Zamanda Yolculuk: Çocukluğumuzun En Popüler Çizgi Film Karakterleri

2 dk okuma süresi


10
20 Paylaşım, 10 puan

Küçük yaştaki izleyici kitlesini ekrana bağlayan en temel unsurların başında çizgi film izlemek gelir. Çocukken çizgi film izlemeyenimiz yoktur sanırım. Çizgi film karakterleri ile herkes arkadaş olmak istemiştir. Merak edenler için çizgi filmler nasıl oluşturuluyor sorusuna gelirsek, çizgi filmler eskiden elle çizilen birden fazla resimlerin peş peşe oynatılmasıyla oluşurdu. Fakat günümüzde gelişen bilgisayar teknolojisiyle çok daha kısa sürede oluşturulabilmektedir. Tarihte ilk çizgi film denemelerinin 1908 yılında Fransız Emile Cohl tarafından yapıldığı tahmin edilmektedir.

Çizgi filmlerin dünya çapında popüler hale gelmesi Walt Disney sayesinde olmuştur. Disney, ilk olarak 1928 yılında Mickey Mouse karakterini yaratılarak ilk çizgi filmini yaptı. Daha sonrasında ilk uzun metrajlı ve sesli çizgi film özelliğine sahip olan film için Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler karakterlerini yarattılar. Günümüze kadar sayısız çizgi film karakterleri oluşturulmuştur. Bizde bugüne kadar yaratılmış olan çizgi film karakterlerini araştırdık ve içlerinden en popüler olanları top 10 listesi haline getirdik. Haydi, listemizi inceleyip çocukluğunuza dönmeye ne dersiniz?

1. Nasıl Gidiyor Cnm?

Bugs Bunny

Listemize dünyaca en ünlü tavşanlardan bir tanesi olan Bugs Bunny ile başlayalım. Looney Tunes ailesinden bir karakter olan Bunny, 1938 yılında Ben Hardaway tarafından yaratıldı.

2. Eskimeyen Stili İle…

Mickey Mouse

Çizgi dünyasının babası olarak tabir edilen Walt Disney tarafından, 1928 yılında yaratılmıştır. İlk çizgi film karakterleri arasında yer alan Mickey Mouse, oldukça geniş kitlelere yayılmıştır.

3. O Konuşması Yok Mu…

Donald Duck

Walt Disney’in asabi ördek karakteri olarak tanınan Donald Duck, Carl Barks tarafından 9 Haziran 1934’te yaratılmıştır.

4. Bir Nesle Ispanağı Sevdiren!

Temel Reis

EC Segar, ıspanak seven denizciyi 1929’da yılında yaratmıştır. Hatırlarsak Temel Reis’in ne zaman başı sıkışsa bir teneke ıspanak yer, akabinde pazuları şişerdi.

5. Yemekleri Saklayın!

Scooby Doo

Amerikan yapımı çizgi film Scooby Doo karakteri, Hanna Barbera tarafından 1969 yılında yaratılmıştır. Hepimiz Scooby Doo ve arkadaşlarının gizemli maceralarını izlerken heyecanlanırdık değil mi?

6. Jenerik Kulağınızda Çalmaya Başladı Mı?

Pink Panther

1963 yılında Amerikalı ünlü karikatürcü ve animasyon ustası Friz Freleng tarafından yaratılmıştır. Çizgi filmin açılış jeneriği ise başlı başına bir fenomen olmuştur.

7. Bir Kedi Gördüm Sanki?

Tweety ve Sylvester

Looney Tunes karakterlerinden her zaman kendisini yakalamaya çalışan Sylvester adlı bir kediyle birlikte rol alan Tweety’i ilk kez Bob Clampett, 1942 yılında yaratmıştır. İlk çıktığında Tweety’nin adı Orson’dur. Daha sonra  Friz Freleng, Tweety’ye şuan ki adını vererek yeniden yaratmıştır. Ayrıca o zamandan sonra Freleng, Sylvester’ı da yaratarak ikiliyi bir araya getirmiştir.

8. Büyüyünce Tom’a Hak Verenler Burada Mı?

Tom ve Jerry

Tom ve Jerry arasında geçen şiddetli ve komik  mücadeleleri konu alan bu çizgi film, adeta çocukluk anılarımızın başında gelir. Bu sevimli ikili William Hannah ve Joseph Barber tarafından 1940 yılında yaratılmıştır.

9. Kriptondan Dünyaya…

Superman

1938’de yazar Jerry Siegel ve çizer Joe Shuster ikilisi  bir araya gelerek, bu efsane karaktere hayat vermişlerdir. Günümüzde birçok kişinin yeniden güncellemesiyle ilk çıkışından çok daha farklı bir hale gelen Superman,  hala fenomenliğini korumaktadır.

10. Gotham Benden Sorulur!

Batman

İlk çizimleri asıl Batman’dan daha farklı olarak Bob Kane’nin yarattığı söylenmişse de, Batman’i orijinal haliyle Bill Finger 1960 yılında yaratmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
9
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!