Yaşlanmaya Bağlı Sırt Ağrıları Önlenebilir!


Yaşlanmamak İçin Spor ve Egzersiz

Prof. Dr. Gülçin Gülşen

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen: “Her insan farklıdır ve her birimiz farklı bir hayat yaşarız. Ancak herkes bir gün yaşlanacak.. O gün için bütün vücudumuzu taşıyan omurgamızı güçlü tutmak ve formda kalarak özellikle sırt, boyun kaslarımıza faydalı temel şeyleri ihmal etmemeliyiz. Yaşlanmaya bağlı sırt ve boyun ağrılarını genetik özelliklere bağlamaktan kaçarak, kötü beslenme, stres, spor ve kötü duruş yönüyle yaşam şeklini gözden geçirmemiz gerekir.”

Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte ileri yaşlarda bel ve boyun ağırısı rahatsızlığı nedeniyle başvuran hastalarda bulunmaktadır. Bunun da çoğunlukla yaşlanan insan vücudunda daha kırılgan hale gelen kemik yapısı ve yumuşak bağ dokusunun (intervetebral diskler) daha kuru ve daha ince olmasından kaynaklandığını biliyoruz.

Bu yaş grubu hastalarda bel ve boyun ağrısı şikayeti sonrası tespitlerimiz temel omurga disklerinin aşınması, şişkin ve ya fıtıklaşmış disk, spinal artrit, spinal stenoz, faset sendromu, ve ankiloz spondilit şeklinde.

Ağrı vücudun sigortasıdır.

Ağrılar

Sırt ağrısı başta olmak üzere şiddetli olmayan ağrıların vücudun bize bir sinyalidir. Ağrılar farklı sebeplerden kendini gösterebilir. Vücudun bir rahatsızlığa olan ilk tepkisi olan ağrılar donuk, genel, keskin, periyodik veya aralıksız olabilir. Özellikle de bel ve boyun ağrılarında sertlik, uyuşukluk, spazmlar veya karıncalanma şeklinde türleriyle karşılaşabilirsiniz. Sinirler etkilenir, özellikle bel ağrısı ya da boyun ağrısı bacaklar başta bir organımız da ve ya vücudun tamamında bir hastalığın belirtisi olabilir. Dayanılmaz hissedilen bel ağrısı ya da boyun ağrısı için mutlaka bir uzman hekime muayene olunması gerekir.

Diğer yandan ağrının hayat konforunu etkilememesi için destekleyici olarak doğada yürüyüş ve ya temiz havada solunum egzersizleri yapılması fiziksel faydalar yanı sıra, hayat şartlarının getirdiği zorlukları da bir nebze dağıtmamıza yardımcı olur. Doğada yaşa uygun spor hareketlerinin bir faydasının da sinir baskıları sonucu bacaklarda ortaya çıkan uyuşma veya karıncalanmaları yok etmesidir. Tabi ki bu tür ağrıları yaşamamak için düzenli bir uykuyu da gözardı etmemek gerekir.

Yaşlılık gelmeden tedbir almalıyız!

Yaşlanmamak için Egzersiz yapın

Genetik yapının kişinin sağlık haritasında önemli bir rolü olduğunu ama her hastalığın da bu sebepten kaynaklanmıyor. Genetik yapıya mahkum olmak kolaycılık olur. Özellikle de bel ve boyun kemiği yapısında yaşlılığın getirdiği etkileri azaltmak için yıllar içinde yapabileceğimiz çok şeyler var.

Her insanın fiziksel ve duygusal yapıları farklıdır. Her birimiz farklı bir hayat yaşıyoruz. Ortak yönümüz yaşam şekillerinden kaynaklanan benzer rahatsızlıkların olmasıdır. Kötü beslenme, stres, spor eksikliği ve kötü duruş özellikle bel ya da boyun ağrılarını tetikleyen temel faktörler. Sağlıklı bir vücuda kavuşmak ve zararlı etkilerden korunmak tamamen kişinin imkanları dahilinde yapabileceği şeylerdir.

Popüler Sağlık Dergisi ~ Prof. Dr. Gülçin GÜLŞEN

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
2
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim