Yazı Yazmanın Bilinmeyen Faydaları Ve Önemi

2 dk okuma süresi


10
24 Paylaşım, 10 puan

Yazı yazmak çoğu zaman yazarlar, şairler ve bu işlerle uğraşan kişiler ile özdeştirilir. Fakat işin aslı böyle değil. İnsanlar arası doğru ve sağlıklı iletişimden tutun da zihinsel gelişime kadar birçok faydası var. dergiCE olarak bugünkü yazımızda, yazı yazmanın faydaları nelerdir sizler için derledik.

1. Kaliteli Bir İletişimin En İyi Yolu

Yazı Yazmanın Faydaları

Çoğu insan için yazı yazmak daha küçük yaşlardan sıkıcı bir durum olmuştur. Fakat insanlar arası diyalog için hem çok iyi bir iletişim modeli hem de doğru bir iletişim şeklidir. Yazarken birçok farklı kelimeyi bir araya getiririz. Belki daha önce çok nadir kullandığımız kelimeleri kullanır, belki de daha önce fark etmediğimiz edebi yönümüzü geliştiririz. Böylelikle günlük yaşantımızda daha etkileyici cümleler kurar ve kelime dağarcığımızı geliştirmiş oluruz. Bu da yazı yazmanın en önemli faydaları olduğunu bas bas göstererek bize geri döner.

2. Zihinsel Olarak İyi Bir Gelişim

Yazı Yazmanın Faydaları

Zihin, insan yaşamı boyunca gelişmeye devam edebilir. Yazı yazmak da buna çok büyük bir fayda sağlıyor. Yazı yazdığımız anda insan zihni, analitik düşünmeye ve olaylara daha geniş bir çerçeveden bakmaya başlıyor. Bu da zihin yapımıza etki ediyor ve büyük oranda gelişimine katkı sağlıyor.

3. Stresle Başa Çıkmanın En İyi Yolu

Gün içinde işlerin en çok karıştığı, içinden çıkılmaz duruma geldiği o anları iyice düşünün. Çoğu zaman bunun getirisi olan strese de katlanamıyoruz. Bu durum da vücuda çok büyük bir zarar veriyor. Fakat yazı yazmak ve stresle başa çıkmak için büyük bir fayda sağlıyor. Yapacağınız işleri kağıda döktüğünüzde ve nasıl yapılacağına dair küçük notlar aldığınızda, tüm bunların beyninizi meşgul etmesinin önüne geçmiş olursunuz. İnsanların soyut şeylerden korktuğu bilimsel bir gerçektir. Dolayısıyla belirleyemediğimiz, soyut kalan şeyler de bizim için çok büyük stres yaratır. Yazmak ise yapacaklarınızı somut kılar ve görünür olmalarını sağlar.

4. Öğrenmeyi Daha Kolay Hale Getiriyor

Yazı Yazmanın Faydaları

Yapılan birçok bilimsel araştırmaya göre yazmak bilgiyi daha iyi öğrenmemizi sağlıyor. Yazı yazarken, elimiz beynimize birtakım sinyaller iletiliyor ve bu sinyaller, beynimizin motor hafızası oluşturmasını sağlıyor. Böylece öğrendiğimiz bilgi, zihnimizde daha kalıcı hale geliyor.

5. Daha İyi Kararlar, Daha Çok Mutluluk

Yazı Yazmanın Faydaları

Bir şeye karar verirken beynimiz, normal zamandan beş kat daha fazla efor sarf eder. Birçok bilinmezi ve olumsuz ihtimali beynimizde toparlamaya çalıştığımızda, hem zihnimiz hem de psikolojimiz oldukça zedelenir. Fakat alacağımız kararları bir kağıda yazmak, onları bir liste haline getirmek işimizi çok kolaylaştırır. Hem önümüzde neler olduğunu somut bir şekilde görürüz hem de psikolojimize zarar veren gereksiz olumsuzluklardan kurtulmuş oluruz.

dergiCE’de yazmaya başlayacağınızı duyar gibiyiz. Her şey bir adımla başlar! Aranan şartlar ve başvuru formu için tıklayınız.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
7
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
7
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!