Zeytinyağlı Yiyemem Şarkısı ile Yapılan Komplo


Merhaba değerli izleyiciler, bu videomuz da günümüzde hala akıllarda olan, keyifli olduğumuz zamanlarda söylediğimiz ve yıllarca sanatçıların seslendirdiği Zeytinyağlı yiyemem şarkısı ile oluşan kültürel yozlaşmadan bahsedeceğim.

Büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bir sözünde Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, “gerçek üretici olan köylüdür” diyerek ziraat ve köylümüze verdiği önemi vurgulamıştır. Bununla beraber zeytinciliğin gelişmesi için destekler sunmuştur. Pamuğun gelişmesi için 1937 yılında ilk basma fabrikasını açtırmıştır.

Peki halkımız için son derece önemli olan bu iki gelir kaynağı nasıl olur da “Zeytinyağlı yiyemem / Basmada fistan giyemem” halinde eğlence konusu yapılabilir. Bu türküyü kim hazırlar? Kulağa garip gibi gelse de bu şarkı ile beraber ne amaçlanmaktadır?

Evet yıllardır dinlediğimiz bu şarkı: Amerika tarafından sipariş verilerek bestelendirilmiştir. Amerika’nın, Türkler zeytinyağı yemesin / basma fistan giymesin diye şarkı bestelettireceği kimin aklına gelebilir ki? Fakat Amerika’nın aklına gelmiş bu durum. Art niyetle bestelettirilen şarkı anonimmiş gibi repertuvar kurulundan geçerek ülkemizin en ünlü türküleri arasına girmiş ve yıllarca çalınıp söylenmiş/söylenmekte… Daha fazlasını videoda bulabilirsiniz. Keyifli seyirler diliyorum.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim