Uyum ve Davranış Bozukluğu

2 dk okuma süresi


1
9 Paylaşım, 1 puan
ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI
ÇOCUKLARDA DAVRANIŞ BOZUKLUKLARI

Çocuklar her yeni gelişim döneminde fiziksel ve zihinsel gelişmeye uygun olarak yeni beceriler kazanırlar. Ancak her beceri kolayca ve kısa zamanda kazanılmaz.

Dil becerisi ve tuvalet alışkanlığı gibi bazı beceriler ailenin sabrı, desteği ve cesaretlendirmesi ile çocuk tarafından uzun süren deneme ve yanılma girişimleri sonunda kazanılır. Eğer çocuk aileden beklediği desteği bulamaz, engellerle karşılaşırsa veya fiziksel ve zihinsel noksanlıkları varsa, yeni beceriler kazanma konusunda yaşıtlarından geri kalacak demektir. Bu geri kalış, çocuğun kendisiyle ve çevresiyle uyumunu zorlaştıracak, davranış bozuklukları göstermesine yol açacaktır.

Yürümeye başlayan ve belli bir seviyede dil becerisi kazanan bir çocuk, bardaktan su içme, yemek yeme, elini yüzünü yıkama, ayakkabısını ve elbisesini giyme, uykuya yatma, tuvalete gitme gibi temel ihtiyaçlarını kendi başına yerine getirebileceği halde anne-babası denemesine fırsat vermez ve ‘dur, sen yapamazsın!’ diyerek sürekli yardım etmeye çalışırsa; çocuk o gelişim dönemine uygun becerileri kazanamadan, yani aileye bağımlı olarak bir sonraki döneme girecektir.

Çocuğun duygusal ve sosyal yönden gelişebilmesini için oyuna ve arkadaşa ihtiyacı vardır. Okul öncesi gelişim dönemlerini oyundan ve arkadaştan uzak, sokağa çıkmadan, apartman katında, aile içinde geçiren bir çocuk sosyal yönden geri kalacak, çeşitli uyum ve davranış bozuklukları gösterecektir. Aşrı koruyucu aile tutumları da çocuğun davranış bozuklukları göstermesini tetikleyebilir.

Hatalı anne-baba tutumları:
Uyum ve davranış bozuklukları, yukarıda sözünü ettiğimiz gibi hatalı anne-baba tutumlarına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hatalı anne-baba tutumları, yeni uyum ve davranış bozukluklarının ortaya çıkmasına neden olabilir; özgüven eksikliği, içe kapanıklık, aşrı kaygılı olma gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olarak kişilik gelişimini olumsuz etkileyebilir.

Uyum ve davranış bozukluğuna yol açan hatalı anne-baba tutumlarını kısaca şöyle özetleyebiliriz:
Anne-babalar çocuklarının bilinçli olarak belirli davranışları yaptıklarını düşünerek problemi görmezden gelir veya davranışı ve çocuğu baskı altına almaya çalışır. Oysa çocukların çok büyük bir çoğunluğu, bilinçli olarak bu davranışları sergilemez.

Anne-babalar problemi gidermek için, davranışı yapan çocuğu küçük düşürücü, aşağılayıcı ve suçlayıcı tavırlar sergilerler. Bazı aileler problemi gidermek için çeşitli ceza yöntemlerine, hatta şiddete bile başvurmaktadırlar.

Altını ıslatan çocuğa ceza vermek, parmağını emen çocuğun ağzına biber sürmek ve altını ıslatan çocuğu deşifre etmek… Ailelerin, cezadan ve suçlayıcı tavırlardan uzak durmaları gerekir. Bu tip baskıcı tutumlar problemi artırmaktan başka bir işe yaramaz.

Bazı aileler ise, problemi kendi haline bırakıp, kendiliğinden geçmesini beklerler. Oysa uyum ve davranış bozuklukları kendiliğinden geçmez, mutlaka bu bozukluğun altında yatan sebepler ortadan kaldırıldıktan sonra geçer. Uyum bozukluğu olarak ortaya çıkan davranışlar ise ileriki yaşlarda ortadan kalkmış gibi gözükse bile ya yeni bir sorun olarak, ya da tekrarlanarak karşımıza çıkar.

Uyum ve davranış bozukluklarının tedavisi:
Ailelerin uyum ve davranış bozuklukları konusunda çok bilinçli ve dikkatli olmaları, böyle bir sorundan şüphelendiklerinde bir uzmana başvurmaktan çekinmemeleri gerekir.

Pedagog, anne-baba ve çocukla ayrı ayrı görüşerek problemin sebeplerini bulmaya çalışır. Çocuğun yaş dönemine, problemin çeşidine ve şiddetine göre aileye tutumlarını değiştirmeleri için gerekli önerilerde bulunur ve çocukla belirli bir süre düzenli aralıklarla görüşerek gelişmeleri izler, davranış bozukluğunun ortadan kalkması için yeni önerilerde bulunur.

Nisanur Dergisi ~ Esengül ÖZKAN
Sayı: 28 ~ Mart 2014


Nasıl Tepki Verirdiniz?

Beğen Beğen
1
Beğen
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
1
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç

dergiCE üyeleri ne diyor?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir