Yaşananları anlamak için 10 madde


Yaşananları anlamak için 10 madde
Yaşananları anlamak için 10 madde

Ülke fark etmeksizin, bulunduğunuz bir ortamda veya toplulukta yaşananları anlamak için aşağıdaki elementleri adım adım gerçekleştirmemiz gerekiyor. Global bir dünyada adeta köy haline gelen ülkelerin evrensel olmaları şart değil, zorunludur! Sizler için listelediğimiz aşağıdaki maddeleri okuyunca bizi daha iyi anlayacaksınız.

1- Dini ve milli hipnozdan uzak durmalıyız!

Ülkemizdeki farklılıklar nedeniyle gündem konularında dini ve milli kimliğimizden uzak, daha evrensel değerlendirmeler yapmamız gerekmektedir.

2- Doğruları konuşmak tartışmak için menfaat eksenli istikametten uzak durmalıyız!

Bir olay olduğu zaman, yaşananların kimin işine yaradığını bilirseniz; aynı adresle neyin sorun ya da kimin problem olduğunu bulabilirsiniz.

3- Eğer ortada bir evrensel gerçeklik varsa ideolojik düşüncelerinizi bir kenara bırakın!

Bulunduğumuz coğrafya gereği daha objektif düşünmeli, daha akıllı davranmalıyız. Bilimsel alanlarda en yeni, kültürel ve tarihsel alanlarda en eski kaynakları tekrardan objektif olarak gözden geçirmemiz gerekmektedir.

4- Hiç bir siyasetçiye yaslanmayın, onların sözleri kutsal kitap sözleri değildir!

Siyasetteki insanlar, iş dünyasından mı yoksa bilim dünyasından mı? Bu doğrultuda kendi işi olmadığı halde, laf cambazlığı ile sözler söyleyen siyasetçileri kutsallaştırmayınız.

5- Ekonomik açıdan aradaki parasal uçurumu anlamak için yöneticilerin nasıl yaşadıklarına bakın!

Özellikle siyasi alanlarda çalışanların ilk yıllarında ve sonraki yıllarında ne kadar gelir ettiklerini araştırın. İş insanları ile kişi başına düşen milli gelir arasındaki farkı inceleyin. İşsizlik oranı ile istihdam alanını karşılaştırın.

6- Sofranız da tükettiklerinizin kimler tarafından ve nasıl sağlandığını araştırın!

Toprak ve verimlilik açıdan birçok ülkeden önde olmamıza rağmen, içlerine neler koyulduğunu bilmediğimiz tarım ürünleri nerelerden geliyor ve bu aracılıktan kimler faydalanıyor.

7- Basın ve yayın kuruluşları taraflı mı yoksa halkın sesini herkese duyuruyor mu?

Medya’nın 4. kuvvet olacağı düşünülürse, programlara çıkartılan insanların biyografisine bakılmalı. Algı yönetimi yapıldığı düşünülerek sorgulayıcı bir dinleyici olarak izlenmelidir.

8- Yargı ve hukuk kimlere adalet sağlıyor, zenginlerde etkili olabiliyor mu?

Herkesinde bildiği gibi kanun çıkaranlar dahil, herkes kurallara uyma da eşittir. Bunu kontrol edecek yargı mekanizması, adalet saraylarında tarafsız olarak adil davranmalıdır. Eşitlik ise her zaman adil değildir(Andi Ivey).

9- Denetim mekanizması ne kadar işliyor, hangi mevzulara öncelikli bütçeler ayrılıyor?

Özellikle hazine, bütçe gibi alınan kararlarda, yerel bölgelerde ihale gibi konularda denetlemeler yapılmalıdır. Devlet memurluğu dahil kamu da çalışan herkes, bu gibi sorumluklarının farkında olmalıdırlar.

10- Gelişime ve teknolojik yeniliklere açık olun!

Uluslararası eğitim standartlarına uygun eğitimler verilmeli. Bizlerinde sadece Türkiye’deki akademisyenlere bağlı kalmadan evrensel konuları takip edebilecek seviyeye gelmemiz gerekiyor. İçinde bulunduğumuz çağa bilinçli bir şekilde adapte olmamız ve teknolojik alanlarda üretime geçmemiz gerekiyor.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
29
Beğen
Mutlu Mutlu
16
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
3
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 2

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Lütfen aklımızı kiraya vermeyelim. Boş boş konuşan değil, şakır şakır bilgi akan donanımlı bireyler haline gelelim. Ve birlikte hareket edelim ki, güçlü bir toplum haline gelelim!

  2. İnsanın özgürlüğü istediği herşeyi yapmasında değildir. Bilakis istemediği herhangi birşeyi yapmak zorunda olmamasındadır.

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim