Zekanın Haz Vermesi: Sapyoseksüellik Hakkında Bilgiler

2 dk okuma süresi


2
28 Paylaşım, 2 puan

İnsanların birbirlerinden hoşlanması için yüzlerce değişken faktör belirleyici olsa da, hepimizin kafasında arkadaş ya da sevgili olarak nasıl insanlarla iletişim kurabildiğimize dair fikirler vardır. Hazırcevap, ince espriler, bilgi birikimi ve bilginin yerinde kullanımı gibi zekanın haz vermesi durumu yani sapyoseksüellik, bu duygu durumundaki insanların etkilendikleri durumlardan yalnızca birkaçı. dergiCE sizler için sapyoseksüellik nedir, nelerden hoşlanır, sapyoseksüel olunur mu gibi soruların cevaplarını derledi. Keyifli okumalar!

1. Sapyoseksüel Nedir?

zekanın haz vermesi sapyoseksüellik

Latince “sapien” ile “sexualis” sözcüklerinin birleşmiş hali olan sapyoseksüellik, zeki kişilerden hoşlanan, zekanın cinsel ve duygusal haz vermesi durumunu kişide oluşturan cinsel bir yönelim. Bu durum sapyofili olarak da adlandırılıyor. Böyle insanlar için politika, felsefe, edebiyat gibi konuların masaya yatırılması ve sıkılmadan saatlerce konuşulması hayatlarının temel taşı. Bazı ilişkiler vardır, ben onun beynini seviyorum cümlesinin tam karşılığıdır. İşte bu ilişkide taraflardan biri ya da ikisi sapyoseksüeldir. Zekası yüksek olan biriyle karşılaştıklarında cinsel olarak uyarılmaları sapyofili insanları diğerlerinden ayıran en büyük özellik.

2. Sapyoseksüel Olunur Mu?

zekanın haz vermesi sapyoseksüellik

Doğuştan ya da sonradan kazanıldığına dair bir bilgi olmayan sapyoseksüellik aslında bir kıstas. Ailenizin ve sizin kendinizi nasıl yetiştirdiğinizle alakalı. Hayat şartları çok iyi durumda olup, sapyoseksüel olmayan insanlar da oldukça fazla. Bir nevi hayat görüşü diyebileceğimiz sapyoseksüellik tanımı okumak, dinlemek, izlemek, bakmak değil de görmekle olabilecek bir olgu. Bu olguyu tamamlayan durum ise, etkileneceğiniz kişide de bunları aramak. Sapyoseksüel kişiler diğer insanlarla iyi iletişim kurabiliyor olsa da ilgisini çeken kişiler yine kendisi gibi sapyoseksüel kişiler oluyor.

3. Türkiye’de Sapyoseksüellik

Konuşmayı, her konuda yorum yapmayı, siyaseti genlerimizde taşıyormuş gibi tartışmayı seven bir ülke olduğumuz için sapyoseksüellik burada biraz kafa karıştırabilir. Çok konuşmaktan öte konunun özünü kavramış, gündemi takip etmiş ve tarihsel süreçteki yerini anlamış kişiler kendisini hemen belli eder. İşte sapyoseksüel kişiler kendisini belli eden kişilerdir. Yalnızca konuşmakla kalmaz, yaptıkları ve sergiledikleri tavırlarla bunu desteklerler. Seks kelimesinin kullanımının bile cinsel uyarıcı olduğu toplumlarda, sapyoseksüellerin anlaşılması zorlaşıyor.

4. Sapyoseksüeller Neleri Sever?

Karşı cins için düşünecek olursanız, gönderdiğiniz fotoğraftan çok gönderdiğiniz mesajın içeriğini incelerler. Ne giydiğinizden çok, neyi düşündüğünüz onları ilgilendirir. Çok pahalı bir restorandan ziyade kahve eşliğinde yapılan uzun ve anlamlı sohbetleri severler. Arkadaş ortamında kendisini gösteren, bilgisiyle boğmayan ama doğru yerde doğru cümleyi kuran kişilikler ilgi alanlarına girer. Popüler kültürden ziyade klasikleşmiş konular ilgilerini çeker. Pek çok sapyoseksüel kişiliğin sanatla ilgilendiği bilinir. İlgilenmiyorsa bile mutlaka bilgisi ve fikri vardır.

5. Sapyoseksüel Libidosu

zekanın haz vermesi sapyoseksüellik

Biraz tartışmalı bir konu olsa da sapyoseksüel kişilerle yapılan anketler gösteriyor ki cinsel enerjilerini arttıran faktör de zekaya bağlı. Dış görünüşünü beğendiği kişiye karşı cinsel arzular besleyen birine karşılık, zekaya duyulan enerjiden bahsediyoruz. Anlaşılması zor görünse de sapyoseksüel kişiler bir zeka pırıltısı görebildiği kişilere ilgi duyuyor, devamında ise bu kişiyle iletişime devam ediyor. Türkiye’nin en zeki insanlarının mühendislik ve tıp fakültelerinde olduğu düşünülse de sapyoseksüel kişileri buralarda her zaman görmek mümkün olmuyor. Zekanın yanı sıra kullanım alanları, hayata olan ilginin paylaştırılmış olması ve entelektüelite sapyoseksüel kişiler için oldukça önemli.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
3
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!