Vücudun Strese Cevabı Ağır Oluyor!

1 dk okuma süresi


2
9 Paylaşım, 2 puan
STRES
STRES

Kontrol altında tutulamayan stres vücudun savunma sistemini zayıflatıyor bununla kalmayıp, gizli ve bastırılmış önemli hastalıkların da ortaya çıkmasına neden oluyor. Kişinin hastalığa yakalanmasında stresin önemli bir faktör olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, stresi kontrol edebilmenin ve onunla baş etmenin ilk adımının onu tanımak olduğunu belirtiyor.

İlk Adım: Stresi Tanımak

“Geçici kısa süreli stresle, uzun süreli tekrarlayan stresin bedendeki tepkileri farklı. Vücudun strese bağlı salgıladığı maddeler vücudu tahrip ediyor. Kontrol edilemeyen stres vücut savunma sistemini zayıflatıp, gizli ve bastırılmış hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Stresi tanımak onu kontrol edebilmenin ilk adımı.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan stresin belirtilerini şu şekilde sıralıyor.
– Saldırgan veya kayıtsızlık,
– Sıkıntı, gerilim hali, sinirlilik,
– Neşesizlik, durgunlaşma,
– Dinlenmekle geçmeyen yorgunluk,
– Unutkanlık, korkulu rüyalar,
– Karamsarlık, yalnızlık hissi,
– Yersiz suçluluk duyguları.

Bu Belirtiler 3 Günden Fazla Sürüyorsa Destek Şart!

Organik bir açıklaması olmayan; ağız kuruluğu, üşüme, titreme, vücutta uyuşma, karıncalanma hissi, sebepsiz çarpıntı, soğukluk veya sıcaklık hisleri, baş ağrısı, baş dönmesi, idrar sıklaşması, mide bulantısı, kusma, ishal, uyku ve iştah bozuklukları, konuşma güçlükleri, uykuda diş gıcırdatma, gürültü ve sese karşı aşırı hassasiyet gibi belirtiler 3 günden fazla sürüyorsa mutlaka bir uzmana danışılması gerekiyor.

Yardım İçin!

Diğer insanlara yardım edebilmek için onlardaki stres belirtilerinin bilinmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, gittikçe artan içki, sigara, hap kullanımı, kolay heyecana kapılma, ani patlamalar, öfke hali, yetersiz yeme içme, çocuksu tepkiler, huzursuzluk, gereksiz riske girme, eleştiriye aşırı hassasiyet hallerinde de kişilerin destek alımının gerekli olduğunun altını çiziyor.

Popüler Sağlık Dergisi ~ Prof.Dr. Nevzat TARHAN
30 Temmuz 2014 ~ Üsküdar Üniversitesi Rektörü


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?