Yeni Özel Şekil Keşfedildi: Scutoid

1 dk okuma süresi


5
8 Paylaşım, 5 puan

Bilim insanları içinde biyolog ve matematikçilerin bulunduğu bir ekip tarafından geçtiğimiz günlerde yeni bir özel geometrik şekil keşfedildi. Adı “Scutoid” olan bu özel şekil birçok epitelyal hücrede bulunuyor.

Bilim insanları hücrelerin enerji kullanımını bu şeklindeyken daha aza indirdiklerini görmüşler. Lehigh Üniversitesi öğretim görevlisi Javier Buceta, bu keşif ile mühendislerin yapay organ yapımında daha verimli modeller geliştirmelerine yardımcı olacağını söylüyor. Ayrıca Javier Buceta, kendilerinin şanslı olduğunu ifade ediyor. Ve böyle bir araştırma ile yeni özel şekle isim koyma yetkisine herkesin sahip olamayacağını belirtiyor.

Scutoid Nedir?

Küp veya küre gibi 3 boyutlu bir şekil diyebiliriz. Birazda yamultulmuş bir prizmaya benziyor. Onu keşfeden ekipten biyofizikçi Javier Buceta, “fermuarlı prizma” olarak tanımlıyor. Projenin ekip lideri olan biyolog Escudero, latince de “escudo” şeklinde tercüme edilmektedir. Arından ekip arkadaşları aralarında şakayla karışık “escu-toids” demeye başlıyor. Sonra da bu şekil için scutoid ismi veriliyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
12
Beğen
Mutlu Mutlu
1
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
7
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)