10 Sene İçerisinde Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler

3 dk okuma süresi


1
12 Paylaşım, 1 puan

Günümüz dünyasında teknoloji inanılmaz bir ivmeyle gelişiyor. Bu gelişime ayak uydurmak oldukça zor gözüküyor. Bundan 10 sene önce hayal etmekte zorlandığımız ürünleri, bugün kullanıyoruz. Bu teknolojiler hayatımızda çok önemli yerlere sahip. Bu teknolojilerin bazıları hayatımızı kolaylaştırıyor bazıları da bizi tembel hale getirebiliyorPeki gelecek 10 sene içerisinde bizi bekleyen teknolojik gelişmeler ne? Gelin hep beraber bakalım.

1. Sürücüsüz Otomobiller

Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler

Geçmişten günümüze arabalar daima gelişim ve dönüş içinde olmuşlardır. Yapay zekanın gelişmesiyle, gelecekte insan gücüne daha da az ihtiyaç duyulacağı kesin. İlk kez 2015 yılında Google tarafından test edilen sürücüsüz otomobil teknolojisi, bugün birçok şirket tarafından geliştirilmeye devam ediliyor. Günümüzde Uber, Tesla, BMW gibi şirketler çoktan ilk prototiplerini piyasaya çıkarmış durumda. Geçtiğimiz günlerde Tesla Motors’un Ceo’su Elon Musk, bir konferansta şöyle dedi: “Sürücüsüz otomobiller gelecekte asansörler gibi sıradan bir teknoloji haline gelecek.” Hayatımızı daha da kolay hale getirecek olan sürücüsüz otomobillerin gelecekte çok ses getireceği kesin.

2. Akıllı Gözlükler

Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler

Düşünsenize alışveriş yaparken, haritada yön bulurken, internette gezinirken tüm bilgilerin gözümüzün önünde olduğunu. Sizce de harika olmaz mıydı? Arttırılmış gerçeklik teknolojisi, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Nitekim günümüzde Facebook, Google gibi şirketler bu teknolojiye ciddi bütçeler ayırıyor. Gelecek 10 sene içerisinde akıllı gözlükler hepimizin hayatında önemli bir yere sahip olacak gibi duruyor.

3. 3 Boyutlu Yazıcılar

Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler

Eskiden daha çok prototip üretirken kullandığımız 3 boyutlu yazıcıları günümüzde bir şeyler tasarlarken ve üretirken de kullanabiliyoruz. Yakın gelecekte ise 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin daha fazla gelişmesiyle evlerimizde bile kullanabileceğiz. Kendi tasarımlarımızı ve ürünlerimizi kendimiz yapabileceğiz. Müşteriler bazı ürünlerin tasarımlarını alıp evinde kendi yazıcısıyla basabilecek. Hatta yemeklerimizi bile yazıcılardan çıkarabileceğiz. Daha ileri geleceğe baktığımızda tıp dünyasında yeni gelişmeler yaşanabilir.

4. Taşıyıcı Dronelar

Bizi Bekleyen Teknolojik Gelişmeler

Drone teknolojisinin gelişmesiyle beraber taşıyıcı dronelar insan gücünün yerini alabilecek. Artık sipariş verirken beklemek zorunda kalmayacağız. Taşıyıcı dronelar sayesinde ürününüz birkaç dakikada kapımızda olacak. Amerika’da teknoloji devi Uber, çoktan bu iş için girişimlere başladı. UberExpress olarak adlandırdıkları bu sistem 2021 yılında piyasaya çıkacak. 

5. 5G Teknolojisi

Çok yakında hayatımıza girecek olan 5G teknolojisinin devrim niteliğinde olması bekleniyor. En yüksek iletişim hızı 4G’den 20 kat daha hızlı olacak. Bu da demek oluyor ki saniyeler içinde dosya transferi yapabileceğiz. İstediğimiz her siteye saliseler içerisinde ulaşabileceğiz. Bu teknolojinin gelişmesiyle beraber akıllı cihazların kullanım alanı da o yönde artması bekleniyor. Öyle ki yeni nesil akıllı cihazlar artık bu teknoloji ile üretiliyor.

6. Akıllı Asistanlar

Telefonunuzun bir komutla sizin yerinize arama yapıp restorandan rezervasyon yapmasını ya da bilet almasını ister misiniz? Bu teknoloji çok uzakta gözükmüyor. Türkiye’de çok yaygın olmasa da Siri ve Google Sesli Asistan dünya genelinde kullanılıyor. Bu programlarla internette istediğiniz gibi dolaşmanız ve istediğiniz programa girmeniz mümkün. Comscore şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre önümüzdeki 10 sene içerisinde bu asistanları daha sık kullanıyor olacağız. Akıllı asistanlar günlük yaşantımızın önemli bir parçasını oluşturacaklar.

7. Sanal Para Birimleri

Önümüzdeki 10 sene içerisinde yaygın olması beklenen bir diğer teknoloji ise sanal para birimleri. Gelecekte daha fazla kullanılması beklenen sanal para birimleri ile günlük alışverişlerimizi kendi sanal cüzdanımız ile yapabiliyor olacağız. Dünya devi birçok şirket sanal para birimlerini piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Facebook’un sanal para birimi olan Libra 2020 yılında kullanıma hazır olacak.

8. Bilgisayar Görüşü

İngilizce’den “Computer Vision” olarak dilimize çevrilen bu teknoloji basitçe bilgisayarların kameraları sayesinde gördükleri nesneleri algılaması ve yorumlamasıdır. Sadece birkaç mimik hareketimizle bilgisayarlara ne istediğimizi anlatabilecek konuma gelebileceğiz ya da toplu taşıma alanlarından geçiş yaparken yüz tanıma teknolojisi sayesinde kart okutmadan geçiş yapabileceğiz. İleri ki dönemlerde bilgisayar görüş teknolojisinin hayatımıza girmesiyle büyük ses getirmesi bekleniyor.

9. Akıllı Ev Sistemleri

Çok yakın gelecekte, telefonumuzdan ya da akıllı saatimizden bir uygulama sayesinde evimizdeki her özelliği kontrol edebileceğiz. Akıllı sensör teknolojisinin yaygınlaşmasıyla cihazların kontrolü kullanıcılar için daha da kolay hale geldiGünümüzde her ne kadar güvenlik sorunlarını beraberinde getirse de gelecekte bu teknolojinin yaygınlaşması bekleniyor.

10Robotlar

10 sene içerisinde bizi bekleyen teknolojik gelişmeler listesinde robotlar olmazsa, olmazdı. Günümüz dünyasında teknoloji inanılmaz bir ivmeyle gelişiyor. Geçtiğimiz yıllarda robot deyince insanların aklına  hep bir bilim kurgu figürü gelirken, gelecek 10 sene içerisinde günlük hayatımızın birer parçası haline gelebilirler. Nitekim yapay zeka konusunda büyük gelişmeler yaşanıyor. Artan iş yüküne bağlı olarak ileri ki dönemlerde robotların hemen hemen her alanda çalışması bekleniyor. Üretim sektöründen günlük yaşantımızı kadar robotları her alanda görebiliriz.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
7
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!