıza yiyecek ve içecek sağlayabilirsiniz. Hoparlörler başka bir iyi yatırımdır ve istediğiniz atmosferi yaratmanıza olanak tanır. Ancak gece gündüz müzik açarak komşularınızı rahatsız etmeyin!

6. Her Üniversite Kulübüne Kaydolmak Zorunda Değilsiniz

Yeni öğrencilerin geldiği ilk hafta boyunca, tüm üniversite topluluklarının sergilediği ve yeni öğrencileri bol miktarda ücretsiz kalem, kupa ve diğer az kullanışlı gereçlerle kaydolmaları için cezbetmeye çalıştığı bir tür Öğrenciler Fuarı olacaktır. Curcuna arasında bu kulüplerin hepsi size cazip gelebilir ancak genellikle öğrenciler bu kulüplerin on beş tanesine kaydolduktan sonra hiçbirine gitmeyeceklerdir. Bununla birlikte, üniversitede geçirdiğiniz zamanın geri kalanında Dans Topluluğu, Girişimciler Derneği veya Harry Potter Hayran Kulübü’nden gelen e-posta bombardımanına maruz kalacağınız gerçeğine hazırlıklı olun. Oryantasyon haftası, üniversitenizin sunduğu şeyleri örnekleme şansınızdır ve hangilerini sürdürmek istediğinize karar vermeden önce, kulağa ilginç gelenlerin ilk toplantılarına her zaman katılabilirsiniz. Çok çeşitli zevklere ve ilgi alanlarına hitap eden çok sayıda topluluk olması muhtemeldir, bu nedenle zevk alacağınız bir şey bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Üniversite ayrıca yeni bir şeye dahil olmak için mükemmel bir zaman, bu yüzden açık fikirli olun.

7. İyi Bir Bilgisayar Alın ve Her Şeyi Yedekleyin

21. Yüzyılda Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

Üniversitedeyken bilgisayarınızı çok kullanacaksınız. Notlar almak, denemeler yazmak, öğretmenlere makaleleri e-posta ile göndermek, en sevdiğiniz programları takip etmek, sosyal olarak neler olup bittiğini takip etmek yapacaklarınızdan sadece bazıları. Tüm bunlar, ihtiyacınız olan görevleri hızlı bir şekilde gerçekleştirecek güvenilir bir bilgisayar gerektirir. Akademik çalışmalarınız için geniş depolama alanı sağlamalısınız. Tezinizi yazarken isteyeceğiniz son şey, bilgisayarınızın çökmesi ve tüm sıkı çalışmalarınızı kaybetmesidir, bu nedenle yalnızca güvenilir bir bilgisayara değil, aynı zamanda tüm çalışmalarınızı harici bir sabit sürücüye yedeklemeniz gerekir. Muhtemelen küçük, hızlı, sessiz ve hafif bir dizüstü bilgisayarın kütüphane tabanlı çalışma için en iyisi olacağını göreceksiniz. Dahası, dizüstü bilgisayarınızı uzun süre taşımak zorunda kalacaksanız, ağır bir yük yakında sırtınıza yüklenecektir, bu nedenle dizüstü bilgisayar modelinizi akıllıca seçin. Her ne olursa olsun bilgisayarı sıklıkla yedekleyin.

8. Henüz Üye Değilseniz Facebook’a Katılın

Facebook çılgınlığına henüz yenik düşmemiş birkaç kişiden biriyseniz veya kendinize bir hesap almanın zamanı geldi. Facebook sadece teyzelerin altın günlerini paylaştığı bir platformdan öte, üniversite öğrencilerinin güvenlik ağıdır. İlk birkaç hafta ve sonrasında tanıştığınız insanlarla bağlantı kurmanın harika bir yolu olmasının yanı sıra, Facebook’ta inanılmaz öğrenci grupları vardır. İlk elden tecrübe isterseniz tavsiyemi dinleyin. Çünkü bu platformda hangi dersi kimden alabileceğinizle ve hangi derslerin sizi zorlayabileceği ile ilgili gizli gruplar bulabilirsiniz. Facebook üniversite gruplarında ayrıca staj imkanları, boşa çıkmış evler ve yurt odaları, kayıp kimlik kartları, ikinci el defterler ve kitaplar ile ilgili duyurular vardır. Hatta yeterince araştırma yaparsanız üniversiteden kendi şehrinize giden öğrencilerin araçlarında kendinize yer bile bulabilirsiniz. Facebook grupları 21. yüzyılda üniversite hayatının kesinlikle olmazsa olmazları arasındadır. Bunlara katılmak için tek yapmanız gereken profilinizde o okula gittiğinizi belirtmeniz. Artık içeridesiniz!

9. Öğrenci İndirimleri Sizin En İyi Arkadaşınız

Bir öğrenci olarak, yerel restoran ve kafelerden sinema biletlerine, bilgisayarlardan otobüs biletlerine kadar hemen hemen her şeyde harika indirimlerin keyfini çıkaracaksınız. Maliyetlerinizi minimumda tutmanın iyi bir yolu olduğu için, hangi indirimlere sahip olduğunuzu bilmekte fayda var. İlk fırsatta öğrenci müze kartı alın, henüz yoksa bir öğrenciler için metro kaydına kaydolun ve üniversitenizdeki öğrencilere özel olarak hangi fırsatların mevcut olduğunu öğrenin. (Bunlar oryantasyon haftasında belirtilmelidir). Sinema ve konser biletlerinden çeşitli yarışmalara kadar her yerde öğrenci indirimden faydalanabilirsiniz. Bu indirimden faydalanmak için dört ile altı yıl arası bir vaktiniz olduğu düşünülürse, bu fırsatı geri tepmek istemeyeceksinizdir. Gittiğiniz yerlerde “Öğrenci indirimi yapıyor musunuz?” diye sormayı unutmayın. Öğrenci kartlarına ek olarak, süpermarket sadakat ya da üye programlarına kaydolmaya değer. Bu ödül puanları, daha sonra alışverişinizden para almak ya da indirim kazanmak için biriktirdiğiniz puanlar. Sürekli gittiğiniz bir süpermarket varsa, ödül puanı biriktirmek faydalı olacaktır.

10. Bazı Şık Giysilere İhtiyacınız Olabilir

21. Yüzyılda Üniversite Hayatının Olmazsa Olmazları

Beklediğinizin aksine, öğrenciler her zaman kapüşonlular ve kot pantolonlarla dolaşmazlar. Elbette sabah dokuz derslerine kimse kırmızı rujla gitmez. Ancak her yıl okulunuzda resmi giymenizi gerektirecek birkaç resmi etkinlik olması muhtemeldir. Eğer bu tür etkinliklere katılmayı tercih etmezseniz bile dolabınızda siyah ve beyaz kravat, bir gömlek, güzel bir kemer ya da şık bir elbise bulunması önemlidir. Öğrencilerin çoğunun yazın mecburi stajlar yapması gerekir. Staja eşleşen eşofman takımınızla ya da siyah taytınıza gitmek istemeyeceğinize emin olabilirsiniz. Bu yüzden hayatınızın bir sonraki evresine iyi kıyafetler getirdiğinize emin olun. 21. yüzyılda üniversite hayatının vazgeçilmezi iyi bir ceket ve pantolon takımı olmazsa olmazları arasındadır. Bu, üzerinize yakıştırmadığınız bir giysi olabilir ancak zamanla alışacağınıza unutmayın. Bu ipuçlarıyla donanmış olarak, büyük adımı atmaya ve üniversite kariyerinize şık ve konforlu bir şekilde başlamaya hazırsınız. Bunlar hayatınızın en güzel yıllarından bazıları. Bu yüzden üniversite yıllarınızdan en iyi şekilde yararlanın!


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!