Yüz Okuma Sanatı: İlmi Sima

2 dk okuma süresi


6
25 Paylaşım, 6 puan

Batıda Fizyonomi olarak adlandırılan ilmi sima (yüz okuma sanatı), yüzlerce yıllık gözlem ve istatistiki araştırmalara dayanan, insanı tanımaya yönelik ve karşısındaki kişi ile ilgili gerçekleri kontrol edebilecek bazı ipuçları sağlayan bir bilimdir.

İnsanlık tarihinde yüz şeklinin karakter çözümlenmesinde kullanılmaya başlanması en eski çağlara kadar uzanmaktadır. Milattan önceki yıllarda Çinlilerin yüz okumayı bir sanat haline getirdikleri belgelenmiştir. Eski Yunan uygarlığında da konuya ilişkin belirli kurallar geliştirildiği görülmektedir. Doğu kültüründe de kendine yer bulan yüz okuma, Erzurumlu İbrahim Hakkı’nın, 1756 yılında yazdığı Marifetname’sinde karşımıza çıkmaktadır.

Bugün, davranışlarımızın %85’inin genetik kodlamayla oluştuğu tahmin edilmektedir. Yüz üzerinde dikkati çeken 120 adet ayırtedici özellik olduğu bulunmuş ve bunlar içerisinden 68 ana özellik ortaya çıkmıştır. Konunun en tanınmış uzmanları Robert L. Whiteside ve William F. Burtis 1200 denek üzerinde yaptıkları araştırmada insan karakterinin çözümlenmesinde istatistiki olarak %93 başarıya ulaşmışlardır.

Yukarıda bahsedilen ana ayırtedici özellikler; Alın, Kaşlar, Gözler, Burun, Ağız, Kulaklar, Yanaklar, Çene, Yüz Çizgileri, Yüz Şekli ve bunların kombinasyonlarıdır.

İncelenen kişilerle ilgili; düşünce süreçlerini nasıl belirledikleri, problemleri nasıl çözdükleri, iletişim kurma yöntemleri, iş hayatındaki davranışları, paraya verdikleri önem, öğrenmeye olan açlıkları ve cinselliğe bakış açıları gibi konularda, hayrete düşürücü ipuçları vermektedir.

Bilmek Ne Kazandırır?

İlmi sima yani yüz okuma fikri, konuyu incelememiş bir kişi için inanılması güç olsa da, General Electric, MCI ve American Airlines gibi bir çok tanınmış şirket, bu yeni iletişim destek aracını, İnsan Kaynakları, Kariyer Planlama, Satış Teknikleri Geliştirme, Motivasyon, İletişim Teknikleri ve Koçluk gibi birçok alanda kullanmaktadır.

Sadece iş dünyasında değil, insanın olduğu her yerde, insanla ilgili her konuda, uygulama alanları vardır. Bir gün “Bütün yetenek ve becerilerinizin yanında, yay şeklindeki kaşlarınız insan ilişkilerinde iyi olduğunuzu gösteriyor” diyerek size iş teklifi yapan bir uzman, ya da “burun şeklinizin yalnız çalışma eğiliminde olduğunu gösterdiğini” bu nedenle takım çalışmasına uyum sağlamakta zorlanabileceğinizi söyleyen bir kariyer danışmanı ile karşılaşmanız mümkün olacak. Belki de buna benzer kişilik çözümlemelerini siz de yapıyor olacaksınız.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
35
Beğen
Mutlu Mutlu
19
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
17
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
12
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!