Sıkça Yapılan Bir Yanlış: Zayıflamak İsterken Kilo Almak

2 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Zayıflamak istediğiniz halde gereksiz yere alınan kilo ve kalıcı yağların hiç ummadığınız sebepleri var. Beslenme uzmanları ‘ara öğünlerin’ atlanmaması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Bunun nedeni ise ara öğünlerin kan şekerini dengede tutmada önemli bir rol üstlenmeleri. Ancak hem sağlıklı bir yaşam, hem zayıflamak için önerilen ara öğünler, hatalı besin seçimlerinde zayıflatmak yerine şişmanlatabiliyor. Dikkat, zayıflamak isterken kilo almayın!

Yanlış Ara Öğünler Zayıflamak Yerine Kilo Aldırıyor

Beslenme uzmanları her fırsatta sağlıklı bir yaşam ve kilo vermek için ‘ara öğünlerin’ asla atlanmaması gerektiğine dikkat çekiyor! Bunun nedeni ise ara öğünlerde amaç kan şekerini dengede tutmak ve gerektiği kadar insülin salgılanmasını sağlamak.

Yanlış ara öğünler kilo verdirmek yerine tıpkı ana öğünlerde olduğu gibi aksine daha çok şişmanlatıyor. Örneğin karbonhidratlı ara öğünler fazla insülin salgılanmasına, bunun sonucunda hemen acıkmaya, dolayısıyla ana öğünlere fazlaca yüklenmeye neden oluyor. Ara öğünün 4 amacı var. Hem sağlıklı beslenmek, hem ideal kiloya ulaşmak, yani zayıflamak için kişinin yaşam şekli ile sağlık durumuna göre gerekli sayıda ve doğru ara öğün besinleriyle beslenmesi çok önemli.

Ara Öğünün Dört Amacı

  1. Kişinin zayıflamak için alması gereken kalori hesabını tamamlamak,
  2. Kan şekeri ve insülin dengesini sağlamak,
  3. Psikolojik olarak oluşan atıştırma hissini doğru seçimlerle baskılamak,
  4. Ana öğünlere yüklenmeyi önlemek böyle doğru şekilde kilo vermek.

Zayıflamak ve Kilo Kontrolü İçin İki Ara Öğün Yeterli

Kişinin gerçekte hangi saatte acıktığını belirlemesi veya bunun beslenme uzmanı tarafından iyi bir değerlendirmeyle tespit edilmesi gerekiyor. Çünkü her bünye kendine özeldir. Genel olarak sağlık problemi bulunmayan kişilerin günde 2 kez ara öğün tüketmeleri yeterli geliyor. Ancak diyabet, hipoglisemi (düşük kan şekeri), hamilelik ve hamilelik diyabeti ile enerji (kalori) ihtiyacının çok olduğu durumlarda 3 ara öğün almak gerekiyor. Zayıflamak ve doğru şekilde kilo vermek için iki öğün diyet ve beslenme sürecindeki en önemli etkenlerden.

Hangi Ara Öğünü Atlamamalı?

  • Kahvaltıyı geç yapacaklar için: Gece ara öğünü önemli.
  • Öğlen yemeğini geç yiyecekler için: Kuşluk önemli.
  • Akşam yemeğini geç yiyecekler için: İkindi önemli.

Gece Ara Öğünü Çok Önemli

Hipoglisemi hastalarının bazen uyku sırasında veya sabah uyandıklarında kan şekerleri çok düşük çıkabiliyor. Bunun sonucunda baş ağrısı, halsizlik, huzursuzluk, iç ezilmesi veya saldırır tarzda yemek yeme gibi sorunlar oluşabiliyor. Çünkü gece uzun bir süreç ve bu yüzden gece ara öğün alınması çok önemli. Ancak doğru ara öğünler seçmek şartıyla. Ara öğünün gece yatmadan yarım saat veya 45 dakika önce alınması yeterli geliyor. Ara öğün atlandığında hissettiğimiz rahatsızlığın bir diğer çözümü de günlük detoks molaları. Günlük detoks molaları ile desteklediğimiz vücudumuz bu süreçte herhangi bir rahatsızlık hissetmemiş olacak.

Sağlıklı Ara Öğünler Nasıl Olmalı?

Kan şekerimizi yavaş yükselten ve belli bir dengede sabit kalmasını sağlayan besinler “düşük glisemik indeksli” besinlerdir.Ancak unutmamak gerekir ki böyle belirlenen her besin herkese iyi gelecek diye bir kural yok. Doğruya deneme yanılma yoluyla ulaşmak en mantıklı olanı.”

Doğru Ara Öğün Seçimleri

Yoğurt – süt – ayran
Peynir + ekmek
Meyve + yoğurt
Kuru meyve + Yoğurt
Diyet bisküvi + Süt-Ayran
Latte veya Sütlü filtre kahve
Protein barı (Haftada 2 defa gibi)
10 adeti geçmeyecek şekilde tuzsuz (kavrulmamış) badem

Yanlış Ara Öğün Seçimleri

Gofret tarzı şekerli atıştırmalar
Tek başına meyve, kuru meyve
Pasta-Börek tarzı atıştırmalar
Gazlı içecekler
Hazır meyve suları
Reçel-Bal

Diyet Sınıflandırma

Popüler Sağlık Dergisi ~ Oya YÜKSEK
Beslenme ve Diyet Uzmanı


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!