Yazılımcı Olmak İsteyenlere 10 Öneri

3 dk okuma süresi


1
11 Paylaşım, 1 puan

Günümüzde ilgi gören meslekler arasında yerini alan ve uzun zamandır bu yeri çok iyi bir şekilde koruyan yazılım mühendisliği çoğu insan tarafından tercih edilmektedir. Siz de yazılım mühendisliğini tercih etmek isteyip neler yapacağınızı pek bilmiyorsanız bu yazı tam size göre. Gelin hep birlikte yazılımcı olmak isteyenlere 10 öneri yazımızı okumaya başlayalım!

1. Pratik Olun

Yazılımcı olmak isteyen öğrenciler okulda pratikten daha çok teori görmektedirler. Pratiğinizi okul dışında da kendiniz mutlak suretle geliştirmeniz gerekmektedir. Başarılı bir yazılımcı olmak için sadece kitapları veyahut makaleleri okumakla yeterli değildir. Bunun dışında pratik yapmalı ve çok fazla uygulama ile bu işi öğrenmeye başlamalısınız.

2. İngilizce Öğrenin

Yazılım programlarının hemen hemen hepsindeki dil ortak dil olan İngilizce’dir. Bu yüzden bu yazılım programlarını rahatlıkla öğrenmek ve programın dilini de daha iyi anlamak için yabancı dil öğrenmek bu anlamda çok yararlı olacaktır. Bu sebeple daha fazla adapte olabilir, programları daha kapsamlı öğrenebilirsiniz.

3. İçerik Yazarı Olun

Yazılımcı olmak için en önemli maddelerden birisi yazmaktır. Yazmak kelimesini sadece kod yazmak adı altında düşünmemek gerekir. Başarılı bir yazılımcının bize göre mutlaka aktif bir şekilde yazdığı sayfası olmalıdır. Çünkü adınız aratıldığında kendinize ait bir web sayfanızın çıkması işe alınmak istediğiniz çoğu yerde işe yarayacaktır ve bununla birlikte yazmak size kendi mesleğiniz ile ilgili de çok şey katacaktır. Kodlarınızın algoritmasını oluşturduğunuz gibi hayatınızdaki olayların da algoritmasını mutlaka yazın!

4. Aktif Olun

Yazılımcı Olmak İsteyenlere 10 Öneri

Bir yazılımcı olmak isteyen kişiye verebileceğimiz en büyük tavsiyelerden biri de mesleğinize dair internet sitelerinde aktif olmanızdır. Örneğin neredeyse tüm yazılımcıların bildiği Stack Overflow sitesi, siteye gelen kod sorunlarını çözmeye çalışan birçok yazılımcı bulundurur ve burada herkes o soruna çözüm bulup yardımcı olmaya çalışır. Bu ve bunun gibi sitelerde hesap açıp aktif olursanız size çok fazla şey katacaktır.

5. Program Dili Öğrenin

Yazılımcı Olmak İsteyenlere 10 Öneri

Java, C++, C#, Pyhton, PHP, ASP.NET veya daha birçok programdan herhangi birini çok iyi öğrenin fakat birini öğrenirken diğerini hiçbir zaman arkanızda bırakmayın. Genelde yazılımcı olmak isteyenlerin yaptığı en büyük hatalardan birisi bir dili kendine benimsemek ve diğer yazılım dillerine çok fazla yönelmemektir fakat siz tüm yazılım dillerine hakim olmaya çalışın ve hepsini öğrenmek için çabalayın. Bu sizi çok daha başarılı bir yazılımcı yapacaktır.

6. Mesleği Öğrenin

Yazılımcı Olmak İsteyenlere 10 Öneri

Bu mesleği yani yazılımcı olmayı sadece bilgisayar başında oturup kod yazmak olarak görmeyin ve mesleğin tüm jargonlarını, disiplinini öğrenmeye çalışın. Yazılım mühendisliği kod yazmaktan ibaret değildir. Mesleğin yöntemlerini, yol yordamını çok iyi bilmek ve bunun için çaba sarf etmek size mesleğiniz hakkında daha fazla şey katacaktır.

7. Sosyal Medya Kullanın

Sosyal medyayı günümüzde kullanmayan kalmadı artık. Sosyal medya ve sosyal medyanın gücünü siz de kullanın! Bunu yapmak sizin rakiplerinizi görmeyi, internet dünyasında neler döndüğünü öğrenmeyi katacağı gibi bir program geliştirdiğinizde de size yardımcı olacak çok fazla imkan sağlayacaktır. Bu yüzden sosyal medyayı bilmek ve aktif kullanmak yazılımcı olmak isteyen biri için şimdiden önem taşımaktadır.

8. Seminerlere Katılın

Yazılımcı olmak isteyenler bu konu hakkında kitaplar okuyup kendilerine bir şeyler katarken aynı zamanda tecrübesi olan ve bunun için aktarım sağlayan çok fazla insandan yardım alabilirler. Bunun için de konferans ve seminerler çok uygundur. Olmak istediğiniz mesleğinizle alakalı konferans ve seminerleri takip edin ve o mekanlarda bulunmaya çalışın çünkü bu size başka yollardan ve yöntemlerden bakış açısı kazandıracaktır.

9. Sosyal Olun

Her mühendislikte olduğu gibi aslında yazılım mühendisliği alanında da sosyal olmanız gerekmektedir. İnsanlar yazılım mühendisliğine bilgisayar başında kod yazar giderim mantığıyla bakarsa rakiplerine yetişmeleri hayli zaman alabilir. Çünkü bu meslek ne kadar yalnız çalışılmaya müsait bir meslek olsa da insan ilişkileri iyi olan ve fikirlerini ortaya sunmaktan çekinmeyen bir yazılım mühendisinin asosyal bir yazılım mühendisinden çok daha fazla başarılı olacağı aşikardır. Sonuçta her alanda öz güven ve iletişim önemlidir.

10. Sabırlı Olun

yazılımcı olmak isteyenlere 10 öneri

Yazılımcı olmak isteyenlere 10 öneri listemizin son maddesinde sizden bu sefer sabırlı olmanızı isteyeceğiz. Çünkü kod yazmak ve bunun için günlerinizi harcamak fakat bu iş bittiğinde hatanızın olduğunu görmek sizi çok fazla üzecektir ama sakın üzüntüye kapılmayın ve sabırlı olup tekrar yazmayı, bu işi daha iyi öğrenmek için kendinizi geliştirmeyi deneyin. Sabır hayatımızda olduğu kadar bu meslekte de önemlidir. Kod yazmayı hayatın dışında tutmayın ve algoritmalarınızı sosyal hayata da taşıyın böylelikle daha sabırlı olmak için pratikler yapmış olacaksınız.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!