Uygarlık ve Belgesel Sinema


Sinema
Sinema

TANIMLAR KADAR DUYGULAR DA ÖNEMLİ
Uygarlık” ve “ belgesel sinema” tanımı ve içeriğinde herkesin uzlaştığı iki kavram değil. Her iki kavram da öznellikler taşıyor. Ancak, etkileriyle bizi sarıp sarmalayan iki sosyal olgu söz konusu. Bu durumda tanımlar üzerinden değil, duygular, deneyimler ve en önemlisi beklentiler üzerinden yürümeyi denemek daha doğru olur sanıyorum.

Uygarlık” ile başlayalım. Uygarlık kavramı, bende uzun cümleli tanımlardan çok, umut ve umutsuzluğun, geçmiş ve geleceğin çatışması ya da çakışması olarak duruyor!

“Uygarlık”, maddi ve manevi dünyamızı esenliğe çıkartan bir oluşumlar bütünü olarak algılanageldi hep. Çevremizi sarıp sarmalayan eşyalar ve değerler sisteminin en az iki yönünü, birbirine bağlı iki temel beklentiyi birlikte çözen bir güç olarak algılandı: Hayatın madde ile kolaylaşması kadar, insanın tinsel yanının da (aklın ve ruhun) doyuma ulaşması, özgürleşmesi olarak… Bu da bizi, maddi olanın anlamına, maddi olanın anlam üretme yeteneğine götürür. Böyle bakıldığında uygarlık, eşya ve ona bağlı teknik, ekonomik, sosyal, kültürel ve benzeri şeyler kadar “anlam-mânâ” üretimi sayılamaz mı?

Gelenekten Geleceğe Dergisi ~ Yönetmen Hasan ÖZGEN
Sayı: 8 ~ Ekim-Kasım-Aralık 2014

Bu içeriği nasıl buldunuz?

Beğen Beğen
5
Beğen
Mutlu Mutlu
3
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Dijital Derginiz
Dijital yayıncılık alanında Türkiye, yükselen bir grafik çizmektedir. Bu amaç ile profesyonel işlere imza atmak üzere yola çıktık. 5. yılımızda araştırmayı seven herkese kapımızı açtık. Sizlerde makalelerinizi dergiCE'de paylaşarak, dijital dünyada yerinizi alabilirsiniz.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sinema, film üstüne saptanmış görüntülerin veya çizilmiş desenlerin ışıkla bir perde de hareketli görüntüler elde edilmesi ile oluşan sanat dalıdır. Herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde ya da bir perde üzerinde yansıtarak hareketi yeniden oluşturma işidir. Herkes tarafından bilinen adıyla sinema sanatı, her ülkede aşama kat etmiş bir uğraşı alanıdır. Elbette Türkiyede de sinemanın önemli bir yeri bulunmaktadır. Benim tavsiyem ise çeşitli aşama ve dönemlerden geçen Türk sinemasının çok değişik türde ve kapsamlı çalışmalar yürütmesi gerekmektedir. Umarım ki halk ile barışık ve olumlu amaçlara yönelik filmler artar..

İçerik Türünü Seçin
Kişilik Testi
Kişilik Hakkında Testler
Test
Cevaplamalı Testler
Anket
Oylamalı Seçenekler
Yazı
Biçimlendirilmiş Metinler
Puanlamalı Liste
Puanlamalı Liste
Video
Youtube, Vimeo, Vine vs
Ses/Müzik
Soundcloud, Mixcloud
Resim
GIF veya Resim