Yürüyüşe Hemen Başlamak İçin 10 Neden

4 dk okuma süresi


13
15 Paylaşım, 13 puan

Her gün 30 ile 60 dakika arasında yürüyüş yapmanız; vücut, zihin ve ruh açısından yapabileceğiniz en yararlı şeylerden birisidir. Yürüyüş yapmak formunuzu ve sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz kolay bir spor türüdür. Sizler için yürüyüş yapmanın hayatınıza sağlayacağı avantajları araştırdık. İşte yürüyüşe hemen başlamak için 10 neden… Keyifli okumalar.

1. Yürüyüş Yapanlar Daha Uzun Yaşar

Yürüyüşe Hemen Başlamak İçin 10 Neden

Yürüyüş yapmanın uzun yaşam açısından faydası kanıtlanmış bir bilgidir. 8000 erkek üzerinde yapılan gözlemde günde 2 mil yürüyen kişilerin ölüm riskinin hemen hemen yarıya düştüğü belirlenmiştir. Benzer çalışmalarda da benzer sonuçlar bulunmuştur. Eğer yürümeyi alışkınlık haline getirirseniz, daha uzun ve daha sağlıklı yaşama şansınızı artırırsınız. Çünkü yürüyüş yüksek tansiyon, felç, obezite, kolesterol gibi sorunlara karşı yapabileceğiniz mükemmel bir spordur. Uzun yaşamak için yürüyüş yapmak, yürüyüşe hemen başlamak için 10 nedenden birisidir.

2. Yürüyüş Kilo Almayı Önler

Yürüyüş kilo almayı önler

Colorado Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi, İnsan Beslenmesi Merkezi’nden Dr. James O. Hill tarafından yapılan bir çalışmanın sonucunda; “Eğer günlük aktivitelerinize günde 2000 adım daha eklerseniz, bir daha hiç kilo almayabilirsiniz” diyor. Kilo vermek için daha fazla adım atmalısınız. Fakat yürüyüş yaparken kilo vermek için nefes kontrollerinizi de yapmalısınız. Yürüyüşün süresi de her gün aynı olacak şekilde ritmik olmalı ve karından nefes alınarak yapılmalıdır. Bu kurallara uyulduğunda, yürüyüş yaparak kilo vermeniz mümkündür.

3. Kilolarınızdan Yürüyerek Kurtulabilirsiniz

Yürüyüşe Hemen Başlamak İçin 10 Neden

Yürüyüş gibi egzersizler kilo vermenin önemli bir parçasıdır. Ama yine de kilo vermek için ne kadar yemek yediğinize ve ne yediğinize çok dikkat etmeniz gerekiyor. Yürümek kaslarınızı kuvvetlendirmeyi, yağlarınızı yakmayı ve metabolizmanızı hızlandırmayı sağlar. Uzun sürede ve başarılı bir şekilde kilo veren kişilerin hemen hemen hepsi yürüyüş programı ya da diğer egzersiz ve diyet programlarını takip etmişlerdir. Bunların yanında yürüyüş yaptığınız zemin ve yer de çok önemlidir.

4. Yürüyüş Kanser Riskini Azaltır

Yürüyüş kanser riskini azaltır

Çalışmaların sonucunda, egzersiz ve yürüyüş, meme kanseri ve kolon kanseri riskini azaltmaktadır. Yürüyüş aynı zamanda devam etmekte olan kanser tedavileri için de yararlıdır. İyileşme ve hayatta kalma oranını arttırır. Araştırmalara göre günde 25 dakika yürüyüş yapmak, birçok kanser türünü önlemektedir. Kanser süreci devam etmekte olan hastalara çoğu hastanelerde yürüyüş ve egzersiz tedavisi de uygulanmaktadır. Kanser riskini azaltması da yürüyüşe hemen başlamak için on neden arasındadır.

5. Yürüyüş Kalp Hastalıkları ve İnme Riskini Azaltır

Yürüyüşe Hemen Başlamak İçin 10 Neden

Kalp hastalıkları ve inme, hem kadınlarda hem de erkeklerde en yüksek ölüm nedenlerindendir. Bu riski günde 30 ile 60 dakika yürüyüş yaparak neredeyse yarıya kadar indirebilirsiniz. Kalp krizi riskini azaltan hatta kalp krizi geçiren bir hastanın iyileşme sürecini hızlandıran yürüyüş, yanlış şekilde yapıldığı takdirde yarardan çok zarara neden olabilir. Yürüyüş yaparken açık havada oksijen almak çok önemlidir. Bir alışveriş merkezinde yapılan yürüyüşle, doğal bir alanda yapılan yürüyüşün faydası aynı değildir.

6. Yürüyüş Diyabet Riskini Azaltır

Yürüyüş diyabet riskini azaltır

Ayağa kalkıp günde en az 30 dakika yürümek diyabet riskini yarı yarıya azaltır. Pittsburgh Üniversitesi Halk Sağlığı tarafından yapılan bir gözlemde, günde 30 dakika yürüyüşün fazla kilolu kişilerde olan diyabet riskinin, kilolu olmayan kişilerle aynı olduğu bulunmuştur. Yürümek aynı zamanda diyabet hastalığı bulunan kişilerde kan şekerinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Kilolu olan diyabet hastalarında vücut ağırlığı çok önemlidir. Vücut ağırlığını düşürmek için yürüyüş bu hastalara önerilir ve çeşitli egzersizlerle birlikte yaptırılır.

7. Yürümek Beyin Gücünüzü Artırır

Yürüyüşe Hemen Başlamak İçin 10 Neden

The National Council on Aging tarafından yapılan bir deneyde, günde 45 dakika yürüyüşün 60 yaş üzerindeki kişilerin düşünme yeteneğinde artış sağladığı tespit edilmiştir. Katılımcılar yürüyüşe 15 dakika olarak başlayıp, zamanı ve tempoyu arttırarak devam etmişlerdir. Bu yürüyüş programını uygulayan kişilerin mental olarak keskinleştiği sonucu bulunmuştur. Yürüyüşün serebral kan akışı denilen beyindeki kan dolaşımına süreklilik sağlaması ve yararı yapılan bu çalışmalar sonucu denenmiş ve kanıtlanmıştır.

8. Yürümek Modu Geliştirir ve Stresi Azaltır

Yürümek modu geliştirir ve stresi azaltır

Yürüyüş ve diğer egzersizler vücuda mutluluk hormonu olan serotonin salınımını sağlar. Yapılan gözlemlerde birçok insanın modlarındaki değişimi fark etmişlerdir. The Annals of Behavioral Medicine’da 1999 yılında yayınlanan bir çalışmada; yürüyen ve diğer basit egzersiz programlarını uygulayan üniversite öğrencilerinin tembel kişilere göre daha az stresli olduğunu göstermiştir. Yürüyüşün sizlere mutluluk vermesi ve stresinizi azaltması da yürüyüşe hemen başlamak için 10 neden arasındadır.

9. Yürümek Cinsel Problemleri Önler

Yürümek erektil problemleri önler

İskoçya’da yapılan bir araştırmada bireylerin yürüyüş yaparken kalçalarının hareket etmesi ve daha canlı olması nedeniyle yürüyüş yapanların, yapmayanlara göre cinsel hayatta daha iyi olabileceği kanısını ortaya koymuştur. Hızlı ve tempolu yürüyüş yapmanın bireylerin cinsel hayatına olumlu yönde yansıyacağı veya cinsel problemler yaşıyorlarsa bu konuda çözüme ulaşacaklarını öne süren uzmanlar, önemli olanın hızlı ve tempolu yürümek olduğunu çünkü vücuda hareketlilik getirdiğini söylemektedir.

10. Yürümeye Başlamak Kolaydır

Yürüyüşe Hemen Başlamak İçin 10 Neden

İhtiyacınız olan bir çift rahat spor ayakkabısı ve kendinizi evden dışarıya atmak veya koşu bandına çıkmak. Yürüyüşün etkilerini günde sık sık kısa yürüyüşler yaparak veya günde bir kez uzun bir yürüyüş yaparak görebilirsiniz. Yürüyüşe başlamadan önce bir meyve, sandviç, yulaf gibi yiyeceklerden birini tüketerek enerjinizi yerine getirebilirsiniz ve vücut ısınızı koruyacak bir kıyafet tercih etmelisiniz. Temiz hava almak açısından sabah saatlerinde yürüyüş yapmanız, başarıya ulaşmanızda önemli bir rol oynayacaktır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
19
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
16
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Yürüyüşte dikkat edilmesi gereken hususlar ise şöyle sıralanıyor:
  1- Kilo vermek amacıyla naylon vb. gibi giysiler vücuda sarılmamalı.
  2- 40 yaşın üstündekiler doktora görünmeden, yürüyüş programına başlamamalı.
  3- Diyabet, hipertansiyon ve diğer sistematik hastalığı bulunanlar sık sık doktor kontrolünden geçmeli.
  4- Ciddi bir yemek sonrası hızlı ve ağır yürüyüşler yapılmamalı.
  5- Yürüyüş öncesi ve sonrasında susuz kalmamaya dikkat etmeli.
  6- İnce tabanlı ve makosen ayakkabılar ile yürüyüş yapılmamalı.
  7- Çok sıcak havalarda ve saatlerde yürüyüşten kaçınmalı.
  8- Bir sıkıntı hissedildiğinde yürüyüşe inatla devam etmemeli.

Lütfen üye girişi yapın!