Yazarlar İçin Faydalı Olacak Mobil Uygulamalar

3 dk okuma süresi


4
11 Paylaşım, 4 puan

Bazen bir makale, tez ya da esere başladığımızda bitirme işinde yardımcı olacak birilerini ararız. Ancak bu yazıyı bizden başka yapacak yoktur. Biz de yazarlar için bu süreçte faydalı olacak yardımcı mobil uygulamalar listesi hazırladık. Pek çok teknik bilgiyi ve yaratıcılık gerektiren metinleri yazmanızda teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerekir. İşte o zaman araştırmak ve yazmak, daha eğlenceli hale gelecektir. Şimdi sizleri, yazarlar için işlevlerine göre faydalı olacak mobil uygulamalar listemizle baş başa bırakalım.

1. Goodreads

Yazarlar İçin Faydalı Olacak Mobil Uygulamalar

Sevdiğiniz kitapları dünyanın en büyük okuyucu ve kitap önerileri platformu olan Goodreads’de bulabilirsiniz. 75 milyondan fazla üyesi ve raflarında 2 milyardan fazla kitabı ücretsiz olarak sizlere sunuyor. Özet incelemelerle anında bilgi alıp, kendi kişisel rafınıza kaydedebilir ve hemen okumaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda arkadaşlar edinerek, onların hangi kitapları okuduğu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Google Play: Android | App Store: iOS

2. Wattpad

Wattpad, dünyada popüler hale gelmiş öykü ve hikayelerin bulunduğu bir platformdur. 80 milyondan fazla üyesiyle okuyucu ve yazarları bir araya getiriyor. Kendi ücretsiz kütüphanenizi oluşturabilir, kendi hikayelerinizi günlük tutar gibi yazabilirsiniz. Çok fazla okumalar almanız halinde kitapevlerinin sizinle irtibat kurması da mümkün.

Google Play: Android | App Store: iOS

3. Google Docs

Yazarlar İçin Faydalı Olacak Mobil Uygulamalar

Google Docs uygulamasıyla telefonunuzdan veya tabletinizden belgeleri düzenleyebilir, başkalarıyla paylaşarak ortak çalışma yapabilirsiniz. Dosyaların bulut sisteminde kaydedilmesi özelliğiyle istediğiniz yer ve zamanda dosyalarınıza ulaşıp üzerinde çalışabilirsiniz. Çalışmalarınızı kaybetme konusunda asla endişelenmenize gerek yok, siz yazarken her şey otomatik olarak kaydedilir.

Google Play: Android | App Store: iOS

4. Scribd

Scribd, elektronik kitap, sesli kitap ve çizgi romanları barındıran dijital bir kütüphanedir. İnternette ulaşamadığınız pek çok dokümanı, pdf, doc gibi yüklendiği formatta indirmeniz mümkün. Dokümanlarda kaç kelime kullanılmış, en fazla kullanılan 100 kelime gibi ekstra bilgileri de içeriyor. Ancak 30 günden sonra ücretli sürümünü almanız gerekiyor.

Google Play: Android | App Store: iOS

5. IMDb

Yazarlar İçin Faydalı Olacak Mobil Uygulamalar

IMDb, internet movie database yani internet film veri tabanı demektir. Dünyadaki her ülkenin ve bütün dönemlerinin televizyon ve sinema filmlerinin saklandığı bir veritabanıdır. IMDb, film yıldızlarından dizilere kadar, popüler dizilerden film fragmanlarına kadar pek çok bilgiyi online olarak barındırmaktadır. Filmleri takip etmeniz, popüler kültüre de hakim olmanızı sağlayacaktır.

Google Play: Android | App Store: iOS

6. Quora

Quora, aklınıza takılan bir soruyu sorduğunuzda işin uzmanlarından cevaplar almaya yarayan en iyi platformlardan birisidir. Hatta pek çok sorunun daha önce sorulup cevaplanmış olması bile mümkün. Bu platformun nihai hedefi sadece bilgiyi yaymak ve bilgiyi arayan insanlara yardımcı olmaktır.

Google Play: Android | App Store: iOS

7. Reddit

Yazarlar İçin Faydalı Olacak Mobil Uygulamalar

Reddit, internette yeni olayları keşfetmek için hızlı ve her zaman güncellenen bir platformdur. Aklınıza gelebilecek eğlenceli içerikler, cool icatlar, ünlü kişiler ve daha fazlası yer alıyor. Herkesin tartışmaya katılabilmesi ve oylama yapabilmesi Reddit’i daha kullanışlı hale getiriyor. Farklı şeyler hakkında konuşmak ve çeşitli konularda görüşlerinizi paylaşmak artık çok kolay.

Google Play: Android | App Store: iOS

8. PiOCR

Bir fotoğrafı, Word’e yazmak bazen çok uzun, hatta günlerimizi alabiliyor. Ancak merak etmeyin, PiOCR uygulamasıyla resimleri yazıya çevirmeniz çok basit. Optik karakter tanıma (OCR) uygulaması olan PiOCR, Türkçe dahil 60 dile destek veriyor. Resmi yazıya çevirme uygulamasını, yazarlara faydalı olacak diye düşündük ve mutlaka telefonunuzda olması gereken mobil uygulamalar listemize ekledik. Resimleri kelimelere çevirmenin bir yolunu arıyordum diyenler, bu uygulamayı sevecek.

Google Play: Android | App Store: iOS

9. Librera Reader

Librera okuyucu, herhangi bir dosyayı kitap biçiminde rahat okumanızı sağlayacak bir uygulamadır. Uygulamada izin verilen dosyalar PDF, EPUB, EPUB3, Mobi, DJVU, fb2, FB2.ZIP, TXT, RTF, AZW, AZW3, HTML, XPS, CBZ formatlarında olmalıdır. 14 MB’tan küçük olan dosyaları kolayca ve ücretsiz bir şekilde özelleştirebilirsiniz. E-kitaplar, makaleler, müzik, çizgi roman türleri bulmanız da mümkün. 10 milyondan fazla kullanıcıya sahip Librera uygulaması, uzun süre okumalar yaptığınızda size ayrıca mola vermeniz gerektiğini hatırlatır.

Google Play: Android

10. Diaro

Yazarlar İçin Faydalı Olacak Mobil Uygulamalar

Hayatın çok değerli olduğunu düşünenlerden misiniz? Yaşadığınız anı belgelendirmek isterseniz Diaro, takvim üzerine konum ve kısa notlar tutabileceğiniz bir uygulama. Her hangi bir anı iyi veya kötü hatırlamak isterseniz, gelişmiş bir günlük uygulaması olarak Diaro’yu tavsiye ederiz.

Google Play: Android | App Store: iOS


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
6
Beğen
Mutlu Mutlu
4
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
6
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!