Vitaminsizlik Hastalıkların Habercisi Olabilir!

1 dk okuma süresi


6
9 Paylaşım, 6 puan

Aman dikkat! Vitaminsizlik rahatsızlık başlangıcı olabilir. Eksiksiz yaratılan vücudumuz, bize her hastalığın ayrı ayrı sinyalini verir. Bazı işaretler vitamin eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Uzmanlar ise vücudumuzun ne gibi sinyallerde vitaminsizlik gösterdiğini ve hangi vitaminlerin alınması gerektiğini açıklıyor.

A Vitamini: Bir şey okurken gözleriniz yanıyor, saçlarınız dökülüyor, sık sık üşüme hissine kapılıyorsanız bunun başlıca nedeni A vitamininin eksikliğidir. Havuç, maydanoz, ıspanak, domates ve kayısıyı bol bol yiyin.

B Vitamini: İştahsızlık, kalp çarpıntısı, ellerde uyuşma, kas zayıflığı varsa ve sık sık depresyon geçiriyorsanız B vitamini eksikliği var demektir. Yulaf ezmesi, kepek ekmeği ve pirinç mamulleri yiyin.

B2 Vitamini: Uykusuzluk çekiyor, ayaklarınız yanıyor, bulanık görüyorsanız B2 vitamini vücutta azalmış demektir. Yumurta, ciğer yiyin ve süt için.

B12 Vitamini: Unutkanlık, aşırı yorgunluk ve nefes darlığı olur. Kuzu ve sığır ciğeri bol yiyin.

C Vitamini: C vitamini eksikliği burun kanamalarına, yorgunluğa ve üşümeye sebep olur. Bu durumda maydanoz, lahana, karnıbahar, limon ve turunçgiller yemelisiniz.

D Vitamini: Kemik ağrıları, soğuk algınlığı, başınızın terlemesi ve kasların zayıflaması D vitaminin eksiliğinden kaynaklanır. Balıklarda ve balık yağında bol bulunur. Süt ürünleri ve mantar tüketebilirsiniz.

E Vitamini: Terliyorsanız, yaralarınız zor kapanıyor ve geç iyileşiyorsa, cildiniz kuruyorsa E vitaminiz eksik demektir. Soya fasulyesi ve bezelye tüketin.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
10
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir. Emeğe saygı lütfen :)