Web Programlama Dillerine Giriş (HTML-CSS-PHP)


Web Tasarım Programlama Dilleri
Web Tasarım Programlama Dilleri

Herkesin merak ettiği bir alandır, web tasarım.. Bir web sitesi nasıl yapılır, neler yapılabilir? hepimiz merak ediyoruz değil mi? 😀 Burada uzun uzun ders vermeyeceğim. Ancak web programlama dillerine genel bir giriş yapıp, topu uzmanına bırakacağım. Web tasarım dilleri öncesinde, çok fazla programlama dili olduğunu belirtelim. O yüzden en yaygın ve temel olan web programlama dillerine deyineceğiz.

Web tasarım dilleri nedir?

Herşeyden önce HTML bilmeniz gerekiyor. Neden mi? HTML, Hiper Metin İşaretleme Dili demektir. Yani bilgisayar ile en temel işaretlerle anlaşma yolu gibi düşünebilirsiniz. Bunun için HTML dersleri makalemizi inceleyebilirsiniz. CSS görselleştirmenize yarar. JavaScript de şekiller ile web sitenizi ilgi çekici hale getirir. HTML, CSS ve JS tarayıcıda (browser) çalışır. Bu yüzden sitenizin kodları rahatlıkla görülebilir.

PHP ve ASP ise server (sunucu) da çalışır. Bu da belirli izinle olur, bu da sitenizin daha güvenli olmasını sağlar. O yüzden HTML, CSS ve JS’den sonra PHP yada ASP’de bilmeniz gerekiyor. ASP windows sunucularda, PHP ise linux sunucularda çalışır.

Ve asıl faydalı içeriğe geldik. Yaklaşık 60 kaynaktan derlenen ve PHP’nin daha ağırlıklı anlatıldığı bir PDF’i sizlerle paylaşmak istiyorum. İçinde HTML, CSS hakkında da faydalı bilgiler yer almaktadır. Web tasarımına yönelmek isteyenler için gayet güzel ve yararlı bir makale… Bilgi paylaştıkça çoğalır, kolay gelsin 🙂

PDF dosyasını indirmek için tıklayınız.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
22
Beğen
Mutlu Mutlu
6
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
12
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
dergiCE

Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Siteyi anlık takip ediyorum abi, her yazıyı yayınlanınca görüyorum ama en güzeli buydu 😀

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim