Veganların Dikkatine: Doğal Protein Kaynakları

2 dk okuma süresi


4
10 Paylaşım, 4 puan

Vegan ve vejetaryen beslenme, elbette herkesin dostlarımızı kullanmaması için edinmesi gereken bir alışkanlık. Bu alışkanlığı hayatının içine alabilmiş birçok insan, hayvan eti ve hayvansal ürünleri tüketmeyi reddediyor. Fakat bilindiği üzere en fazla protein ihtiyacını da bu hayvansal ürünlerden edinmekteyiz. Bu noktada vegan ve vegan olmak isteyen kişilere yol göstermek için hayvansal olmayan ürünlerden edinebilecekleri doğal protein kaynakları nelerdir listeledik! Hazırsanız başlayalım…

1. Soya Sütü

Veganların Dikkatine: Doğal Protein Kaynakları

Soya sütü, vegan beslenmek isteyip de süt içemeyen kişilerce rahatlıkla tüketilebilir. Bir bardak soya sütünde tam 8 gram protein bulunmaktadır. Yalnız soya sütünü tüketirken muhakkak organik ve şekersiz olanlarını tercih etmelisiniz. Aynı zamanda soya sütü, diyet yapmak isteyen kişiler için de son derece faydalıdır.

2. Badem

Badem

Herkesin severek tükettiği kuru yemişlerden olan bademden iki yemek kaşığı kadar tükettiğinizde tamı tamına 7 gram protein alabileceğinizi biliyor muydunuz? Aynı anda hem tatlı hem de yemeklerde sıklıkla kullanılan bademi rahatlıkla tüketebilirsiniz.

3. Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi

Özellikle diyet yapanlar tarafından bol bol tüketilen yulaf ezmesi, tam anlamı ile bir doğal protein kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça tok tutan ve son derece sağlıklı olan yulaf ezmesi, proteinin haricinde kalsiyum, B vitamini ve magnezyum gibi pek çok faydalı vitamini de içerisinde barındırmaktadır.

4. Fıstık Ezmesi

Fıstık Ezmesi

Doğal protein kaynakları arasında insanı en mutlu eden yiyecek kesinlikle fıstık ezmesi! 2 yemek kaşığı ile 8 gram protein alabileceğiniz fıstık ezmesini kilo almamak adına çok abartmadan yemeniz daha iyi olur. Aynı zamanda piyasadaki içerisinde koruyucu madde içeren ürünler yerine, fıstığı rondodan geçirerek kendiniz bile yapabilirsiniz!

5. Mercimek

Mercimek

Çorba, yemek ve salatada sık sık kullanılan mercimek, veganların baş tacı niteliğindedir. Bol protein içeren mercimeğin 100 gramından tam 9 gram protein alabilirsiniz!

6. Nohut

Nohut

Bir porsiyon nohut tükettiğiniz takdirde, ortalama 7-8 gram aralığında bir protein almış olursunuz. Fakat dikkat etmekte fayda var! Protein alayım derken, aşureden şeker komasına girmemeye dikkat edin!

7. Tofu

Tofu

Tofu peyniri, veganlar tarafından sıklıkla tüketilmektedir. Kimilerinin sevmediği, kimilerinin de onsuz yapamadığı tofunun 100 gramında 8 gram protein bulunmaktadır. Eh ne diyelim… Denemekten zarar gelmez!

8. Enginar

Enginar

Kilo vermek isteyenler için son derece besleyici ve düşük kalorili bir besin olan enginar, aynı zamanda içerdiği lif ve protein sebebi ile oldukça sağlıklı! Ve 100 gram enginar tüketerek tam 3,3 gramlık bir protein ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

9. Tahin

Tahin

2 yemek kaşığı tahin tükettiğiniz takdirde 8 gram protein almış olursunuz. Tabii tahini helva ya da bir tatlıya ek olarak değil de daha hafif bir şekilde tüketirseniz, kilonuzu da kontrol altına almış olursunuz.

10. Kinoa

Kinoa

Son dönemde oldukça popüler bir hale gelen kinoa, tam bir protein bombası! Gluten içermediği için diyetlerde sık sık boy gösteren kinoayı salatalarda ya da haşlayarak tüketebilirsiniz.


Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
4
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
1
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

Sadece dergiCE yazarları sağ tıklayabilir. Emeğe saygı lütfen :)