Esrarengiz Yedi Güzel Adam Ve Kısaca Hayatları

3 dk okuma süresi


10
110 Paylaşım, 10 puan

Her biri Türk edebiyatına katkı sağlamış bu yedi şair ve düşünce adamımızın yolları aynı şehirde, şairler şehri Maraş’ta kesişmiştir. Kahramanmaraş; Karacaoğlan’dan Necip Fazıl’a ve Yedi Güzel Adam şairlerine ev sahipliği yapıp, pek çok şair ve yazarın yetiştiği kentimizdir. Onların hikayesi Maraş Lisesi’nde, Kara lisede başlamış o yıllarda edebiyata gönül vermişlerdir. Daha sonra “Mavera” adlı dergide şiirlerini yayınlamaya başlamışlardır. Cahit Zarifoğlu’nun kitabına da adını veren “Yedi Güzel Adam” şiirinde bahsettiği adamlar kimdir? dergiCE sizler için esrarengiz yedi güzel adam ve kısaca hayatları içeriğini hazırladı. İyi okumalar!

1. Cahit Zarifoğlu: Yedi Güzel Adamın Artisti

Yedi Güzel Adam Ve Kısaca Hayatları

Esrarengiz yedi güzel adam ve kısaca hayatları listesinin başında Cahit Zarifoğlu yer alıyor. 1940 yılında Ankara’da doğdu, aslen Maraşlı’dır. Edebiyat dersinden kalan şairimiz, güreş ve pilotluğa ilgi duyardı. (Kulağındaki rahatsızlık sebebiyle pilot olamamıştır.) Çocuklar için yazdığı radyo oyunları onun ne kadar zarif bir insan olduğunun göstergesi olmuştur. Otostopla Avrupa’yı gezmiş. Yolu Necip Fazıl’la kesişen bu şairimizin nikah şahitliğini de Necip Fazıl yapmıştır. Genç yaşta yaşamını yitirmiş Türk edebiyatının en özgün şairlerindendir. Asıl adı Abdurrahman Cahit Zarifoğlu’dur.

Seçkin bir kimse değilim
İsmimin baş harfleri acz tutuyor
Bağışlamanı dilerim

2. Adil Erdem Bayazıt

Adil Erdem Bayazıt Kimdir

1939 yılında Maraş’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni geçim sıkıntısı sebebiyle yarıda bırakmış. Daha sonra askerliğini yedek subay öğretmen olarak yapan şair, askerden döndüğünde öğrenimine Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesinde devam etmiştir. Memleket sevdalısı, Maraş’a tutkundur. İslam dünyasının problemleri O’nun şiirinin en önemli unsurudur. Bir dönem milletvekilliği yapan şair gazetelerde köşe yazıları da yazmıştır. 5 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Ya bütün şairler seni sevmiş,
Ya da ben her mısrada seni buluyorum.

3. Sezai Karakoç: Mona Rosa’nın Şairi

Yedi Güzel Adam Ve Kısaca Hayatları

Türkiye’den ve dünyadan çeşitli sanat ödüllerine layık görülmüş mütevazı bir şairimizdir. Düşüncesi, yaşam tarzı ve şiirleriyle şiir dünyasının yaşayan efsanesi olmuştur. Arkadaşı Cemal Süreya ona “Necip Fazıl ve Mehmet Akif karışımı şair” der. Aşkını dile getirdiği Mona Rosa şiirinde akrostişten ortaya çıkan Muazzez Akkaya, bir muhacir kızıdır ve üniversite yıllarında şairin sevdiği kızdır. Mezuniyet gecesinde bu şiiri kalabalıklar arasındaki Muazzez Akkaya’nın gözlerine bakarak okur. Muazzez dört yıl boyunca nasıl fark edemediğini düşünür ve onu kabul ettiğini söyler. Bu kez Sezai Karakoç gurur yapıp, onu istemediğini ifade eder. Gurur, aşkın önüne geçer. Mona Rosa aynı zamanda Sezai Karakoç’un ilk dönem şiirlerinin bulunduğu kitaptır.

Sakın kader deme,
Kaderin üstünde bir kader vardır.

4. Nuri Pakdil

Nuri Pakdil Kimdir

Ev kıyafetiyle daktilosunun başına oturmayan titiz şair. Yedi Güzel Adam’ın ağabeylerinden biri olarak anılan Nuri Pakdil’in şiirlerinde en fazla gece, Kudüs ve yalnızlık temalarını işlediği görülür. 1934 yılında Kahramanmaraş’ta doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir.

Bir akımdır geçen yüreğimden,
En uzaktaki Müslümanın yüreğine

5. Mehmet Akif İnan

Yedi Güzel Adam Ve Kısaca Hayatları

12 Temmuz 1940 Şanlıurfa doğumlu. Lise yıllarında Maraş’a sürgün gönderilmiştir. 1960 yılında Maraş’ta Necip Fazıl’la tanışmıştır. 1977-1980 yıllarında Türkçe, Edebiyat öğretmenliği yapmıştır. 1993-2000 yıllarında Eğitim-Bir’i kurdu ve başkanlığını üstlendi. 6 Ocak 2000 yılında vefat etti.

Aşka ve tabiata ulaştır bizi,
Gel kurtar bu şehrin gürültüsünden

6. Rasim Özdenören: Gül Yetiştiren Adam

Rasim Özdenören Kimdir

Rasim Özdenören ve Alaattin Özdenören ikiz kardeşler. Rasim Özdenören Türk öykücülüğünün mihenk taşlarından biridir. 1940 Maraş doğumludur. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü’nü bitirdi. Yedi Güzel Adam’ın şiirden çok öykü ve deneme yazarıdır. 1962 yılında Sezai Karakoç ile tanışması sanat hayatı ve düşünce dünyasının şekillenmesinde önemlidir. Yazarın akıcı ve zengin bir üslubu vardır. Halen aktif olarak bir gazetede köşe yazarlığı yapmaktadır.

Sözün ve yolun baş çeşmesi ruhumun
Canım içre sevinç verir sözlerin
Baktığın dağların düşüncesi bile ağlatır beni
Hür olurum buyruklarını bir bir donansam sultanım.

7. Alaeddin Özdenören

Yedi Güzel Adam Ve Kısaca Hayatları

1940 Maraş doğumlu olup, Rasim Özdenören’in ikiz kardeşidir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü mezunudur. Alaattin Özdenören’in şiirlerinin kendi kuşağından ayrılan özelliği lirik yani hüzün verici olmasıdır. Küçük yaşta bir kaza sonucu ölen oğlu Kerem için yazdığı şiirlerde yaşadığı yoğun hüzne şahit olmaktayız.

Duy unutuş rüzgarının
Açtığı son kapı benim
Çekilince kalbimin suları
Geriye senden başka ne kalır.

Yedi Güzel Adam’ın dostluğu, memleket sevgisi, şairliği, edebiyatımıza sağladıkları katkı bizlere örnek teşkil edecek güzellikte. Arkadaşlık bağıyla yola çıkan bu grupta çok başarılı şair ve öykücüler yetişmiştir. Eserleriyle onları daha iyi tanımak ve anlamak mümkün olacaktır. Yalnız Cahit Zarifoğlu’nu, Buzdağının Şairini, anlamak için eserlerini birkaç kez okumanız gerekebilir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
47
Beğen
Mutlu Mutlu
23
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
19
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?