Yarasalar Hakkında Bilinmeyenler

1 dk okuma süresi


9
24 Paylaşım, 9 puan
Yarasalar Hakkında Bilgi Kısaca
Yarasalar Hakkında Bilgi Kısaca

Yarasa, Latince chiroptera kelimesinden gelmektedir. Uçma yeteneğine sahip memeligiller takımındandır. Yarasalar  hakkında herkes tarafından bilinen bir gerçek, gündüzleri dinlenip geceleri ortaya çıkmalarıdır. Gece boyu mağaralarında uçarak, beslenir ve su içerler.

Çeşitli yarasa türleri, çeşitli şekillerde besleniyor. Çoğu yarasa türleri böcekler üzerinden beslenirken, bazıları meyve, polen ve kan üzerinden beslenmektedir. Küçük bir yarasa kolonisi, bir yılda bir tonun üzerinde böcek tüketmektedir.

Sanıldığı gibi yarasalar kör değildir, hatta bir çok yarasa çok iyi görüş yeteneğine sahiptir. Bunun dışında yankıya göre yönlerini belirlemektedirler. Ağız yada burun yoluyla ultrasonik çığlıkları bir dizi yayarlar ve yankıları ile besinleri olan böcekleri bu şekilde bulurlar.

Çoğu yarasa yılda sadece 1 yavru verir. Anneler bebeklerini ultrasonik seslerle tanırlar. Yarasaların kulakları son derece hareketli ve sese duyarlıdır. Yarasalar Uzakdoğu’da mutluluk ve iyi şans sembolleri olarak kullanılır. Bunun için mutluluk veren sanatta sık sık kullandıklarını görürüz.

Günümüzde yarasalardan esinlenerek radar cihazı bulunmuştur. Mağaralarda yaşadıklarından en büyük düşmanları yılanlardır. Yarasa gübresi, hayvan gübreleri arasında en zengin içeriğe sahip olan gübre türüdür. Özellikle organik tarımda aranan önemli bir gübredir. Geçmişte yarasa gübresi barut yapımında da kullanılmıştır.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
23
Beğen
Mutlu Mutlu
11
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
8
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
2
Komik
İlginç İlginç
4
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir, emeğe saygı lütfen :)