Usta Yazar Zülfü Livaneli’nin En İyi 5 Kitabı

2 dk okuma süresi


4
13 Paylaşım, 4 puan

Kimimiz onu yazar yönüyle kimimiz de bir döneme damgasını vuran ‘Leylim Ley’, ‘Ey Özgürlük’ şarkılarıyla tanıdı. Yaşar Kemal’in dostu, Dostoyevski ve Nâzım Hikmet’in cümlelerini bir şarkıda buluşturan usta sanatçı Zülfü Livaneli’nin son çıkardığı kitabı, ‘Rüzgârlar Hep Gençtir’ ile büyük beğeni topladı. Gençlik yıllarında İsveç’e sığınmak zorunda kalan sanatçı en güzel eserlerini orada verdi. Türkiye’de yasaklanan şarkıları adeta dilden dile yayıldı. Meydanlarda, sokaklarda hep bir ağızdan coşkuyla söylenen şarkılar, sanatçının ülkesine kesin dönüş yapmasına vesile oldu. Livaneli kalemini yalınlık ve sadelikten uzaklaştırmadan edebiyatın o kurgusallığı içinde çok önemli bilgileri bizlere sunuyor. Gelin hep birlikte Zülfü Livaneli ve eserlerini tanıyalım!

1. Rüzgârlar Hep Gençtir

Zülfü Livaneli’nin En İyi 5 Kitabı

Usta yazar Zülfü Livaneli “Rüzgârlar Hep Gençtir” eserinde “Şimdi bile bir güzelliği izlemek, yaratmak ya da desteklemek uğruna akrebin zehrine katlanırım” diye yazmış. Zülfü Livaneli’nin bu kitabı, Sevdalım Hayat adlı öz yaşam öyküsünün gençler için uyarlanmış, sadeleştirilmiş hali. Yazar, ”Genç kuşaklara ve çocuklara yönelmek hoşuma gidiyor elbette.” diyor.

Rüzgârlar Hep Gençtir kitabına Livaneli, Yaşar Kemal’in umut dolu şiiri Merhaba ile başlıyor. Kitabın sonunda kendini “Ülkesinde var olan demokrasi karşıtı rejimleri sivrisinek gibi ezmek isteyen insan” olarak anlatıyor.

2. Huzursuzluk

Zülfü Livaneli Kitapları

Gazeteci İbrahim çocukluk arkadaşı Hüseyin’in Amerika’da öldürüldüğünü duyması üzerine memleketi Mardin’e gider. Hüseyin’in ailesiyle konuşan İbrahim, Hüseyin’in yardımda bulunmak için gittiği göçmen kampında Meleknaz isimli Yezidi kıza aşık olduğunu öğrenir. Hüseyin’in merhameti, Meleknaz’ın acıklı hikayesi İbrahim’i çok etkiler. Mardin’den Amerika’ya kadar uzanan bu hikaye bizlere Ortadoğu’nun acımasızlığını gösteriyor. Livaneli’nin akıcı bir üslupla yazdığı bu kitap okuyucuları, hüznün derinliklerine sürüklemektedir.

3. Serenad

Zülfü Livaneli’nin En İyi 5 Kitabı

Hikaye İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler departmanında çalışan Maya Duran’ın ABD’den gelen Alman Profesör Wagner’i karşılamasıyla başlar. Profesörün isteği üzerine, Maya onu Şile’ye götürür. Böylece dokunaklı bir aşk hikayesinin kapıları aralanır. Ayrıca dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırlar da açığa çıkar. Serenad, uzun yıllardır süren bir aşkı konu edinirken, Yahudi Soykırımı ve bütün siyasi sorunlarda asıl görmezden gelinenin insan olduğu gerçeğini bizlere gösteriyor.

4. Bir Kedi, Bir Adam, Bir Ölüm

Zülfü Livaneli Kitapları

İstanbul’dan Stockholm’e iltica etmek zorunda kalan mülteci Sami Baran, kaldığı hastanede Türkiye’den bir hastayla tanışır. Bu adam, başına gelenlerin sorumlusu eski bir bürokrattır. Ondan intikamını almak için farklı ülkelerden gelmiş mülteci arkadaşlarıyla birlikte bir plan yapar. Ancak, bu planı gerçekleştirmek o kadar kolay olmayacaktır. Livaneli’nin usta kaleminden, mülteci yaşamını ve öldürmek-affetmek duygularını anlatan, okurları özgün kurgusu ve beklenmedik finaliyle etkileyen, şahane bir roman.

5. Kardeşimin Hikayesi

Zülfü Livaneli’nin En İyi 5 Kitabı

Tüm olaylar sessiz bir balıkçı kasabasında bir kadının öldürülmesiyle başlar. Kendini dünyadan soyutlamış emekli inşaat mühendisiyle genç ve meraklı gazeteci kızın tanışmasına bu olay vesile olur. Kurguyla gerçeğin karıştığı, duyguların karanlık ve en kuytu bölgelerine girildiği hikaye, daha doğrusu hikaye içinde hikaye de böylece başlar. Modern bir Binbir Gece Masalı’nın kapıları aradıkları bu hikaye de bu kez Şehrazad erkektir. Kitap mutlulukta aşkın son nokta olduğuna inananları bir kez daha sorgulamaya davet ediyor. Aşka, aşkın zorluğuna ve tehlikelere dair nefes kesen bir roman. Şüphe ile kesinliğin sınırlarında dolaşacaksınız.


Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu içeriğe ifadenle renk ver!

Beğen Beğen
8
Beğen
Mutlu Mutlu
5
Mutlu
Eğlenceli Eğlenceli
5
Eğlenceli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Olamaz Olamaz
0
Olamaz
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
İlginç İlginç
0
İlginç
Lütfen üye girişi yapın!