Yakın Gelecekteki Beklenen Teknolojik Gelişmeler

2 dk okuma süresi


23
14 Paylaşım, 23 puan

Pek çoğumuz, gelecek ile ilgili bazen tedirgin olur ve merak ederiz. Geleceği bilmek, vizyon açısından atılacak adımları daha stratejik yapmak için önemlidir. Bizde dünyayı etkileyecek ve yakın gelecekte olması beklenen teknolojik gelişmeler nelerdir diye sizler için araştırdık. İşte ileride hayatımızı bile değiştireceğini düşündüğümüz teknolojik gelişmeler…

1. Robotlar

Yakın Gelecekteki Beklenen Teknolojik Gelişmeler

Günümüzde robotlar endüstriyel amaçlarla fabrikalarda belirli komutları yerine getirmek üzere kullanılıyor. Bu teknolojiyi günlük hayatta da kullanabilmek için yapılan çalışmalar ise hızla devam ediyor.

Gelişen teknolojilerle birlikte bilim kurgu filmlerinin değişmez figürleri olan robotların normal hayatımıza karışmasına da çok az kaldı. Honda’nın geliştirdiği yeni nesil insansı robot serisi ASIMO mevcut teknoloji yardımıyla hareketli nesneleri, jestleri, mimikleri, çevreyi, sesleri ve yüzleri tanıyabiliyor.

2. Elektrikli Arabalar

Yakın Gelecekteki Beklenen Teknolojik Gelişmeler

Azalan petrol kaynakları,otomobil sektöründe yaşanan krizler ve küresel ısınma tehlikesi otomobil firmalarını da farklı alternatiflere sürükledi. Bu alternatiflerin en önemlisi ise elektrikli arabalar. Elektrik motoru ve kendine özel bir pil ile çalışan bu arabalar atmosfere zararlı gaz da üretmiyor.

3. Yüzey Bilgisayarları ve Yeni Nesil Arayüzler

Yüzey Bilgisayarları

Yüzey bilgisayarları 30 inçlik dokunmatik ekrandan oluşan yeni bir bilgisayar türü. Microsoft’un öncülük ettiği bu teknoloji sayesinde birden fazla kişi aynı anda bilgisayarı kullanabiliyor. Ayrıca harici aygıtları dokunmatik ekranın üzerine koyarak kablosuz dosya paylaşımı yapmak ve sanal klavye kullanmak da mümkün.

İlk etapta ofis, restoran, otel gibi ticari mekanlarda yaygınlaştırılması planlanan yüzey bilgisayarları, maliyetlerin düşmesiyle son tüketicilerin de hizmetine sunulacak. Yüzey bilgisayarlarının bir adım üstü ise özel eldivenlerle yönetilen yeni nesil arayüzlü bilgisayarlar olacak.

4. Elektronik Kağıtlar

Yakın Gelecekteki Beklenen Teknolojik Gelişmeler

Kağıt gibi esnek ve yeniden kullanılabilir özelliklere sahip olan elektronik kağıtlara yüklenen veriler elektrik akımının yardımıyla okunabilir görüntü haline dönüşüyor. Elektronik kağıt uygulamalarının yardımıyla elektronik teknolojisi bugün bildiğimizden çok farklı bir hale dönüşecek.

Gelişmiş elektronik kağıt teknolojisi ise iç mimaride, reklamcılıkta, evlerde, yazılı basında ve ofislerde çok farklı uygulamaların kullanılmasına imkan vereceği düşünülüyor.

5. Hologram TV

Hologram Tv

İlk önce LCD televizyonlar geldi, daha sonra LED ve OLED şimdi de 3 boyutlu televizyonlar. Bundan sonraki adım ise hologram. Bugüne kadar sadece bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bu teknoloji yakın gelecekte oldukça yaygınlaşacak. Öncelikle reklamcılık alanında kullanılması öngörülen hologramlar gelişen tekniklerle birlikte perakende kullanıcıların da hizmetine sunulacak.

Japonya, hologram teknolojisine öncülük yapan sayılı ülkelerden biri. 2018 ve 2022 Dünya Kupası turnuvalarına aday olduğunu açıklayan Japonya’nın FIFA’ya sunduğu teklif paketinde maçların 3 boyutlu teknoloji ile yayınlanması da var.

6. Semantik Web

Yakın Gelecekteki Beklenen Teknolojik Gelişmeler

Web 2.0 uygulamalarının yardımıyla internette ki bilginin miktarı son yıllarda muazzam bir şekilde arttı. Sosyal medya, paylaşım siteleri ve güçlü arama motorları yardımıyla artık sınırsız bilgiye ulaşmak mümkün. Ama bu durum beraberinde çok büyük bir bilgi kirliliğini de getiriyor. Artık bilgi bulmak değil, bulunan bilginin doğru bir şekilde filtrelenmesi en büyük sorun haline gelmiş durumda.

Geliştirilmekte olan semantik web yani Web 3.0 uygulamaları yardımıyla internet üzerindeki bilgiler ve bunların birbirleri ile ilişkileri daha düzenli olarak kayıt altına alınabilecek. Bu bilgiler de otomasyon sistemleri tarafından daha kolay bir şekilde anlaşılacak. Böylelikle ihtiyacımız olan yararlı bilgiye erişim daha rahat olacak.

Bekleyin ve 10 sene içerisinde bizi bekleyen teknolojik gelişmeleri izleyin…


dergiCE üyeleri ne diyor?

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
25
Beğen
Mutlu Mutlu
31
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
14
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
2
Olamaz
Kızgın Kızgın
253
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
1
İlginç