World Wide Web Dünya Çapında 30. Yılını Kutluyor!

2 dk okuma süresi


2
14 Paylaşım, 2 puan

İnternet denilince en başta akla gelen World Wide Web (www) tam 30 yıl önce icat edildi. Şuan her gün dikkat etmeksizin www yazarak sanal dünyada sörf yapıyoruz. 30. yılını google doodle ile nostaljik bir hava ile kutlayan World Wide Web şirketi ve yaratıcısı bakın hangi aşamalardan geçtiklerini nasıl dile getiriyor.

8-bitlik yazı tipi ile eski tip bir hantal bilgisayar şeklinde kutluyor. Çevirmeli ağ modemi yardımı ile yavaşça dönen bir dünyanın görüntüsü (neredeyse piksel piksel) ekrana yükleniyor.

World Wide Web Nedir?

World Wide Web, internet üzerinde yayınlanan hiper-metin dokümanlarını birbirine bağlayan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine Web sayfası adı verilir. Web sayfalarına internet kullanan bilgisayarlardan Web tarayıcısı (browser) adı verilen programlar aracılığı ile erişilir. Link veya bağlantı adı verilen hiper-bağlantılarla başka web sayfalarına geçiş yapılabilir.

İngiliz yazılım mühendisi Tim Berners-Lee, 1989’dan bu güne World Wide Web’in oluşturulmasını anlatan bir söyleşi yayınladı. WWW yaratıcısı “belirsiz ama heyecan verici bir şey” olduğundan bahsetti.

Takip eden yıllarda, Berners Lee ilk HTML dilini, HTTP uygulamasını ve ilk web tarayıcısını yazdı. 30 yıl ileriye doğru hızlı bir şekilde ilerleyen ve artık çevrimiçi olarak yaklaşık 2 milyar web sitesi bulunduğunu aktardı.

Berners Lee: “World Wide Web, adeta bir meydan, dükkan, kütüphane, okul, doktor muayenehanesi, tasarım stüdyosu, sinema, ofis, banka ve daha fazlası oldu. Fakat aynı zamanda dolandırıcılara fırsat oldu, nefreti yaygınlaştıranlara ses verdi ve her türlü suçun işlenmesini kolaylaştırdı” dedi.

Gizlilik ihlallerini içeren çok sayıda skandal ile karşılaştı. Son yıllarda Facebook, Cambridge’deki danışmanlık şirketi Cambridge Analytica ve Mart 2018’de 87 milyondan fazla kullanıcıdan veri toplanmasıyla manşet oldu.

Web ayrıca, yanlış bilgi yayılmasının tehlikeli şekilde yayılmasını da sağlar. Arama motoru optimizasyonu taktikleri, sahte haberleri Google arama sonuçlarının en üstüne çekebilir. Bu sebeple internet kullanıcılarını yanlışlıkla besleyebilir, bilinçli olmak zorundayız.

Ağın kötü niyetli bir amaç için üreme alanı haline gelme yollarını kabul eden Berners Lee, şirketleri, hükümetleri ve bireyleri daha fazlasını yapmaya çağırarak “küresel bir web topluluğu oluşturarak bir araya gelmek” gerektiğini vurguladı.

“Bugün dünyanın yarısı çevrimiçi” dedi. “Diğer yarının çevrimdışı kalmamasını ve herkesin eşitlik, fırsat ve yaratıcılık sağlayan bir web’e katkıda bulunmasını sağlamak her zamankinden daha acil hale geldi.”


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?