Vitaminsizlik hastalıkların habercisi olabilir!


Vitamin Eksikliği
Vitamin Eksikliği

Eksiksiz yaratılan vücudumuz bize her rahatsızlığın ayrı ayrı sinyalini verir. Bazı işaretler vitamin eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Uzmanlar ise ne gibi sinyallerde, hangi vitaminlerin alınması gerektiğini açıklıyor:

A VİTAMİNİ: Bir şey okurken gözleriniz yanıyor, saçlarınız dökülüyor, sık sık üşüme hissine kapılıyorsanız bunun başlıca nedeni A vitamininin eksikliğidir. Havuç, maydanoz, ıspanak, domates ve kayısıyı bol bol yiyin.

B VİTAMİNİ: İştahsızlık, kalp çarpıntısı, ellerde uyuşma, kas zayıflığı varsa ve sık sık depresyon geçiriyorsanız B vitamini eksikliği var demektir. Yulaf ezmesi, kepek ekmeği ve pirinç mamulleri yiyin.

B2 VİTAMİNİ: Uykusuzluk çekiyor, ayaklarınız yanıyor, bulanık görüyorsanız B2 vitamini vücutta azalmış demektir. Yumurta, ciğer yiyin ve süt için.

B12 VİTAMİNİ: Unutkanlık, aşırı yorgunluk ve nefes darlığı olur. Kuzu ve sığır ciğeri bol yiyin.

C VİTAMİNİ: C vitamini eksikliği burun kanamalarına, yorgunluğa ve üşümeye sebep olur. Bu durumda maydanoz, lahana, karnıbahar, limon ve turunçgiller yemelisiniz.

D VİTAMİNİ: Kemik ağrıları, soğuk algınlığı, başınızın terlemesi ve kasların zayıflaması D vitaminin eksiliğinden kaynaklanır. Balıklarda ve balık yağında bol bulunur. Süt ürünleri ve mantar tüketebilirsiniz.

E VİTAMİNİ: Terliyorsanız, yaralarınız zor kapanıyor ve geç iyileşiyorsa, cildiniz kuruyorsa E vitaminiz eksik demektir. Soya fasulyesi ve bezelye tüketin.

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim