Ziyaret Etmek

3 dk okuma süresi


1
8 Paylaşım, 1 puan
Misafir Ziyareti
Misafir Ziyareti

Bilim ve teknoloji hayatımızı her gün biraz daha kolaylaştırırken, insanları da her geçen gün birbirinden uzaklaştırmaktadır. Mesela daha hızlı nakil vasıtalarına sahip olan insan, daha hızlı otomobile, trene, uçağa sahip olduğu halde, iş, okul gibi sebeplerden dolayı eşinden, dostlarından, akrabalarından daha uzak yaşamak zorunda kalabiliyor. Ne olacak canım “hızlı trenle iki saatlik yol, veya uçakla bir saatlik yol” deniyor ama iş ziyarete, şahsen beraber olmaya geldiği zaman, aylarca birbirlerinden uzak yaşayan eşlere, yıllarca birbirini görmeyen akrabalara şahit oluyoruz.

Haberleşme vasıtalarının gelişmesiyle birlikte, telefonla, görüntülü telefonla veya internet üzerinden yapılan görüşmeler, neredeyse akrabaları, dostları ziyarete eşdeğer sayılıyor. Oysa hangi telefon görüşmesi, sevenlerin birbiriyle kucaklaşmasının, büyüklerin hürmetle ellerinden öpülmesinin, kısacası fiili ziyaretleşmenin yerini tutabilir, görüntülü telefon da olsa sevenlerin hasretini giderebilir mi? Sadece hatırlanmasına vesile olur o kadar!.

Modern hayat tarzı diye sunulan apartman hayatında, onlarca aile aynı kapıdan girip çıkarlarken, aylarca hatta yıllarca birbirleriyle tanışmadan, birbirleriyle ziyaretleşmeden yakın komşu olabiliyorlar. Kimin hastası var? Kimin sıkıntısı var? Hatta kimin evinden cenaze çıkıyor? Çoğu kez bilinmiyor ki bu, Müslüman bir toplum için son derece kötü bir durumdur.

Allah rızası için, adabına riayetle, Allah dostlarını, âlimleri, akrabalarımızı, arkadaşlarımızı, fakirleri, yakın ve uzak komşularımızı ziyaret etmek ibadettir. Birbirleriyle kenetlenmiş güçlü bir Müslüman toplumu oluşturmamız, birbirimizi ziyaret ederek, birbirimizi yakından tanımakla, sevinç ve üzüntülerimizi paylaşmakla mümkün olabilir.

Allah dostlarını, salih Müslümanları ziyaret edip manevi olarak onların örnek davranışlarından, söz ve sohbetlerinden istifade etmek ibadettir. Âlimleri, hocaları ziyaret edip, bilmediklerimizi sormak, öğrenmek, ilim tahsil etmek ibadettir.

Başta anne, baba olmak üzere akrabalarımızı ziyaret etmek ibadettir. Akraba ziyareti ömrün uzunluğuna, kazancın bereketine vesiledir. Akraba ziyaretinin sevabının büyüklüğünden olsa gerek, şeytan aleyhi’lla’ne çok küçük pürüzlerden dolayı akrabaları birbirine küstürmeye büyük gayret sarf eder.

Hastaları ziyaret etmek, onlara moral vermek, sıkıntılarını paylaşmak ibadettir. Hastaların kendilerini ziyarete gelenlerden aldıkları moral, hastalığın iyileşmesi için kullandıkları ilaçlar kadar, belki daha fazla tesirlidir. Keza hastaların duası makbul olduğundan, hasta ziyaretinde bulunanlar hem ziyaret sevabı hem de dua alarak çifte kazanç sahibi olmaktadırlar.

Cenazesi olan akraba, dost, arkadaş ve komşuları üç gün içinde taziye ziyaretinde bulunmak ibadettir. Onların acılarını paylaşmak, ahirete yolcu ettikleri için Kur’an okutmak vesilesiyle yaptığı merasimlere iştirak etmek, dualarına ortak olmak hem ziyaret ettiğimiz kardeşimize sürur verir, hem de bu dualardan kendi yakınlarımızda istifa de etmiş olur.

Fakirleri, yetimleri ziyaret etmek ibadettir. Onların mahzun gönüllerine sürur vermek, mümkünse ihtiyaçlarını gidermek, kendimiz gideremiyorsak giderecek birine aracı olmak, onları sıkıntıdan kurtarmak ve dualarını almak çok büyük sevaptır.

Komşularımızı ziyaret etmek, onlarla selamlaşmak, davet ederlerse icabet etmek, neşeli günlerinde sevinçlerine ortak olmak, hasta veya sıkıntılı günlerinde onların sıkıntılarını paylaşmak ibadettir.

Bayramları, mübarek gün ve geceleri fırsat bilip, sevdiklerimizle birlikte değerlendirmek için ziyaretleşmek ibadettir. Kabirleri ziyaret etmek, ölümü tefekkür ettiren bir ibadettir. Mezar taşlarının soğuk yüzleri, kendimizi kabre hazırlamamızı tavsiye eden sessiz öğütçülerdir.

Müslüman bir toplumda, dargınları barıştırmak, dağılmak üzere olan aile yuvalarını birleştirmek, maddi sıkıntı içinde kıvrananlardan haberdar olup onlara yardımcı olmak hep ziyaretler neticesinde elde edilen, belki nafile ibadet etmekten daha fazla sevaba nail olacağımız hususlardır.

Ziyaretleşmenin bu kadar büyük sevabına karşı bizi bu sevaplardan mahrum bırakan şeyler, nefsimizin tembelliği, şeytanın vesvesesi, dünya meşakkati, televizyon, internet vb.dir.

Cenab-ı Hak cümlemizi şu kısacık dünya hayatında, günlerimizi, gecelerimizi en güzel şekilde değerlendirebilmeyi nasip eylesin. (Âmin)

Altınoluk Dergisi ~ Ahmet BAŞER
Sayı: 330 ~ Ağustos 2013


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Eskiden iade-i ziyaret vardı; eğer bir aile, komşusuna ziyarete gitmişse, bu ziyaretin iadesi olurdu. Ve “biz misafirliğe gittik, onlar gelmedi; niye bidaha gidecekmişim ki..” denmezdi. Aksine “ya onlar geldi, mahcup duruma düştük, aileden biride rahatsızlanmış, daha ziyarete gidemedik” der, aileler birbirlerini ziyaret ederek komşuluk bağlarını güçlendirirdi.. Nerede böyle düşünceli olduğumuz zamanlar..?