Vladimir Lenin Kimdir?

1 dk okuma süresi


4
8 Paylaşım, 4 puan
Vladimir Lenin Kimdir?
Vladimir Lenin Kimdir?

Vladimir Iliç Ulyanov, 22 Nisan 1870’te Rusya’nın Simbirsk kentinde doğmuştur. Orta halli bir öğretmen ailesinin altı çocuğundan ikincisidir. Ağabeyi Aleksandır’ın çara karşı suikast girişimine katıldığı için kurşuna dizildiği yıl, 1887’de, liseyi bitirerek Kazan Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girmiş ve üç ay sonra devrimci öğrenci hareketi içinde yeraldığı için üniversiteden atılmıştır.

1891’de St. Petersburg Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni dışarıdan bitirmiştir. 1895’te ülke dışına çıkıp marksizmin önemli temsilcileriyle tanıştıktan sonra St. Petersburg’a dönüp “İşçi Sınıfının Kurtuluşu İçin Mücadele Birliği” adlı gizli bir örgüt kurmuştur. Aynı yıl sonunda tutuklanmış, 14 ay hücrede kaldıktan sonra Sibirya’ya, Şuşenskoye köyüne sürgüne gönderilmiştir. Orada Krupskaya ile evlenmiş, sosyal-demokrat gruplarla bağını sürdürerek bir partinin program taslağını hazırlamıştır. (Rusya Sosyal Demokrat İşçi Partisi, 1898)

1900’de serbest bırakıldıktan birkaç ay sonra yurtdışına kaçarak İsviçre’ye yerleşmiştir. Aralık 1900’de yayımlanmaya başlayan İskra gazetesindeki bir makalesinde ilk kez ‘Lenin’ takma adını kullanmıştır. RSDİP’nin 1903’te ikinci kongresinde, demokratik merkeziyetçilik ve devrimci-demokratik diktatörlük konularında ortaya çıkan görüş ayrılığı sonrasında, Merkez komite ve İskra yazı kurulunda çoğunluğu sağlayan Lenin ve yandaşları Bolşevik(çoğunluk), muhalifleri ise Menşevik(azınlık) adlarıyla anılmaya başlamışlardır.

1905 devriminin yenilgiye uğramasından sonra Aralık 1907’de yeniden Avrupa’daki sürgün yaşamına dönmüş, Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasından sonra kendi hükümetlerine destek olma politikasının sosyal-şoven bir politika olduğunu ileri sürerek, emperyalist savaşı iç savaşa döndürme çağrısında bulunmuştur. Nisan Tezleri’yle bolşeviklerin sosyalist iktidar perspektifiyle hareket etmeleri gerektiğini vurgulamış, baskı ve yasaklama girişimlerinden dolayı Finlandiya’ya kaçmak zorunda kalmıştır. Burada yazdığı “Devlet ve Devrim” adlı eseriyle proletaryanın iktidarı burjuva devlet mekanizmasını parçalayarak alması gerektiğini belirtmiştir.

1917 Ekim’inde gizlice Petrograd’a dönerek 7 Kasım 1917’de Lenin’in önderliğinde Bolşeviklerin iktidarı ele geçirmelerine önderlik ederek 8 Kasım 1917’de Halk Komiserleri Kurulu Başkanlığı’na seçilmiş, 21 Ocak 1924’te ise Gorki kentinde ölmüştür.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
3
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?