WhatsApp Gold Gerçeği ve Martinelli Virüsü

2 dk okuma süresi


14
10 Paylaşım, 14 puan

WhatsApp uygulamasında Martinelli ismini taşıyan bir videonun çok fazla kişiye yayıldığını ve videoya tıkladığınızda virüsün cihazınızda ki tüm bilgileri ortadan kaldıracağı iddia edildi. Ancak uzmanlar, WhatsApp Gold gerçeği varmış gibi güncellemek üzere size gelen bu iletinin açılmaması gerektiğini belirtiyor.

Martinelli isimli bir virüsün telefonlardaki her şeyi yok ettiği iddiası ise WhatsApp resmi sitesinden böyle bir şeyin gerçek olmadığı açıklandı. Öne sürülen iddia, uzun süredir sanal alemde dolaşımda olan bir virüs yazılımıdır.

Daha önce Martinelli isimli bir videonun akıllı cihazlara virüs bulaştıracağı iddiası İspanya’da da yaygınlaşmıştı. Video hakkında 2017 yılında İspanya Emniyeti resmi Twitter hesabından paylaştığı açıklamada, öne sürülen iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtilerek yalanlamıştı.

WhatsApp Gold Diye Bir Uygulama Yok!

WhatsApp’ın özel bir sürümü olarak dillendirilen dolandırıcılık mesajı WhatsApp Gold yeniden gündeme taşındı. Bilgisayar korsanlarının bilgilerinizi ele geçirmek için kullandığı metot 3 yıl önce piyasaya sunulmuştu.

WhatsApp kullanıcılarına doğrudan etki eden WhatsApp Gold tehdidi kullanıcıları tedirgin etmeye devam ediyor.  İlk olarak 2016 yılında su yüzüne çıkan ve geçtiğimiz yıllarda sürekli kullanıcıları ağına düşüren bu tehdit son bir aydır yine insanları mağdur etmeye devam ediyor.

WhatsApp Gold adında bir uygulama bulunmuyor ve WhatsApp Gold uygulamasına dair bağlantıya tıklandığında cihazınıza zararlı yazılım (malware) indirilmiş oluyor.

Snopes isimli doğrulama sitesinde de ele alınan iddiada, WhatsApp Gold sürümünün değişik özellikleri olduğuna ilişkin paylaşılan iletinin aynı şekilde WhatsApp Plus olarak da yaygınlaştığı ifade ediliyor. WhatsApp ise Sıkça Sorulan Sorular bölümünde WhatsApp Plus’ın kendilerinin bünyesinde geliştirilmediği ve bir ilgilerinin bulunmadığını dile getiriyor.

WhatsApp’ta Sakın Bunu Denemeyin!

Hatırlarsanız, bir dönem gündeme sık sık gelen Gold virüsü ile birlikte birçok kullanıcının özel bilgisi ele geçirilmişti. Siz siz olun WhatsApp’tan bu tip gelen mesajları arkadaşlarınızla paylaşmayın ve uzantısı belli olmayan linklere asla tıklamayın.

WhatsApp Gold’u telefonunuza kurduysanız biran önce silin; hatta gerekirse format atın. Zira virüs telefonunuza siz fark etmeden bulaşmış olabilir. Unutmayın ki Facebook tarafından kullanıcılara ücretsiz olarak hizmet veren WhatsApp’ın farklı herhangi bir sürümü bulunmuyor. Eğer size de WhatsApp Gold’a yükseltme hakkında bir ileti gelirse kesinlikle bu bağlantıya tıklamamanızı ve mesajı silmenizi öneriyoruz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
26
Beğen
Mutlu Mutlu
13
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
3
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
11
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?