Yollarda Hız Şartlarına Uymamak Öldürüyor!

3 dk okuma süresi


3
13 Paylaşım, 3 puan

Sağlık Enstitüsü Derneği yetkilileri, Kurban Bayramı’nda yola çıkacak sürücü ve yolcuları, emniyet kemerlerini hem ön, hem arka koltuklarda kullanmaları ve çocuklarının oto koltuğu ile seyahat etmeleri yönünde de uyarıyor. Yetkililer, trafik denetimlerinin yerleşim yeri içinde de yoğun olarak gerçekleştirilmesi gerekliliğine vurgu yapıyor. Ölümlü ve yaralanmalı kazalarda kusur oranlarına bakıldığında %87 ile “sürücü hatası” başı çekiyor. “Aşırı hızla araç kullanmak” yüzde 2 ile kaza sebepleri arasında onuncu sırada yer alıyor. Ocak-Ağustos 2014 dönemi içinde polis sorumluluk bölgesinde yaşanan toplam trafik kaza sayısı 220.426. Bu kazalarda ölenlerin ve yaralananların sayısı ise 153.749. Sebebi ise yollarda hız şartlarına uymamak!

Sağlık Enstitüsü Derneği, Yol Güvenliği Programı yürütücüsü, sosyal politika danışmanı Tanzer Gezer’e göre ölümlü ve ciddi yaralanmalı kazaların, “Aşırı hız” nedeniyle olduğu kadar “Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak” durumuna bağlı kazalarda gerçekleştiği bir gerçek. Gezer, sürücü hataları sorgulandığında çıkan verileri ise şöyle sıraladı:

“Yüzde 34 ile “Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak” ilk sırayı alırken, yüzde 15 “Kavşak, geçiş önceliğine uymamak”, yüzde 8 “Arkadan çarpmak”, yüzde 8 “Manevraları düzenleyen genel şartlara uymamak”. yüzde 7 “Doğrultu değiştirme (dönüş) kurallarına uymamak”, yüzde 3 “Taşıt giremez trafik işareti bulunan yerlere girmek”, yüzde 3 “Kırmızı ışık veya görevlinin dur işaretine uymamak” nedeniyle gerçekleşirken, sıklıkla dile getirilenin aksine “Aşırı hızla araç kullanmak” yüzde 2 ile kaza sebepleri arasında onuncu sırada yer alıyor.”

Yeterli Sayıda Trafik Polisimiz Yok

“Daha güçlü yasalara ve yaptırımlara ihtiyacımız olduğu kadar, bu yasalara trafikte uyulduğunun kontrolü de çok önemli. Kontroller “aşırı hız” üzerine yoğunlaşmışken, yılda 1.2 milyonunun üzerinde sürücüye “aşırı hız” nedeni ile ceza kesilmişken neden trafikte ölümleri azaltamıyoruz sorusu akıllara geliyor. Sürücü hataları içerisinde “Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak yani yollarda hız şartlarına uymamak” ilk sırada olduğuna göre bu alanda, özellikle yerleşim yerlerinde kontrollerin ve işaretlemelerin eksik kaldığını, yeterli yapılamadığını anlıyoruz.”

Trafikte Denetimler Arttırılmalı

Türkiye’deki polis sayısının diğer ülkelere göre oldukça düşük olduğuna, AB üye ülkeleri başta olmak üzere çoğu ülkede ortalama 200-250 kişiye 1 polis düşerken Türkiye’de bu sayının ortalama 400 kişiye 1 polis şeklinde olduğunu dikkat çeken Gezer ayrıca şunları belirtti: “Yargıtay kararı ile gizli radar kontrolü yapılamayan ülkemizde Trafik Kanununun ve ilgili Yönetmeliğin gerek yerleşim yerlerinde gerekse şehirler arası yollarda, hem açık hem de gizli radar kontrollerinin yapılabilmesine olanak sağlayacak şekilde değiştirilmesi gereklidir. Özellikle Fransa’da, trafikte kimliği gizlenmiş trafik polisi araçları ile, araçlarının hızını anlık yol, hava ve trafik durumuna göre uydurmayan sürücülerin de tespit edilmekte ve kazalar bu şekilde önlenebilmektedir” dedi.

Yerleşim Yerinde Kazalar Daha Fazla

Yollarda Hız Şartlarına Uymamak

2014 yılı içinde beş kez hız limitini aşan 41 sürücü olduğuna dikkat çeken Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı ise, polis bölgesinde (yerleşim yeri) 9.000 ölümlü ve yaralanmalı çarpışmaya karşın jandarma bölgesinde 1.350 çarpışma yaşandığına dikkat çekti ve yerleşim yerinde can kaybı ve yaralanmayla meydana gelen kazaların daha fazla olduğunu belirtti. Bu nedenle yerleşim yerindeki denetimlerin önemine değinen Dağlı şunları söyledi:

“Küresel Yol Güvenliği Programı kapsamında Quirk Global Strategies’in Türkiye’de, rastgele seçilmiş 800 yetişkin ile (+18) gerçekleştirdiği araştırmanın sonuçlarına göre, Trafik kanunları / kuralları Türkiye’de daha iyi uygulansa idi, daha fazla insan kurallara uyardı’ diyenlerin oranı %90. Buna uyumlu olarak, “Trafik kurallarının / kanunlarının daha iyi uygulanması, daha az kaza, yaralanma ve ölüm demektir” diyenler de yüzde 96 olarak bulgulanmış.”

Emniyet kemeri takma ve çocuk koltuğu kullanma gibi kanunların sıkı şekilde uygulanmasını da yurttaşlar tarafından “yüzde 86 oranında çok önemli bulunuyor.” diyen Dağlı, Türkiye’de yurttaşların %43’ünün trafik denetimlerinin tüm hukuksal düzenlemeler için sistematik ve eşit olarak gerçekleştirildiğini söylerken, yüzde 56’sı denetimlerin yetersiz veya hiç tesirli olmadığı görüşünde olduğuna da vurgu yapıyor.

Dağlı, araştırmadan elde edilen bu sonucun da yerleşim yerlerinde sürücülerin “Araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak” kusurunun öncelikli problem olduğuna işaret ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Araştırmanın çarpıcı sonuçlarından biri de yurttaşların yüzde 46 oranında Türkiye’de trafik denetimlerinin tüm sürücülere adil şekilde uygulandığı görüşünde. Tüm bu verilerin ışığında Kurban Bayramı öncesinde yurttaşların, tüm yollarda belirtilen hız limitlerine kesinlikle uyulması ve ayrıca, trafiğin, yolun ve hava koşullarının gereklerine göre hız ayarlaması yapılması gerekiyor. Kazaların önlenmesine yönelik çalışmaların, bilincin yaratılmasının ve denetimlerin her zaman ve her yerde yapılmasının çok önemli bir husus olduğuna değinen Dağlı, ayrıca, otobüsle yolculuk yapacak olan yurttaşların oturacakları koltuklarda emniyet kemeri olmasına dikkat etmelerini, yoksa talep etmelerini ve bu kemerleri kullanmalarını tavsiye ediyor.”

Popüler Sağlık Dergisi ~ Zeynep ÇETİNKAYA
2 Ekim 2014


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
2
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?