Vücudumuzu Detaylarıyla Birlikte Tanıyalım!

3 dk okuma süresi


10
14 Paylaşım, 10 puan

Herkesin bildiği bir konu var ki vücudumuz oldukça karmaşık bir yapıya sahip. Haliyle insan vücudunu keşfettikçe ilginç özellikler de ortaya çıkarıyor. Daha önce hiç duymadığınız vücudun ilginç özellikleri neler sizler için araştırdık ve listeledik. Sabırsızlandığınızı görür gibiyim. Ne dersiniz, artık vücudumuzu tanıyalım mı? Keyifli okumalar 🙂

1. Cilt Yenileme

Vücudumuzu Detaylarıyla Birlikte Tanıyalım!

Çoğu zaman organ olarak düşünmediğimiz, ama aslında diğer iç organların tümünü koruyan ve en önemli insan vücudu organı cildimizdir. Cilt hakkında en şaşırtıcı keşfettiğimiz bilgi ise şudur. İnsan vücudu, yaşam süresi boyunca yaklaşık 20 kilo deri yenilemektedir. Bunu biliyor muydunuz?

2. Mide Asidi Yenilenmesi

Mide, insan anatomisi bakımından vücut için en önemli görevlerden bazılarını üstlenmektedir. Bilindiği gibi midemizde farklı türde asitler üreyebilmektedir. Asit denildiği zaman, sizin de aklınıza delici bir madde gelmiyor mu? Bu asidin vücut içerisinde ne işi var diye düşünebilirsiniz. Ancak mide asitlerinin vücudunuzu delip geçmemesinin tek nedeni, mide hücrelerinizin parçalanan kısımlardan daha hızlı yenilenmesidir.

3. Beynin Harcadığı Enerji

Vücudumuzu Detaylarıyla Birlikte Tanıyalım!

Beyin, insan vücudu tarafından üretilen oksijenin ve kalorinin toplam %20’sini harcamaktadır. Başka bir deyişle insan vücudu, günlük yaktığı kalorinin %20’sini beyin üzerinden gerçekleştirir. Bu da bize göstermektedir ki, kilo vermek isteyenler için vakit, saksıları çalıştırma vaktidir!

4. İnsan Kokusu

Yeryüzünde bulunan her birey yani her insan vücudu, kendine has bir kokuya sahiptir. Bunun tek istisnası ise tek yumurta ikizleridir. Tabi ki insan vücudu kokusu, ter bezlerine, salgıladığımız hormonlara, hatta beslenme düzenine göre dahi değişebilmektedir. Vücudumuzu da kokularımızı da tanıyalım, devam!

5. Tüylerin Diken Diken Olması

Vücudumuzu Detaylarıyla Birlikte Tanıyalım!

Tüylerinizin diken diken olduğu bir durumu mutlaka yaşamışızdır. Vücudu dev tüylerle kaplı hayvanlar, bu hareket ile bir tür ısı yalıtımı sağlamaktadır. Ancak pilomotor refleks denilen tüylerin diken diken olma durumu, antik zamanlardan gelen bir tepki olduğu düşünülmektedir. Yani kendimizi soğuk-sıcak ya da yırtıcı hayvanlar gibi tehlikelere karşı korumak için vermiş olabileceğimiz bir tepkidir. Ve vazgeçebileceğimiz bir tepkidir ama alışkanlık işte. Artık cildimizde eskisi kadar kıl olmasa dahi vücudunuz aynı tepkiyi vermeye devam ediyor. Kısaca bu durumun genlerden kaynaklandığı iddia ediliyor.

6. Göz Kırpma

Hayatımızın yaklaşık 5 yılı sadece göz kırpmaya harcıyoruz. Herkesin bildiği gibi, bu eylem gözler için çok önemlidir. Çünkü göz kırpma eylemi koruma ve bakım mekanizması olarak kullanılır. Sürekli açık tutulması mümkün olmadığı için gözleri kayganlaştırıp dinlendirir. Ayrıca gözleri kırpmak, bir koruma dürtüsüdür. Diyelim bir nesne yüzünüze doğru geldiğinde hemen gözlerinizi refleks olarak kırpma gereksinimi duymuyor musunuz? Evet ise, onları korumaya çalışmanız normal bir durum!

7. Solaklar Daha Güçlüdür

Vücudumuzu Detaylarıyla Birlikte Tanıyalım!

Fizikten kaynaklanabilir ki solak insanlar, güçlerini saat yönünün tersine uyguladıklarında daha güçlüdürler. Yani solak bir kişi, sağ elini kullanan bir kişiye göre kavanozu açarken çok daha kolay açacağını göstermektedir. Ancak kavanozu kapatırken ise zıt yöne güç uygulanacağı için sağ elini kullanan insanlar kapatma işlemini daha kolay yapacaktır.

8. Damarların Uzunluğu

Vücudumuzda kalpten çıkan ve tüm vücuda kanın yayılmasını sağlayan damarlar vardır. Bir günde kan, vücudumuzda ortalama 100.000 km yol almaktadır. Bu demek oluyor ki, vücudumuzdaki tüm damarların uç uca eklenmesi halinde toplam uzunluğu ortalama 100.000 km’ye ulaşıyor. Beyne ait olan kılcal damarların uzunluğu ise yaklaşık 650 km’dir. Kısaca normal bir insan, dünyanın çevresini 1 değil, yaklaşık 2,5 kez dolaşacak uzunlukta damara sahiptir. Ve kalp, bu damar ağına günlük olarak hiç durmadan kan pompalar.

9. Su Oranı

Vücudumuzu Detaylarıyla Birlikte Tanıyalım!

Erişkin bir erkeğin vücudunda yaklaşık %60 su vardır. Çocuklarda %65-75 iken, kadınlarda ise %50 civarındadır. Yaşlandıkça da vücutlarda yağ dokusu artar ve su oranı azalır. Vücudumuzda ki suyun üçte ikisi hücrelerin içinde, geri kalan üçte birlik su ise damarlarımızda, sindirim sisteminde, dokular arasında ve vücut boşlukları içinde bulunuyor.

10. En Güçlü Kas

Vücudumuzu detaylarıyla birlikte tanıyalım listesinin son maddesinde önce bir tahminde bulunmanızı isteyeceğiz. Sizce bir insan vücudundaki en güçlü kas hangisi olabilir? Tahmini zordur, çünkü insan vücudundaki en güçlü kas ne bacak ne de kol kaslarında. Hiç ummadığınız dil de… Evet dil, yiyeceklerdeki kimyasalları algılayan ve onların kayda değer olup olmadıklarını bildiren papila aracılığıyla yiyeceklerin tadını beyne iletmektedir. Ortalama bir insanda 10 bin adet tat alma dokusu bulunuyor. İnsanlar her 3 ile 10 günde bir, yeni tat alma dokuları üretiyor. Ancak yaş ilerledikçe bunun sayısı giderek düşüyor ve yaşlı insanların dilinde ortalama 5 bin adet tat alma dokusu bulunuyor.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
14
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
13
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
1
Olamaz
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Komik Komik
4
Komik
İlginç İlginç
2
İlginç

Yorum bırak

Lütfen üye girişi yapın!