Web Programlama Dillerine Giriş (HTML-CSS-PHP)

1 dk okuma süresi


6
13 Paylaşım, 6 puan
Web Tasarım Programlama Dilleri
Web Tasarım Programlama Dilleri

Herkesin merak ettiği bir alandır, web tasarım.. Bir web sitesi nasıl yapılır, neler yapılabilir? hepimiz merak ediyoruz değil mi? 😀 Burada uzun uzun ders vermeyeceğim. Ancak web programlama dillerine genel bir giriş yapıp, topu uzmanına bırakacağım. Web tasarım dilleri öncesinde, çok fazla programlama dili olduğunu belirtelim. O yüzden en yaygın ve temel olan web programlama dillerine deyineceğiz.

Web tasarım dilleri nedir?

Herşeyden önce HTML bilmeniz gerekiyor. Neden mi? HTML, Hiper Metin İşaretleme Dili demektir. Yani bilgisayar ile en temel işaretlerle anlaşma yolu gibi düşünebilirsiniz. Bunun için HTML dersleri makalemizi inceleyebilirsiniz. CSS görselleştirmenize yarar. JavaScript de şekiller ile web sitenizi ilgi çekici hale getirir. HTML, CSS ve JS tarayıcıda (browser) çalışır. Bu yüzden sitenizin kodları rahatlıkla görülebilir.

PHP ve ASP ise server (sunucu) da çalışır. Bu da belirli izinle olur, bu da sitenizin daha güvenli olmasını sağlar. O yüzden HTML, CSS ve JS’den sonra PHP yada ASP’de bilmeniz gerekiyor. ASP windows sunucularda, PHP ise linux sunucularda çalışır.

Ve asıl faydalı içeriğe geldik. Yaklaşık 60 kaynaktan derlenen ve PHP’nin daha ağırlıklı anlatıldığı bir PDF’i sizlerle paylaşmak istiyorum. İçinde HTML, CSS hakkında da faydalı bilgiler yer almaktadır. Web tasarımına yönelmek isteyenler için gayet güzel ve yararlı bir makale… Bilgi paylaştıkça çoğalır, kolay gelsin 🙂

PDF dosyasını indirmek için tıklayınız.


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
25
Beğen
Mutlu Mutlu
10
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
15
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Siteyi anlık takip ediyorum abi, her yazıyı yayınlanınca görüyorum ama en güzeli buydu 😀