Yaşlılara evde bakım modeli

2 dk okuma süresi


2
7 Paylaşım, 2 puan
ULUSLARARASI YAŞ BAHARI
ULUSLARARASI YAŞ BAHARI

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre günümüzde dünyada sağlık harcamalarının %60’ı kronik hastalıkların tedavisine harcanmakta, ölümlerin %75’i ise kronik hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Yalnızca diyabetli hasta sayısının 2015 yılına kadar ikiye katlanacağı öngörülmektedir. Ülkemizde ise Sağlık Bakanlığı’nın hastalık yükü araştırmasına göre toplam 22 milyon kronik hastalık sahibi birey bulunmaktadır. Diğer yandan nüfusumuzun % 12,29’unun (8,5 milyon kişi) engelli bireylerden oluştuğu göz önünde bulundurulduğunda ülkemizde ileriki yıllarda dramatik bir hızla artış gösterecek bakım ihtiyacının büyüklüğü ortaya çıkmaktadır.

Yaşlanmanın sonucu olarak kronik hastalıklarda ve özürlülük derecesinde artış görülmektedir. Bu nedenle yaşlılar için sağlık ve sosyal bakım ihtiyacında ciddi bir artış görülmektedir. Uzun dönem bakım ihtiyacını karşılayabilmek için ülkelerin demografik verileri dikkate alarak bakım modellerini geliştirmeleri gerekmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki sistemlerin daha verimli çalışması için iyileştirme çalışmaları yapılırken, henüz bu konuda bir modele sahip olmayan ülkelerde ise ülke gerçeklerine uygun modellerin en kısa zamanda uygulamaya alınması gerekmektedir. Tüm dünyada artan sağlık ve sosyal bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında evde bakım önem kazanmaktadır.

Evde bakım hizmetleri ile ilgili tüm bu problemlerin temelinde; ülkemizdeki bakım ihtiyaçlarını şimdi ve gelecekte nasıl karşılayabileceğimiz ile ilgili makro bir planların olmayışı, sağlık ve sosyal hizmetlere, sosyal güvence sistemine entegre modellerin geliştirilmemiş olması yatmaktadır. Ülkemizde yaşlı bakımında sürdürülebilir politikalar ve stratejiler geliştirilmesi için yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu nedenle Medikal Turizm Derneği tarafından Uzm.Dr.Sinan İBİŞ tarafından Uluslararası 3. yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi düzenlenecektir.

Ülkemizde yaşlı bakımı alanında ihtiyaç duyulan hizmet, eğitim, istihdam, teknoloji, arge, güvenlik, yazılım, inşaat, bakım evleri, akıllı evler, turizm, eğitim, sigorta gibi birçok dinamiğin ülkemizin gündemine dahil olacağı “Uluslararası 3. yaş Baharı ve Dinamikleri Kongresi” 15-16.aralık.2014 tarihlerinde Medikal Turizm Derneği tarafından Ankara da Rixos Otel de gerçekleştirilecek.

Kongrede Ekonomi Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları üst düzeyde temsil edilecek, bu bakanlıkların ülkemizdeki yaşlılık geleceğindeki rolleri kamuoyu ile paylaşılacak. Bunun yanı sıra çeşitli ülkelerdeki yaşlı bakımındaki aktörler deneyimlerinden bahsedecek. Global teknoloji şirketleri ise teknolojinin yaşlılıkla ilgili gelecek projeksiyonlarını ortaya koyacak. Kongrenin düzenleyicisi Medikal Turizm Derneği Başkanı Uzm.Dr.Sinan İBİŞ ise ülkemizde gerçekleştirilecek yaşlı bakımı turizmi ile yaşlı bakımı alanlarındaki yenilikçi, değer yaratan projeleri açıklayacak.

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi işbirliği ile Medikal Turizm Derneği tarafından gerçekleştirilen kongreye Anadolu Ajansı, Flavius Klinikleri, Samsung Türkiye, Microsoft, Avea, Darülaceze Müessesesi, Darülaceze Vakfı ve Ankara Ticaret Odası da destek vermektedirler.

Kongreye katılım ücretsiz olup, kongreye katılmak isteyenlerin [highlight]www.yaslibakimiturizmi.org[/highlight] adresinden kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Popüler Sağlık Dergisi ~ Zeynep ÇETİNKAYA
2 Ekim 2014


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
3
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir