Winston Churchill Kimdir?

1 dk okuma süresi


0
7 Paylaşım
Winston Churchill Kimdir?
Winston Churchill Kimdir?

Winston Churchill 30 Kasım 1874 İngiltere Oxfordshire’de doğmuş, 24 Ocak 1965 yılında ölmüştür. Dünya tarihinde önemli bir yeri olan İngiliz devlet adamıdır. 1895’te Kraliyet Harp Okulu’nu bitirmiş ve orduya girmiştir. Boer Savaşı’nda esir düşmüş ve kaçarak milli kahraman haline gelmiştir. 10 ay sonra, Muhafazakar Parti’den milletvekili seçilmiştir.

1911’de Bahriye Nazırı olmuş, başarılı siyasi kariyeri ise 1916 Gelibolu yenilgisinden sonra düşüşe geçmiştir. Sadece donanmayla Çanakkale Boğazı’nın geçilebileceği, ardından da rahatça İstanbul’a ulaşılabileceği konusundaki ısrarcı tavrı, Türklerin umulandan çok daha başarılı bir savunma yapması, müttefik ordusunun tarihi yenilgisine yol açmıştır. Bu başarısızlığın mimarı olarak nitelendirilen Winston Churchill, İngiliz halkı karşında çok zor bir durumda kalmıştır. Muhaliflerinin de zorlamasıyla görevinden ayrılmış ve 1924’te tekrar Muhafazakar Partiye girerek Maliye Bakanı olmuştur. (1924-1929)

1939’da bir kez daha Bahriye Nazırlığı’na ve 1940’ta Neville Chamberlain’ın yerine başbakanlığa getirilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda izlediği savaş politikası ve Roosevelt ile kurduğu iyi ilişkiler onu İngiliz tarihinin en önemli devlet adamları arasına sokmuştur. Gene bu dönemde Müttefik Devletlerin Balkanlar’a kaydırmaya çalıştığı strateji konusunda Ruslarla çalışmış, ancak SSCB’nin burada hakim duruma geçmesinden de çekinmiştir. Bu yüzden savaşın başından itibaren stratejik önemi büyük olan Türkiye’yi savaşa sokmaya çalışmıştır. Fakat Kahire ve Adana’da Türk yöneticileriyle bu konuda yaptığı görüşmelerde, Türkiye’nin istediği askeri yardımı vermeye yanaşmamıştır. Savaş sonrası Avrupa ülkelerinin birleşmesini sağlayan NATO, Avrupa Konseyi gibi kurumların oluşması için büyük çaba göstermiştir. 1951 seçimlerinde tekrar iktidara gelmiş, 1955’te görevlerini aynı zamanda yeğeni Clarissa Churchill’in eşi olan Anthony Eden’e bırakarak siyasetten çekilmiştir.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?