Yolumuzdaki Engeller


Yoldaki Kaya
Yoldaki Kaya

Eski zamanlarda bir kral, saraya gelen yolun üzerine kocaman bir kaya koydurmuş, kendisi de pencereye oturmuş. Bakalım neler olacak diye başlamış beklemeye…

Ülkenin en zengin tüccarları, en güçlü kervancıları, saray görevlileri birer birer gelmişler, gitmişler, sabahtan öğlene kadar geçmişler. Hepsi kayanın etrafından dolaşıp saraya girmişler. Pek çoğu, kralı yüksek sesle eleştirmiş. Halkından bu kadar vergi alıyor, ama yolları temiz tutamıyor diye.

Sonunda bir köylü çıkagelmiş. Saraya meyve ve sebze getiriyormuş. Sırtındaki küfeyi yere indirip iki eliyle kayaya sarılmış ve güçlükle itmeye başlamış. Sonunda kan ter içinde kalmış ama, kayayı da yolun kenarına çekebilmiş. Tam küfesini yeniden sırtına almak üzereyken bir de bakmış ki, kayanın eski yerinde bir kesenin durduğunu görmüş.

Açmış ki bir de ne görsün, kese altın doluymuş. Ayrıca kralın notu varmış içinde: “Bu altınlar kayayı yoldan çeken kişiye aittir” diyor…

Bu gibi hikayelerin doğruluğundan çok çıkarılabilecek ders yönüne odaklanmak gerekir. Köylü, burada günümüz insanlığına dahi iyi bir ders vermiştir. Bana ne demek yerine, taşın altına elini koymayı tercih etmiştir.

Ve sözün özü: “Her engel, aslında hayat şartlarımızı iyileştirmek için birer fırsattır.”

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
11
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim